Музикална продукция и състави https://bnr.bg/music Sun, 12 May 2024 18:14:34 +0300 bg-bg https://bnr.bg/img/logos/bnr.png Музикална продукция и състави https://bnr.bg Виолончелистът Томас Аунер и диригентът Гергей Мадараш гостуват на Радиосимфониците в чест на 85-годишнината на академика Георги Минчев https://bnr.bg/music/post/101988610/violonchelistat-tomas-auner-i-dirigentat-gergei-madarash-gostuvat-na-radiosimfonicite 101988610

В програмата на концерта на Симфоничния оркестър на БНР на 17 май са включени контрастни и популярни творби от творчеството на трима видни композитори – „Контрасти“ от академика Георги Минчев, представител на съвременната българска музика, която утвърждава на международната сцена, Симфония №4 „Италианска“ от Феликс Менделсон, най-яркия представител на немската музикална романтика от първата половина на XIX век и Първи концерт за виолончело от Камий Сен-Санс, един от любимите представители на романтичната епоха във френската музика през втората половина на XIX век и началото на XX. 

Гергей Мадараш                           © Marco Borggreve

Своя дебют заедно с Радиосимфониците ще направи младият музикант Томас Аунер, водач на виолончелите на Брукнер оркестър в Линц. Зад пулта ще застане унгарският гост-диригент Гергей Мадараш, в момента изпълняващ длъжността музикален директор на Кралския филхармоничен оркестър на Лиеж, Белгия /Royal Philharmonique Orchester de Liège/.

акад. Георги Минчев

Концертът ще започне с „Контрасти“, музика за оркестър на Георги Минчев по повод неговата 85-годишнина. Творбата е написана по поръчка на Симфоничния оркестър на Филхармонията в Хайделберг (Германия) през 2002, където е и премиерата му под диригентството на Томас Калб, а партитурата е издадена от швейцарското издателство Bim. Изпълнена е и на откриването на фестивала „Московска есен” през ноември 2004 от Държавния академичен симфоничен оркестър на Русия с диригент Марк Горенщайн, а през февруари 2008 прозвучава и в Турку (Финландия), под палката на Петри Сакари.

Чуждестранната музикална критика подчертава „...блестящото майсторство на оркестрацията, богатството на тембровите бои, пластичността на тембровите модулации и яркостта при съпоставянето. Контрасти темброви, темпови, фактурни, динамични, образни, тематични… Минчев успява по някакъв магичен и непостижим начин да изгради общата форма, като усещането за цялостност възниква и вследствие на композиционната арка – загадъчният и идещ от далеч камбанен звън в началото и в края на произведението…”. („Култура”, Москва, 11-17. 11. 2004); „…вълнуваща композиция, по-точно – блестяща… Какво трябва да направи композиторът, за да не бъде музиката му трудна за възприемане от слушателя? Рецептата на Минчев беше отлична…” (Turun Sonomat, Турку, 1. III. 2008).

Томас Аунер                                                Photos: Julia Wesely

Вечерта ще продължи с Концерт за виолончело №1 в изпълнение на изгряващата звезда Томас Аунер. Той е победител и финалист в множество международни конкурси по виолончело в Лицен, „Менделсон-Бартолди“ в Берлин, „РихардЩраус“ в Мюнхен, „Антонио Янигро“ в Пореч, Хърватия, Gradus ad Parnassum в Австрия, както и е полуфиналист в конкурса „Кралица Елизабет“ в Брюксел през 2017 г. Като солист се изявява с Белгийския камерен оркестър, Оркестъра на Словашкото радио, Щутгартския оркестър, Симфониета Баден, Оркестъра на Тирана RTSH, Симфониета Дел Арте, Оркестъра на Виенския университет за музика и изкуство, ансамбъла Neue Streicher Виена и др. През 2015 г. излиза първият му компактдиск с австрийския лейбъл Gramola, а през 2023 г. последният му компактдиск “217”, издаден от SoloMusica в Мюнхен. Ето и няколко отзива в пресата за тях: „Силно емоционален…“ (списание FonoForum), „албум, на който трудно може да се устои“ (AAG), „...свири с толкова много вглъбена страст“ (Orchestergraben).

