Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Дамянова: Прошката е проверка за нашата любов

Доц. Екатерина Дамянова е изследовател и преподавател по библейска археология и библейска история в Софийския университет „Климент Охридски“. Автор е на десетки монографии, студии и публикации. Участва и ръководи редица национални и международни проекти.

Библейската археология вече не се занимава с това, с което се е занимавала в последните 100 – 150 години. Получи се така, че заради многобройните находки, вече не се налага да се доказва свещеното писание. Нямаме нито един артефакт, който да противоречи на текст от библейските книги“, подчерта за Радио Благоевград доц. Екатерина Дамянова и посочи, че съвременната библейска археология  не търси сензации и ценни предмети, а иска да реконструира живота на обикновения човек такъв, какъвто е бил. Това много прилича на положението в България в момента, отбеляза ученият, „защото ние свикнахме да се радваме на ценни находки, на златни маски, на нещо, което привлича хората в музея. А малцина знаят, че работи усилен екип от археолози, които тихо и кротко  разкриват  големите сензации. Във Вашия регион са четирите или петте точки, в които са стъпили най-ранните европейци на нашия континент, идвайки от Месопотамия, от района на светите земи.“

В седмицата на прошката, доц. Екатерина Дамянова напомни, че точно тази седмица подпомага по-плахите да простят - не по задължение, а осъзнато и от дълбините на сърцето. Прошката е лекарството, което прави възможно  човек  да се почувства добре и да усети, че тя е нужна не само на този, който я получава, но и на този, който я дава. „Прошката е проверка за нашата любов. Ние имаме нашата вяра, нашата надежда, в различни ситуации засилваме или отслабваме откъм тези добродетели, но прошката е най-големият акт на любовта, най-голямото свидетелство за това, че ние проявяваме тази любов в дела“.

След Сирни заговезни тази неделя (17 март) започва Великденският пост – най-продължителният и най-важният. Това е време да се дисциплинираме, да изправим и изпитваме себе си. „Това е един десятък, част от времето, което отделяме за Бог. Десятък от нашия живот, от годината, която имаме“, каза още доц. Екатерина Дамянова и призова „всеки да помисли какво най-много обича и от него да се лиши. А не от нещо, което му е лесно. И така в трудното да изпитваме себе си“.

Цялото интервю с доц. Екатерина Дамянова чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“. Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В солицата на Сенегал - Дакар..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35