Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Милушев: да си будител е отговорност

Снимка: Божидар Събев

„Те бяха родени в робство, но бяха родени европейци. Изграждаха църкви, училища и читалища. Организираха революционни комитети. Създаваха наука и култура, която добавиха към европейската духовност. Поклон пред Вас, Будители Народни!“ Това е надписът на Паметника на Народните будители в Хасково.

Александър Милушев  e един достоен техен наследник. Tой е осмо поколение народен будител, защото от 36 години е свързан с хасковското читалище „Заря“. Читалището е неговия съзнателен живот.

В рода му има цяла плеяда будители. Той е пра-пра  внук на духовния лидер на Хасково Христодул Шишманов, който води борбата за Независима Българска Църква в Хасково през Възраждането. Заслугите му към града са толкова огромни, че той е погребан в двора на църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Хасково.

Освен Христодул Шишманов в рода на Милушев има знайни и незнайни будители, икономисти, лекари, дори и министърът на пътното строителство в правителството на Муравиев - Васил Стефанов Коев.

Дядо му д-р Алексндър Милушев, но когото той е кръстен, е бил военен лекар. Изпратили го от София в родния му Хасково с мисията да превърне тогавашния военен лазарет във военна болница.

Основно предците на Милушев са били търговци и строителни предприемачи. А някои от жените в рода са били възпитанички на изключително престижния „Робърт Колеж“ в Истанбул.

Попитан за това какво е усещането да си осмо поколение будител и потомък на толкова славни предци, той отговори, че е преди всичко задължение да продължи делото на  предците си.

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Туристите към клуб "Ахридос" ще опишат редките билки и растения по известни маршрути

Община Кърджали заедно с Туристическия информационен център по идея на спортно-интелектуален клуб "Ахридос" започнаха кампании в рамките на инициативата „Аз обичам Кърджали". Само преди дни в първата се включиха 150 ученици, учители и доброволци.  Маркирани са пет туристически маршрута, като единият от тях от туристическата секция на..

публикувано на 21.05.24 в 13:24

110 години светско училище в Крумовград (ОБНОВЕНА)

Започнаха тържествата, посветени на 110-та годишнина от създаването на СУ "Васил Левски" в Крумовград, което поставя началото на светското образование там.  Тази вечер (21.05.2024) факелно шествие ще премине по улиците на града. То започва в 20 часа от основната сграда на училището и ще завърши пред сградата, където се обучават децата от началния..

публикувано на 21.05.24 в 13:07
Областна ученическа конференция

Младежи от страната ще обменят опит като доброволци в Кърджали

Започва първата национална младежка конференция за доброволци под надслов "Аз съм млад млад и избирам живота". Домакин на събитието е Общински съвет по наркотични  вещества и Превантивно информационен център (ПИЦ) Кърджали. Участниците в нея са от 11 Превантивно информационни центрове в страната. Това съобщи д-р Сезгин Бекир, председател на..

публикувано на 20.05.24 в 10:00
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24