Камий Сен-Санс създава своя Концерт за виолончело № 1 в ла минор през 1872 г., когато е на 37 години и вече утвърден композитор, пианист и диригент, който изпълнява предимно собствени творби. Написва произведението за известния по онова време белгийски виолончелист, изпълнител на виола да гамба и лютиер Огюст Толбек. Премиерата е на 19 януари 1873 г. в залата на Парижката консерватория. Много композитори, в това число Шостакович и Рахманинов, считат този концерт за един от най-великите от всички виолончелови концерти.

Във втората част на концерта ще прозвучи и Симфония №4 "Италианска" от Феликс Менделсон-Бартолди.

Музикалните идеи на Менделсон за неговата Италианска симфония са вдъхновени от голямото пътуване из Европа, което композиторът предприема от 1829 до 1831 г. По това време младият Менделсон е всестранно образован и зрял композитор. Без да прекъсва композиторската си дейност по време на своето пътешествие, той насочва своите творчески търсения в областта на оркестровия звук. Писмата му през този период разкриват неговата еуфорична прегръдка към италианската култура. В едно от писмата през 1830 г. до сестра си Фани, той споменава за Италианската си симфония: „Това ще бъде най-веселото произведение, което някога съм правил, особено последната му част. Все още не съм намерил нищо за бавната част, но ще я запазя за Неапол.“ Италианската симфония изглежда постига невъзможното, улавяйки музикално блясъка на слънцето и жизнеността на виното, аромата и динамиката на ежедневието на италианците. Пропита е с усещане за пътуване и златен италиански пейзаж, живописните мелодии на симфонията ни поглъщат отвсякъде. Симфонията №4 „Италианска“ и до днес е най-популярната симфония на Менделсон.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Thu, 09 May 2024 17:49:03 +0300
Добър вечер, джаз! 16 май от 19:00 часа в Първо студио на БНР https://bnr.bg/music/post/101983038/dobar-vecher-djaz 101983038

„Добър вечер, джаз!“ е музикално пътешествие с избрани пиеси от репертоара на Биг бенда на БНР, което ще зареди публиката с положителни емоции и прекрасно настроение. Гост-диригент е един от най-ярките български джаз музиканти - Ангел Заберски – син. Той неведнъж е работил с музикантите от състава като диригент, аранжор и автор на нови български пиеси.

В програмата на концерта са включени любими образци от джаз класиката - пиеси на Бени Голсън, Хуан Тизол, Дюк Елингтън, Сами Нестико, Бен Бърни, Масео Пинкард и някои от най-атрактивните композициите и аранжименти на Ангел Заберски – син.

Очакваме ви в Първо студио на Радиото на 16 май от 19.00 часа.

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

Ангел Заберски е композитор, който съчетава традиция с усет за еволюция, надграждане създадено от ежедневната си работа - жонглирайки между живи участия и досег с музиканти и публика, преподавателската и менторска дейност, писането на музика за симфонични оркестри, биг бенд, духови състави и поп и джаз вокалисти. Не малък е приноса му и към филмовата музика, класическите произведения и дори фолклора. Дискографията на музиканта и творец е огромна и непрекъсната. През годините е създал и записал два албума за биг бенд, четири албума за трио, както и албуми за браз и Октет. Негови музикални спътници в повечето от записите и концертите са тромпетистите Михаил Йосифов и Мартин Ташев, перкусионистът Стоян Янкулов, басистът Борис Таслев, тромбонистът Велислав Стоянов и още много други големи имена от съвременната джаз музика в България. Специално за кларинетиста Боби Йоцов, написва очарователната симфония 'Фантазия' за кларинет и симфоничен оркестър. 

Ангел Заберски е част от популярния проект на НДК „Четири рояла“, където заедно с едни от най-добрите пианисти на България (Живко Петров, Иван Янъков, Георги Черкин) „срещат“ класиката с джаза. 

Името на Ангел Заберски се свързва и със световни имена като тромпетистът Рекс Ричардсън, диригентът Франсиско Ноя, басистът Крисчън Макбрайд, вокалистите Боби Каркасес (Куба), Монти Айдъм, американската джаз икона Пати Остин за концерта “For Ella”, посветен на Ела Фицджералд, с участието на Оркестър на Класик ФМ радио и Браз Асоциация под диригентската палка на самия Ангел Заберски. Композиторът свири и с едни от най-популярните джаз изпълнители на нашата сцена Камелия Тодорова, Хилда Казасян, Васил Петров, певиците от Сентиментъл Суингърс и много други.


