Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Леонидов на 70: Поезията ми е тясна, не мога само да "цигулкам"

Румен Леонидов
Снимка: Радио София

Румен Леонидов, поет, издател и общественик, посрещна 70-ия си юбилей с преиздание на първата си книга 41 години след появата ѝ, както и с премиера във Виена.
Предстои да излезе "Животът и деянията на Йоан Кръстител".
"За него много малко се знае", сподели в "Графити по въздуха" Румен Леонидов.
 "Той стои винаги до Исус в нашите черкви, в нашите иконостаси, но кой е той, какво го е мотивирало, много малко се знае, почти нищо.

И тъй като години наред с голяма страст се хвърлих да изследвам духа на Стойна Преподобна, стоик от много висока класа – 40 години тя да живее без мъжка ласка, без хапване на месо, без питие, без удоволствия, без никакви човешки слабости. Това не е дадено на всеки, но Стойна го прави.

Абсолютно същото, но в друг, световен мащаб (величието на Стойна е по-скоро небесно, докато името ѝ, подвигът ѝ е чисто регионален, на Балканите), го има и при Йоан – как издържа близо трийсет години минимум в пустинята, това един Бог знае. Няма друг такъв подвиг."

"Времето не остарява, остаряваме само ние. Всъщност последните научни открития са, че времето не съществува. Човек се ражда, движи се по някакъв път до време и след това времето само се движи, докато пътят също продължава да върви, а пък душата на човека се е разпръснала... в други измерения, сподели още поетът.

"Вълнува ме повече това, което ни предстои от тук насетне, отколкото моите любими теми история, актуалност, злободневност, политика, доста избледняха с времето... както казват старите евреи – след 70 години всеки ден ти е подарен...

И така аз направих равносметка, събрах пренебрегнати текстове, над 120 интервюта, сънища, възстанових си някои от книгите, имам книга с есета, както и една от книгите ми за любими мои български художници", каза още за БНР Румен Леонидов.

"Цялата работа е, че за мен поезията е тясна килия, не мога само да "цигулкам", да плачкам, интересува ме и публицистиката, критиката, и философията, така тези мои занимания ми осигуряват, с активната ми обществена дейност, тотално безсмъртие сред себеподобни, по-високи духове...", с усмивка изтъкна Румен Леонидов.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21