Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кремена Сьодерстрьом – българката, която преобразява едно проблемно училище в Швеция

Снимка: личен архив

Срещаме се в София ден преди годишното събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час", в което е поканена като лектор. Историята на личния ѝ път в образователната система е вълнуващ разказ за амбиция, смирение, упорит труд, осъзнати цели, кураж, последователност и огромна любов към хората.

Завършила е лингвистика и журналистика в Бургаския университет и работи като гимназиална учителка. Заминава за Швеция, където решава да продължи в учителското поприще, но затова трябва да завърши педагогическо образование там. Още в университета започва да открива огромните разлики в представата за учителската професия и ролята на училището в Швеция. В някаква степен те са плод и на общия климат и философия на общуване в страната.

След няколко години преподавателска работа е избрана за "първи учител" – обучител на учителите от общината. Следват години работа като директор в две много добри  училища в столицата Стокхолм. Явно спокойното и сигурно всекидневие не са по вкуса на сънародничката ни и тя се решава на рискована и смела стъпка.

В малък град близо до Стокхолм, в който живеят много имигранти, има висока безработица и престъпност основното училище "Игелста" обявява конкурс за директор. Двамата предишни ръководители са напуснали, неуспявайки да се справят с проблемите в училището. Учениците масово отсъстват, имат слаби оценки, атмосферата е несигурна, учителите са обезверени, всеки затворен в себе си и убеден, че с такива ученици нищо не може да се направи. Родителите с по-високи изисквания за образованието и бъдещето на децата си ги отписват от училището.

Три години по-късно основното училище "Игелста" е коренно променено. Отсъствията са рядкост, успехът на учениците се повишава, учителите работят спокойно, с ентусиазъм и в екип, семействата отново искат децата им да учат там.

Как директорката Кремена Сьодерстрьом постига това чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

Д-р Антоанета Грозева: Не е полезно съчетаването на балнеолечението с почивка на море

Д-р Антоанета Грозева е дългогодишен директор на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие. Успоредно със значителната си клинична работа, тя извършва и научноизследователска дейност в областта на калолечението и рехабилитацията на редица социално значими заболявания.  Д-р Грозева има над 50 труда, които са публикувани у нас и в чужбина...

публикувано на 22.05.24 в 19:45