]]>
Събития Fri, 26 Apr 2024 11:32:13 +0300
Маестро Георги Димитров с внушителна програма на 26 април солисти: Стефани Кръстева, Михаил Михайлов, Виктор Кръстанов, Веско Стамболов https://bnr.bg/music/post/101974691/maestro-georgi-dimitrov-s-vnushitelna-programa-na-26-april 101974691

В навечерието на най-светлия християнски празник Великден Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР ще представят специална програма. На 26 април от 19 часа в зала „България“ под диригентството на маестро Георги Димитров те ще изпълнят „Стабат Матер“ от Франц Шуберт за първи път в този състав.

Един от най-великите композитори на западната класическа музика написва своята “Stabat Mater” във фа минор, D. 383 през пролетта на 1816 г., едва 19-годишен. Посвещава я на брат си Фердинанд, който по онова време е директор на сиропиталище. Жизнените преживявания на композитора намират отражения със специална дълбочина в музиката му, която я прави толкова неповторима. Използваният текст в произведението е немска парафраза на латинския, написан от немския поет и драматург Фридрих Клопщок, който поставя Иисус Христос в центъра на съзерцанието, а не Мария. Творбата е красиво въведение в хорово-симфоничната музика на Шуберт и разгръща цялата дълбочина на Великденското послание чрез хоровите партии.  Гостуващите солисти в нея ще бъдат даровитите певци със стремителна кариера - сопраното Стефани Кръстева, тенорът Михаил Михайлов и басът Виктор Кръстанов.

В програмата ще прозвучи и прочутото Адажио за струнни и орган в сол минор на италианския бароков композитор Томазо Албинони. Съществува любопитна история за това, че Адажио в сол минор всъщност не е точно на Албинони, а на биографа му Ремо Джазото. След смъртта на композитора личните му архиви се озовават в държавната библиотека в Дрезден. През 1945 г., по време на бомбардировките на града, повечето от архивите са унищожени. По това време, 200 години след смъртта на Албинони, италианският музиколог Джазото решава да напише биографията на композитора. Музикологът се захваща да проучва архивите му и така открива в Дрезден неизвестен фрагмент от творчеството на Албинони. Едва шест такта на две тематични идеи и басова партия, от които възкръсва възхитителното Адажио. Това се случва през 1958 г. Историята около произхода на Адажиото и до днес поражда повече въпроси, отколкото отговори, но музиката му продължава да се възприема от света с особено възхищение.

В концертната вечер ще прозвучи и Концерт за пиано и оркестър №1 в ре минор от Йохан Себастиан Бах. Създаването на клавирните концерти на великия немски композитор, автор на над 1000 произведения, майстор на органа и клавесина, датира приблизително от 30-те години на 18 век. От 1729 г. Бах оглавява Студентското музикално дружество (Collegium musicum) към Лайпцигския университет и участва в неговите концерти като диригент и солист. Именно за тези събития той създава Концерти за един, два, три и четири клавесина с оркестър. По-голямата част от тях са авторски адаптации на предишни произведения за други инструменти (главно Концерти за цигулка). Най-популярен в съвременния клавирен репертоар се счита Концерт за пиано и оркестър №1 в ре минор, двете части от който са включени в една от кантатите на композитора. Концертът е изключително органичен и красив в своята клавирна фактура, а според справедливата забележка на музикалните критици той „най-малко напомня за своя „цигулков“ произход“.

На 26 април клавирния концерт ще изсвири пианистът Веско Стамболов, който има голям опит в интерпретацията на Баховото творчество.

Репертоарът му включва над 40 концерта за пиано и оркестър, сред които са: двата на Шопен, Шуман, Григ, Чайковски - № 1, Равел - Сол мажор, Рахманинов - № 3, Прокофиев - № 3, Шостакович - № 1, както и рядко изпълнявани концерти от Йохан Кристоф Фридрих Бах, Карл Филип Емануел Бах, Йохан Кристиан Бах, Леополд Кожелух, Хенрик Гурецки и други, с които е солирал в множество концерти на всички оркестри у нас и в чужбина.

Стамболов е осъществил редица проекти, свързани изцяло с Й. С. Бах: рецитали във Виена и Барселона и на престижни фестивали в България. Реализира първото в България интегрално изпълнение на 8-те концерта на Бах за соло клавир и оркестър, както и концертите за 2, 3 и 4 клавира. Германската звукозаписна компания Metarecords издава два компактдиска на Стамболов с интеграл на соловите клавирни концерти на Бах със струнен квартет. Специализираното издание за клавирно изкуство Pianonews отличава първия му Бахов диск като „Диск на месеца“ за май и юни 2004 измежду 20 CD-та на световноизвестни пианисти.

