Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как пишем и говорим за архитектура днес?

Как пишем и говорим за архитектура днес? Къде е мястото на архитектурната критика в един свят, където съдържанието живее кратко, а хората стават все по-разделени? Каква е отговорността на медиите? Заедно с: д-р арх. Анета Василева, архитектурен критик и историк, арх. Зекие Емин от Фондация "Ново архитектурно наследство" и Георги Мърхов, отговорен редактор на "Стройинфо".

Във времена на фрагментиране и индивидуализъм, на социални балони и оспорвани авторитети, става все по-трудно една личност да повлияе на много. Една статия също. През 2018 г., на фикционалните годишни архитектурни награди WhATA Awards, за личност на годината бе обявен "гражданинът от социалните мрежи" – онзи неуморен коментатор, който пише възмутени статуси, прави колажи и се гаври с клипове и монтажи на недомислиците в средата около нас. 

В годината, в която Facebook понесе най-много удари и скандални разкрития, именно възмущаващият се в българския Facebook успя да демонстрира силата на гражданското общество у нас. Неговата власт тогава доведе до оставки, отмяна на конкурси и граждански контрол върху ремонти и обществени поръчки, но показа и още нещо.

Във времена на социални балони и умиращи авторитети имаме реален проблем с доверието в експертността. Така имаме постоянни дребни информационни бури и скандали, но малко реална промяна, а управляващите стават заложници на общественото мнение и все по-често се чувстват парализирани да прокарват смели визионерски решения. Именно тук ролята на критическото мислене и дискутиране през призмата на архитектурата и градската среда, които ни заобикалят, могат да изиграят своята ключова роля.

Поредицата от публични лекции на Фондация "Ново архитектурно наследство" в залата за събития на Гьоте-институт България, ще се проведе между 19 март и 14 май 2024 г.

Чуйте повече подробности в звуковия файл.

Снимки – Фондация "Ново архитектурно наследство"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският език като дом, комфорт, сигурност и любов от пръв поглед

Българските медии по света съхраняват езика, културата и историята ни, макар това да се оказва трудна задача. Често журналистите, които списват български списания, вестници или правят онлайн издания и предавания, са напълно сами в това свое патриотично начинание. Ден като 24 май беше подходящото време, за да говорим за общия ни дом, наречен..

публикувано на 24.05.24 в 21:05

В Деня на българската просвета и култура: "Радио ПЕН Клуб"

В Деня на светите братя Кирил и Методий празнуваме българската писменост, която ни обединява и буди гордост във всеки от нас. Усещането за единност е в основата и на специалното издание на предаването "Артефир", в което журналистите-писатели от БНР представят своето литературно творчество под мотото "Радио ПЕН Клуб" . Празничната инициатива е..

обновено на 24.05.24 в 16:13

Алтернативен кинопреглед на съвременните български филми

75 часа съвременно българско кино ще прожектира алтернативният кинопреглед Pop-up Cineplex. От 24 до 31 май в широкия център на София, в екстравагантно място, което има за цел да създаде усещане за истинско кино и свобода на три екрана, зрителите могат да се срещнат с филми от игрален, документален, анимационен, експериментален и късометражен..

публикувано на 24.05.24 в 09:48

Защо учениците не обичат училището?

Когнитивният психолог Даниъл Т. Уилингам (на снимката в текста) представя най-новите научни изследвания и педагогически инструменти, свързани с принципи на преподаването. "Защо учениците не обичат училището?" описва как работят умовете на учениците и как тази информация може да бъде полезна за тяхното образование. Авторът излага своите открития..

публикувано на 24.05.24 в 09:02

Библиотеките на бъдещето

В седмицата, в която честваме българския език и култура и славянската книжовност говорим за състоянието на българските библиотеки и тяхната адаптация към изискванията на съвременната информационна среда. И още: Как да стигнем до качествена информация в новия дигитален свят? И каква ще е ролята на библиотеките в ерата на свръхтехнологиите?..

публикувано на 24.05.24 в 07:59