Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Огнян Герджиков за промените в Конституцията: Майстори сме да прибързваме с всичко

Огнян Герджиков
Снимка: БГНЕС

"Разбира се, че стана добре, защото ние сме големи майстори да прибързваме с всичко и това го правим вече от десетки години и затова имаме изключително нестабилно законодателство, което е огромна язва за България." Така проф. Огнян Герджиков, юрист и бивш председател на Народното събрание, коментира отложените във времето промени в Конституцията, които бяха дебатирани от народните представители в петък.

Според проф. Герджиков в момента има най-малко нужда от промяна на Конституцията, "това е последният проблем на България" и "пара в свирката". Всичко останало е по-важно, категоричен е той: "Значи ние трябва да има една хубава действаща икономика. За да може на основата на тази икономика да има хора с добри доходи. Ние, за съжаление, сме опашката на Европейския съюз и продължаваме да бъдем на опашката по жизнен стандарт. Не, че трябва всичко да се критикува. Има неща, които трябва да се похвалим, нали? Например този жест, който направи нашето правителство, да изпрати самолет да прибере българските граждани от Израел. Стават и хубави неща."  

Сред предлаганите промени в Конституцията "корекцията в съдебната система - това е единственото, което има някакъв резон. Всичко останало е пара в свирката", каза още проф. Огнян Герджиков.

Що се отнася до предложението за промяна на националния празник, проф. Герджиков е убеден, че не трябва да се пипа 3 март. "Държавността ни се възстановява на 3 Март, а 24 май е народен празник. Всички го обичаме, обаче, както и всички го обичаме, така вече си забравяме нашата азбука и като тръгнете по улиците на големите градове, по магазини и по МОЛ-ове, там вече повече се пише на английски. Ето това е големият парадокс. Искаме да направим национален празник, свързан с кирилицата, а ние вече я слагаме в задния двор. Това е огромно безобразие", каза проф. Герджиков. Той припомни, че 24 май се празнува и в Русия и в други страни и не е много удачно такъв национален празник да се чества и от други държави.

Не трябва да се бърза и с промените в съдебната система, още повече, че има около 50 отрицателни становища за предлаганите конституционни изменения, смята юристът. "Това беше един шамар... Аз не съм толкова навътре в материята, аз не съм конституционалист. Но така или иначе погледът, който имам, ме кара да мисля, че това е прибързано и не трябва така да се законодателства. Слага се на масата, обсъжда се, правят се кръгли маси. След половин година, след една година пак се  обсъжда. Така се правят по белия свят законите", каза проф. Герджиков.

Той смята, че много от нещата са неразумни и трябва да отпаднат. "Наистина не го разбирам, като някаква самоцел непрекъснато нещо да променяме. Трябва да останем една стабилна страна, държава предсказуема, предвидима, а ние с тези непрекъснати промени плашим  хората. Хората вече не искат да дали да инвестират в  България, защото непрекъснато се променят условията", е мнението на проф. Огнян Герджиков.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ноара Шидо и Маргарита Калъмова за пианото, музиката и мечтите

Малката лъчезарна и талантлива 12-годишна пианистка Ноара Шидо свири от 3-годишна. Родена е в Париж, майка й Маргарита Калъмова е българка, а баща й е американец. Нора, както галено я наричат, често гостува на баба си и дядо си в Кърджали. Но и във Франция, и в България, не оставя пианото нито за ден. А наскоро след тежък приемен изпит, на който..

публикувано на 04.06.24 в 13:31
Ивайло Ябълкаров и Силвия Теофарова

Проучване разглежда готовността приемни семейства да отглеждат деца-бежанци

Каква е възможността деца бежанци да бъдат настанени в приемни семейства и какви са притесненията и нагласата на обществото и на приемните родители, които биха приели такива деца. Това обсъждаха в Кърджали представители на Фондация "Мисия Криле", местни институции и приемни семейства. Проучването е подкрепено от УНИЦЕФ. А организацията има опит в..

публикувано на 03.06.24 в 17:51

Журналистът Георги Кулов показва лицата на балканския фолклор във фотоизложба

На 3 юни от 18 часа в Арт галерия "Кръг" на бул. "Тракия" в Кърджали ще бъде открита фотоизложбата "Етнопалитра - лицата на балканския фолклор" в рамките на "Мултикултурния град 2024". Автор на снимките е журналистът Георги Кулов. С тази експозиция Арт движение "Кръг" стартира акцията „Журналисти и каузи“, в която ще представя журналисти от..

публикувано на 03.06.24 в 16:38

17 картини на бивши и настоящи възпитаници на СУ "Отец Паисий" в благотворителен търг

17 картини на бивши и настоящи възпитаници и приятели на СУ "Отец Паисий" в Кърджали участват в първия по рода си благотворителен търг с тайно наддаване, който събира средства за лечение и възстановяване на нуждаещи се кърджалийци. Аукционът ще продължи до 11 юни, а информация за него може да се намери в социалните мрежи и сайта на училището. На трети..

публикувано на 03.06.24 в 10:10
с.Шумнатица. 2023

Празник на качамака събира гости в Шумнатица

Близо 1400 порции качамак ще бъдат раздадени на гостите на Празника на качамака в кирковското село Шумнатица, който ще се проведе на 1 юни, събота.  Родопският деликатес ще бъде приготвен по традиционна местна рецепта, а брашното за него ще бъде смелено във възстановената през 2016 година воденица в селото.  Заместник-кметът на Община Кирково..

публикувано на 29.05.24 в 10:29
Нашественикът

Нашествениците са победени поне за 10 години

Приключи пръскането срещу каламитета на намножаване на марокански скакалци и в община Кърджали.  С два вертолета бяха третирани 4 200 дка обработени площи, съобщи за Радио Кърджали д-р Георги Грозев, директор на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Ден преди това приключи и пръскането с вертолети на..

публикувано на 28.05.24 в 01:58
Стилияна Николова

Шестият международен турнир по художествена гимнастика "Кралица на Аида" започна

В Хасково започна Шестият международен турнир по художествена гимнастика "Кралица на Аида". В него участват около 600 гимнастички. Те са от 23 клуба от страната, Босна и Херцеговина и Черна гора. Той се организира от Спортен клуб по художествена гимнастика Аида, към който тренират и кърджалийските гимнастички. Около 80 от тях взимат участие в през..

публикувано на 25.05.24 в 12:35