Той е носител на редица награди от наши и международни конкурси, Кристална лира на СБМТД за 2004 и Националната награда за принос в музикалното изкуство „Акад. Марин Големинов“ за 2020. От 2012 г. живее в Каталуня, където преподава камерна музика и пиано във Висшата Консерватория „Лисеу“, Барселона.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Tue, 09 Apr 2024 17:33:48 +0300
Ритъмът на Балканите - 9 Дамите в балканското изпълнителско изкуство https://bnr.bg/music/post/101967691/ritamat-na-balkanite-9 101967691

На 25 април от 19.00 ч. в Първо студио на БНР Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов ще представи деветото издание на "Ритъмът на Балканите", в който публиката ще има възможността да чуе впечатляващи изпълнения на традиционна балканска музика от невероятните Неда Николич от Сърбия (фрула), Байса Арифовска от Северна Македония (кавал, гайда, тамбура), София Главопулу от Гърция (вокал, уд), Зелишах Къзълкан от Турция (вокал, дудук, кеменче),  Христина Белева от България (гъдулка, вокал).
Проектът „Ритъмът на Балканите“ в своите изключително успешни 8 концерта създаде най-устойчивия културен мост между балканските страни, представяйки на българската публика и ценителите на балканския фолклор ярки солисти с колоритна музика. 
Тазгодишното девето издание ще бъде посветено на дамите в балканското изпълнителско изкуство.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Mon, 25 Mar 2024 16:19:18 +0200
От Хендел до Владигеров гост-диригент Любомир Денев, солист Марио Ангелов https://bnr.bg/music/post/101967643/ot-hendel-do-vladigerov 101967643

На 23 април от 19 часа в Първо студио на БНР класиката среща джаза в концерта на Биг бенда на БНР с гост-диригент Любомир Денев.

Любомир Денев

Любомир Денев е композитор, диригент и джаз-пианист, дългогодишен творчески сътрудник на СО и Биг бенда на БНР. Като композитор и диригент е работил с най-добрите Симфонични оркестри в България. Международната му дейност включва записи със Симфоничния оркестър на Гръцкото радио и телевизия и два компактдиска за американската компания КОНКОРД-Рекърдс. Като джаз пианист е гастролирал във Франция, Германия, Словакия, Унгария, САЩ и др. В периода 2008-2009 е поканен от Министерството на Културата на Бавария в Международния културен център Вила Конкордия, където твори, изнася лекции и концерти.

Като композитор Л. Денев твори във всички музикални жанрове - камерна  и симфонична музика, поп, джаз, мюзикъл, театрална и филмова музика. Авторските му творби са изпълнявани в много страни на Европа, Канада, Мексико, Индия, Русия, Египет, САЩ и Япония. Неговият мюзикъл „Напразни усилия на любовта“ гостува в Кайро (1989) с постановката на Българска камерна опера - Благоевград, мюзикълът „Законът на Джунглата“ (носител на наградата СОФИЯ 1989) има своята премиера, преведена на френски в Париж (1993), а мюзикълът „Алис в страната на сънищата“ е поставен на гръцки език в Никозия и Ларнака, Кипър (2012 г).

Носител е на многобройни награди у нас и с престижни международни отличия за хорова композиция, за камерна и филмова музика. През 2020 г. Министерството на културата го удостоява със звезда „Златен век“ за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура.

Във фонда на БНР са съхранени над 1000 записа на негови авторски произведения и аранжименти. Любомир Денев прие предизвикателството да застане пред Биг бенда на БНР в поредното издание на проекта „Джаз в класиката“ и създаде атрактивна програма - произведения от предкласиката до музиката на 20 век. Специално място авторът отделя на класиците в българската музика Георги Златев-Черкин и Панчо Владигеров, авторски джаз-версии по класически теми от Хендел, Шуман, Дебюси, Барток, Владигеров. Солист и специален гост ще бъде пианистът Марио Ангелов. Специално за него, вдъхновен от необикновената му пианистична дарба и дългогодишното им и ползотворно творческо сътрудничество в съвременната музика, Любомир Денев създава две пиеси: Етюд в ми бемол минор от Шопен и произведението, което той нарича „гвоздеят на програмата“ – Вариации 2024 за пиано и Биг бенд по Каприз 24 на Паганини. Тази обемна, 13-минутна творба авторът е посветил на Марио Ангелов.

