Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

| обновено на 03.05.24 в 13:14
Снимка: Личен архив

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят.

Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки хор "Наум Охридски". Тя самата има три висши образования, но нейната страст е богословието. Със съпруга си се запознава в църквата, свързват ги общите възгледи и ценности.

"Беше голяма радост за мен, когато разбрах, че в Богословския факултет приемат жени. При първата възможност, която ми се отдаде, малко след завършване на средното ми образование, се записах, приеха ме и завърших", разказва тя.

Като майка на три деца – Иван, Надежда и Симеон - Мария приема вярата като основен стълб в живота си. За нея тя е източник на опора, вдъхновение и смисъл.

"Вярата осмисли целия ми живот, това е нещо, което е било възпитавано още като дете. Не смятам, че семейството, в което съм отраснала ми дава предимство, за да се обърна към вярата, защото Господ обръща всеки в различен момент и по различен начин", казва тя в предаването.

Разказвайки историята на своето семейство, Мария разкрива, че свещеническото призвание е традиционно в нейния род и се предава от поколение на поколение. Тя вижда богословието не само като образование, но и като ключ за разбиране на смисъла на живота и смъртта.

Мария и Андрей избират духовно образование за своите деца, вярвайки, че това ще ги подготви за по-добро разбиране на света и тяхната роля в него.

В разговора Мария не пренебрегва и предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество във връзка с религиозните вярвания. Тя настоява, че вярата не трябва да се изоставя, а по-скоро да се цени и уважава като фундаментален елемент на човешкия опит.

Завършвайки разговора, Мария припомня, че вярата е източник на утешение и сила за всички, и че Бог винаги е до нас, готов да ни подкрепи и насърчи - "ако ние сме с Бог и той е с нас“. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Сапунджиев, Ивайло Христов и водещият на предаването “Нашият ден“.

Колко важен е езикът за професията на актьора?

Разговорът с актьорите Павел Сапунджиев и Ивайло Христов от Драматичния театър в Пловдив разкрива важността на българския език в актьорското изкуство и духовното израстване. Тези актьори не само използват езика като средство за изпълнение на роли, но го превръщат в мощен инструмент за духовно изразяване и въздействие. За тях българският език е нещо..

обновено на 24.05.24 в 14:16
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Съвременният учител - мост между традицията и бъдещето

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да чуем Елена Вързилова, учител по български език и литература, която с голяма любов и вдъхновение разказа за ролята на учителя днес. Според нея, учителят в България е истински магьосник, призван да вдъхновява децата в класните стаи и да отговаря на всички предизвикателства, които светът предлага...

обновено на 24.05.24 в 13:32
Борислава Хубенова и нейният син

Борислава Хубенова: Комуникацията е най-важното ни умение

В ефира на предаването "Нашият ден", Борислава Хубенова, журналист от културното издание "Нула 32", сподели своите възгледи за важността на словото и неговото влияние върху културата на пловдивчани. Тя подчерта, че словото е най-висшият начин за комуникация, изразяване и свързване между хората. Ето какво казва Борислава Хубенова: "Словото е..

обновено на 24.05.24 в 13:03
Петя Господинова, Анелия Торошанова, адв. Десислава Матева (от ляво надясно)

Законът за авторското право и сродните му права – изменения и предизвикателства

Във времето на дигиталното потребление на култура и възхода на изкуствения интелект законодателството и творците са изправени пред нови предизвикателства. За новите промени в Закона за авторското право и сродните му права , проблемите на българските автори и измеренията на пиратството в "Законът и Темида" говорят адв. Десислава Матева , експерт по..

публикувано на 24.05.24 в 12:40
Директорът на библиотеката Димитър Минев и Гергана Георгиева от фестивала “Пловдив чете”

"Пловдив чете", или какви литературни срещи ни очакват на фестивала?

Фестивалът "Пловдив чете" е едно от най-значимите литературни събития в България, което събира любители на книгата от всички възрасти и културни среди. С многогодишни традиции, този фестивал не само представя новите произведения на българските автори, но и създава платформа за срещи между писатели, преводачи и читатели. Гергана Георгиева, една от..

обновено на 24.05.24 в 12:21