Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Жените композиторки": Франческа Качини

Снимка: nataliakazaryan.com

Франческа Качини (1587-1645?) е родена на 18 септември 1587 година във Флоренция в музикална фамилия, което като че ли предопределя бъдещето ѝ. Майка ѝ Лучия Ганьоланти е певица, а баща ѝ е известният композитор, певец и теоретик от епохата на барока Джулио Качини. Той е свързан с кръга от поети, музиканти, философи известен като "Флорентинска камерата", основан в края на 16 век от мецената и композитор Джовани Барди. Тази група допринася за развитието на новия жанр на операта, но тогава тя се отличава от днешните представления в оперните театри.

Франческа Качини по наследство е прекрасна певица, свири чудесно на лютня, китара, клавесин и пише стихове на италиански и латински езици. Още съвсем малка пее в оперите на Якопо Пери и е в главната роля в операта "Евридика" от баща ѝ.

Певческият дебют на Франческа Качини е през 1600 г. на сватбата на Мария Медичи и Хенрих ІV, краля на Франция. Тогава тя е само на 13 и лесно получава прозвището "Ла Чекина" или "пеещата птичка". Цяла Флоренция я смята за най-добрата певица! През 1607 г. семейството посещава Франция и Хенрих, който високо оценява пеенето ѝ предлага тя да остане при него като придворен музикант, защото тя е "най-добрата певица в цяла Франция". Но флорентинските власти решават друго и Франческа се връща в родината си. Там обучава, композира и концертира в дома на баща си.

През 1607 г. произведението ѝ "La stiava", посветено на карнавалната забава е забелязано и така на 20 години Францеска Качини вече е на служба в двора на Медичите и скоро става сред най-високо платените музиканти. Клаудио Монтеверди също оценява по достойнство нейния изпълнителски талант. Но Франческа е не само изпълнител, а и талантлив композитор. Първите ѝ опити са още в крехка възраст и са в резултат на сътрудничеството ѝ с поета Микеланджело Буонароти Младши, племенник на прочутия скулптор. Автор е на 6 опери, много инструментална музика и няколко сборника с вокално творчество. Уви, малка част от творчеството на италианската е оцеляла до днес.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44