Марио Ангелов

Марио Ангелов е възпитаник на българската клавирна школа. Реализирал  е респектиращо количество студийни записи, творби в различни стилове, форми и жанрове като солист, като пианист в Симфоничния оркестър на БНР и камерен ансамбъл „Софийски солисти“. В звукозаписния фонд на БНР името на Марио Ангелов стои зад знакови премиери на български и чужди композитори, много от които с еталонни студийни записи в националната фонотека. Концертирал е в Япония, Германия, Австрия, Великобритания, Испания и др.

В концерта на 23 април публиката ще присъства на премиерата на джазовите адаптации на: Вариации върху 24 каприз на Паганини /сюита за пиано и Биг бенд/, Хендел – Сарабанда, Панчо Владигеров - „Заплакала е Стара планина“, „Одит моме за вода“, Шопен – Етюд es moll, Шуман – „Мечтание“, Бела Барток  - Allegro Barbaro, Дебюси – „Лунна светлина“, „Cakewalk“ , Георги Златев-Черкин – „Севдана“.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Mon, 25 Mar 2024 15:37:57 +0200
Симфоничният оркестър на БНР представя "Поглед към Вселената" с участието на женския състав на Смесения хор на БНР https://bnr.bg/music/post/101964443/simfonichniat-orkestar-na-bnr-predstava-pogled-kam-vselenata 101964443

„Поглед към Вселената“ ще представят Симфоничният оркестър на БНР на 5 април от 19 часа в зала „България“. Концертът ще започне с „Очите на нощта” от Константин Илиев, един от най-значимите ни съвременни композитори, творили в сферата на така наречения „български музикален авангард“. Последното си симфонично произведение композиторът създава през 1987 г. и го посвещава на своя приятел - диригента Алипи Найденов.

Програмата ще продължи с Концерт за пиано и оркестър в сол мажор от Морис Равел в изпълнение на младия виртуоз Ивайло Василев.

Ивайло Василев      photo by Tom McKensie

На 16 г. Ивайло вече има завидна колекция от над 30 награди от международни конкурси в България, Русия, Сингапур, Финландия, Казахстан, Гърция, Испания, Италия, Германия, Франция, Чехия, Белгия, Великобритания, които в голямата си част са Първи и Гран-при. Бил е сред единиците избрани да участват на финалите на едни от най-значимите и трудни фестивали и конкурси в света, като 2023 Cliburn Junior Festival and Competition, „Wunderkinder“ (Италия, 2018), „Astana Piano Passion“ (Казахстан, 2017),  „Москва встречает друзей“ ( Москва, 2019) и други..

Три пъти е носител на Голямата награда на Фондация „Димитър Бербатов“ в категория „Изкуство“, два пъти е награждаван от Министерство на Културата за високи творчески постижения, а през 2021 г. е удостоен с наградата „Кристална лира“ на СБМТД в категорията „Млад музикант“.

Участвал е в много майсторски класове с пианисти от цял свят. Репертоарът му е широк и разнообразен. В допълнение към сериозните си солистични изпълнителски занимания, той ежедневно композира, импровизира, акомпанира, свири камерна музика.

Премиерата на Клавирния концерт в сол мажор на Равел е на 14 януари 1932 г. в зала „Гаво“ в Париж. Изпълнен е от пианистката Маргарита Лонг под диригентството на самия автор. Прокофиев, който присъства на премиерата, споделя: „Този ​​шум е малко преувеличен от патриотичния плам на французите („нашият Равел създаде наистина класически концерт“), но трябва да бъдем справедливи – това е интересно, звучи страхотно и е написано брилянтно…“ Творбата веднага има огромен успех. Публиката приема и оценя Концерта високо, а авторът се радва на цялата топлина и отношение на слушателите по време на дългото им турне в различни европейски страни.

