Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Към извора“ - възраждане на иконописната яйчна темперна техника

Проф. Атанас Атанасов и Александра Николова
Снимка: Мая Данчева

В галерия – книжарница "София Прес" беше открита изложбата "Към извора" - резултат от един проект по Програмата за научната и художественотворческата дейност на Националната художествена академия за 2023 година. 

В него са участвали студенти, а идеята е възраждане на иконописната яйчна темперна техника и с нейна помощ за създаването на съвременни произведения на изкуството.

"Всички бои съдържат пигмент, веществото, което дава цвят и свързвател, който може да бъде на най-различна основа. В нашия случай решихме да възродим донякъде яйчната темпера. Свързвателят на нашите бои е една яйчна емулсия, която се приготвя от жълтъка на яйцето, малко вода и задължително консервант, разказа за "Нощен Хоризонт" ръководителят на проекта доц. Атанас Атанасов, преподавател по рисуване в Художествената академия и ръководител на Катедра рисуване 

"Научих много нови неща за тази техника в рамките на това обучение по проекта. Самата техника няма нищо ново с това, което сме правили, дори дървото, което се използваме и как се грундира, със самата темпера също се работи по друг начин, на който ние сме се учили, сподели за "Нощен Хоризонт" Александра Николова, една от студентките, участнички в изложбата. Тя учи във филиала на НХА в Бургас, специалност - " Живопис". 

"Радвам се, че уча в НХА, защото аз се върнах от Испания с цялото ми семейство и се радвам, че се върнахме, защото ми харесва в България, допълни още Александра. 

Доц. Атанасов допълни, че филиалът на НХА в Бургас е едно чудесно място за преподаване. 

В яйцето се съдържа цяла вселена. Има много различни вярвания свързани с яйцата. Древните египтяни считали, че Птах, покровител на занаятите и изобразителните изкуства е създал яйцето от Слънцето и Луната. Яйчният жълтък съдържа поне 7 есенциални минерала: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк. Освен това мазнини, въглехидрати и захари. Може би за това текстурата на яйчния жълтък се открива в едни от първите рисунки в историята на човечеството. 

За да проектираш образ наподобяващ или изкривяващ реалността в една рисунка е нужен материал, който да издържа във времето. Още в Древен Египет са използвали яйчните жълтъци в направата на бои, с които изрисували саркофазите на знатни покойници. Така се появяват темперните бои, които засъхват бързо. Направата им е цяла алхимия от жълтък на яйце, вода и природни пигменти, с които боите добиват различните си цветове.  

Яйчната темпера завладява и кавалетната живопис във времето до Ренесанса. Най-разпространена за кавалетната средновековна живопис е била дървената дъска. В епохата на  ранното християнство, темперните бои са били използвани и за рисуване на икони. Тази традиция се е запазила в Източноправославната църква до днес.

Яйчната темпера остава доминираща в живописта до 15 – 16 век, когато отстъпва на маслените бои. Маслената живопис пък властва до средата на 19 век. След това доста художници отново припознават темперната боя като своя, заради свойството й да изглежда като жива и да придава на картините повече яркост и достоверност.

Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на две седмици от 15 януари натам. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02