Във втората част на програмата ще прозвучи симфонична сюита „Планетите“ на английския композитор Густав Холст. Той композира своята сюита за оркестър между 1914 и 1916 г. Творбата е от седем части, вдъхновени донякъде от астрологията, астрономията и митологията. Всяка част има програмно заглавие и е посветена на определена планета от Слънчевата система. Липсват само Земята и Плутон, вероятно защото по онова време все още не е бил открит. Първото цялостно изпълнение на сюитата се е състояло на 10 октомври 1920 г. в Бирмингам под диригентството на Епълби Матюс, а първият запис е направен през 1926 г. за HMV под палката на самия композитор. Оттогава тази творба е записвана от редица големи диригенти – Херберт фон Караян, Ленърд Бърнстейн, Лорин Маазел, Дьорд Шолти, Зубин Мета, Шарл Дютоа, Джеймс Ливайн, Андре Превен, Леополд Стоковски, Саймън Ратъл и др. Днес „Планетите“ са най-известното и грандиозно произведение на Густав Холст, събиращо в себе си невероятни философски дълбини, могъща оркестрова звучност и изключително пленителна и разнообразна мелодичност.

В изпълнението му ще участва и женския състав на Смесения хор на БНР, подготвен от Любомира Александрова.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Mon, 18 Mar 2024 18:04:43 +0200
Концертът на Симфоничния оркестър на БНР на 15 март се отменя https://bnr.bg/music/post/101962845/koncertat-na-simfonichnia-orkestar-na-bnr-na-15-mart-se-otmena 101962845

Концертът „Изкуството на живо“ на Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент и солист Патрик Галоа, солист Явор Желев и с участието на визуалния артист Тийна Осара се отменя във връзка с кончината на Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит.

Концертът трябваше да се състои в деня на национален траур на 15 март.

Билетите за събитието могат да бъдат върнати в едномесечен срок на местата, от които са купени.


]]>
Събития Thu, 14 Mar 2024 17:28:33 +0200
Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски гостуват на Биг бенда на БНР Диригент Антони Дончев https://bnr.bg/music/post/101955420/miroslava-kacarova-i-miroslav-turiiski-gostuvat-na-big-benda-na-bnr 101955420

На 21 март в Първо студио на БНР, от 19 часа ще се състои концерт на Биг Бенда на БНР с диригент Антони Дончев и гост-солисти - джаз вокалистката Мирослава Кацарова и пианистът/аранжор/композитор Мирослав Турийски. Концертът ще се проведе в деня, в който обикновено се посреща пролетта, а той носи името „От тук до вечността“ на името на песен, композиция на Миро Турийски по текст на Мира Кацарова, създадена за албума на Мира Кацарова My CINEMA от 2016 година.

В репертоара са включени оригинални композиции на Миро Турийски по текстове на Мира Кацарова, някои класики, както и песни от репертоара на Мирослава писани за нея от Румен Тосков - Рупето или от самата нея. Всички аранжименти за Биг бенда на БНР със солист Мира Кацарова са дело на Миро Турийски.

Мира и Миро са артистичен тандем повече от 10 години и са реализирали заедно множество концептуални концертни програми, записи, албуми, сред които: My CINEMA(2016); Теменужена (2021); Beyond Jazz (2023).

През годините двамата са създали заедно оригинални песни с музика на Турийски и по текстове на Кацарова. Това са много отличителни пиеси, които звучат неконвенционално и винаги са музикантски изпипани, въпреки това не са претенциозни. Песните, които двамата създават звучат разбираемо и внушават на слушателите си лекота, финес, интелигентност. С тях те се вглеждат в простите и малки детайли на живота и човешките взаимоотношения като разкриват света поетичен и осмислен през музиката. В текстовете на Мира се прокрадват препратки към филми, книги, музика, картини, а думите в тях са като кодове, които отключват съзнанието и подсъзнанието към други светове: „на Жак Превер, стих като шепот звучи навред“, „Въздухът звучи като песен на Жобим“, „Аз и ти като в картина на Шагал летим“ и т.н.

Такава очарователна препратка съдържа и песента „От тук до вечността“, която е дала и името на концерта. Това е песен - композиция на Мирослав Турийски по текст на Мира Кацарова, създадена за албума My CINEMA, където акцент се слага върху филмовата музика. Песента е по текст на Мира и по стечение на обстоятелствата носи името на филм от 1954 г. с участието на Франк Синатра, за който той взима награда Оскар за поддържаща роля. Тъй че песента по един непретенциозен начин има своите вътрешни връзки с историята на доброто кино. А освен красивата музика, публиката и музикантите ще празнуват пролетното равноденствие, тъй като денят 21 март съвпада с обичайния ден на Първа пролет.

В програмата са включени оригинални композиции и някои кавъри, разработени в неочаквани и впечатляващи аранжименти от Мирослав Турийски. Ще прозвучат песните „От тук до вечността“; „Ириси“; „Под небето на Пловдив“ изцяло от тандема Турийски/Кацарова. Ще бъде интерпретирана песента „Музика, мартини и дим“, която Румен Тосков - Рупето пише специално за първия албум на Мира Кацарова през 2001 година. Ще се изпълнят песни и от албума My CINEMA от 2016 година, а акцент ще е прочутата любовна тема от филма „Ново кино Парадизо“ на маестро Андреа Мориконе, който лично е благословил версията на Мира и Миро по текст на Елин Рахнев.

Съвместната работа на двамата творци е много продуктивна и високохудожествена, но като отделни личности всеки от тях си има свой път.

Мирослава Кацарова /фото кредит: Диляна Флорентин

Мирослава Кацарова е магистър по Богословие, но призванието ѝ е музиката. Още от студентските си години започва да пее джаз в столичните клубове „Френкис“, „Арт Клуб“, „Блу Ноут“. Така попада в средата на най-добрите български джаз музиканти, сред които Веселин Веселинов-Еко, Румен Тосков-Рупето, Христо Йоцов. С тях тя създава трайно партньорство, което е отразено в първия самостоятелен албум на певицата „Бяло в бяло“ от 2001 година съвместен с Румен Тосков. Тогава тя пише текстове на български език по оригинални песни на Рупето. Това е един от първите албуми, в които се създава музика свързана с естетиката на джаза, но интерпретирана на български език. С това свое смело решение Мира прави впечатление на създателите на първото джаз радио у нас - Джаз ФМ, което стартира с албума „Бяло в бяло“ и с първото ѝ радио предаване „Дезафинадо“, посветено на латино джаза. Така тя навлиза в лоното на радиото, а то се превръща в нейна основна мисия, през която  разпространява джаз културата в България. Скоро се появява и предаването ѝ, посветено на вокалния джаз “Singin’n’Swingin’”, а в края на 2023 г. тя отбеляза и 22-рия рожден ден на „Дезафинадо“ с поредица от концерти. До днес Мира не спира да пее, да създава концептуални концертни програми всяка година, да записва оригинална музика и албуми като в последните 10 години тя си партнира с Мирослав Турийски и с Младен Димитров, който колаборира с нея в посока електронна музика и джаз.

От 2015 година тя е създател, селекционер и директор на един от най-престижните джаз фестивали Plovdiv Jazz Fest. Благодарение на неуморния труд на нейния малък екип, джаз феновете в България успяха да се насладят на живо на някои от най-ярките джазмени в света - Джошуа Редман, Крис Потър, Брад Мелдау, Гретчен Парлато, Дони Маккаслин, Авишай Коен, Кърт Елинг, Елиане Елиас, Антонио Санчес, Джулиън Лаж, Ричард Бона и много други. Незабравими остават и концертите на джаз легенди като Ян Гарбарек, Джон Скофийлд, Дейв Холанд, Майк Стърн, Джоуи Калдерацо, Дейв Уекъл.

Мирослав Турийски /фото кредит: Диляна Флорентин

Мирослав Турийски се наложи като един от най-виртуозните и неконвенционални джаз пианисти, композитори и аранжори в България. Започва музикалното си образование веднага след като завършва Математическа гимназия в Пловдив. Висшето си образование той получава в Държавна музикална академия в София, специалност джаз пиано. По-късно реализира магистърска степен в АМТИИ Пловдив. През цялото време той свири и се развива в различни формации като взима участие в някои от най-значимите джаз фестивали у нас. Паралелно с това пише музика и създава аранжименти за множество концерти заедно с Теодосий Спасов, Мирослава Кацарова, Христо Йоцов, Николай Карагеоргиев, Белослава, Хилда Казасян, Орлин Павлов и много други. През 2016 година създава Октет Пловдив и гастролира с него на редица сцени. Композиторският му талант за инструментални произведения изпъква в първия албум на Октета, а за вокални творби като композитор се изявява в албумите на Мира Кацарова, Мей, както и на млади изпълнители.

Освен неговата активна музикантска дейност, Турийски е преподавател в АМТИИ, където има свои студенти и методология, свързана с джаз преподаването. Извънакадемичната му дейност по отношение на интеграцията на младите талантливи джаз артисти също е много впечатляваща. Той е създател на една от най-важните музикални сцени в град Пловдив – „Бибоп кафе“, а после е и създател на малкия, но впечатляващ джаз клуб „Контрабас“ в стария Пловдив. На сцената на този клуб той организира  всеки петък джаз концерти с гостуващи музиканти от страната и чужбина, а всяка неделя дава безплатно клубната сцена за джем сешъни на най-младите импровизатори.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Wed, 28 Feb 2024 10:11:28 +0200
Радиосимфониците с нетрадиционен концерт на 15 март гост-диригент и солист Патрик Галоа https://bnr.bg/music/post/101955103/radiosimfonicite-s-netradicionen-koncert-na-15-mart 101955103

На 15 март от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тийна Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев.

Тийна Осара

Тийна Осара е финландски визуален артист, занимаващ се със съвременната и експресивна техника на рисуване (action-painting). Известна е както с мащабните си абстрактни, цветни и многопластови картини, така и с фото и видеоинсталациите си. Тя специализира рисуване на живо в класически концерти, пренасяйки своите музикални впечатления в реално време върху платното, пред публика. Съвременната и класическата музика в момента са нейни основни музи в рисуването.

Сергей Прокофиев е  гениален композитор и реформатор, който става класик приживе и оказва влияние на цялата световна музикална култура и е един от най-изпълняваните композитори на 20-ти век.

Концерта ще открие неговият Романс из симфоничната сюитата „Поручик Киже“. Музиката от сюитата всъщност е писана за филма „Поручик Киже“ през 1934 г. (филм с Михаил Яншин и Ераст Гарин). Тя се състои от пет части (№ 1 „Раждането на Киже“, № 2 „Романс“, № 3 „Сватбата на Киже“, № 4 „Тройка“, № 5 „Погребението на Киже“ ”) и съществува в два авторски варианта. Музиката на Романса изразява копнеж по любим човек, ярки мотиви за „вечна“ раздяла и неизменна вярност, мимолетността на мечтите, самотата и меланхолията.

Програмата ще продължи с Концерт за две флейти и оркестър от маестро Емил Табаков, написан през 2000 г. Специално за концерта маестро Емил Табаков направи промени в оркестрацията, за да може гост-диригентът Патрик Галоа едновременно да бъде солист и да дирижира. На сцената ще му партнира Явор Желев, водач на флейтите в състава.

Патрик Галоа

Патрик Галоа принадлежи към поколението френски музиканти, водещи изключително успешна международна кариера като солист и диригент. На седемнадесет години учи флейта при Жан-Пиер Рампал в Парижката консерватория и става соло флейтист в Националния оркестър на Лил. На 21-годишна възраст е назначен за главен флейтист в Националния оркестър на Франция под ръководството на Лорин Маазел. След това започва седемгодишна кариера като свири и записва под ръководството на много известни диригенти като Пиер Булез и Сейджи Озава. През този период учи при Леонард Бърнстейн и Серджу Челибидаке. През 1984 г. решава да се съсредоточи върху солова кариера, която го отвежда по целия свят, започвайки от Япония, където прави турне и за една година продава 100 000 компактдиска с концерта за флейта на Моцарт. Този успех води до ексклузивен договор с Deustch Grammophon Gesellshaft, за която той реализира десет записа.

Женен е за финландската художничка Тийна Осара. Те работят редовно заедно, смесвайки симфонии на Франк, Брукнер или Щраус с рисуване на живо, но и двамата импровизират на сцената.


Явор Желев завършва НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе и НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София, в класовете на Величко Божинов и проф. Георги Спасов. От години е водач на флейтите в Симфоничния оркестър на БНР, преподавател е по флейта в НМУ „Любомир Пипков“ и Нов български университет в София. Концертира и прави записи активно.
„…. Явор Желев, според мен, е най-яркият и разностранен флейтист и музикант в момента у нас! За него съм абсолютно сигурна, че ако би поискал, би бил много известно име в Европа. Достатъчно е да припомним абсолютно равностойното му присъствие до Патрик Галоа в двойния флейтов концерт на Доплер с Радиооркестъра… Желев е разностранен музикант, рядко любознателен… и когато свири излъчва удовлетворение и радост във висотата на личния му инструментален почерк…!“ (Екатерина Дочева, в-к „Култура“)

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Tue, 27 Feb 2024 15:20:41 +0200
Златни български хитове ще звучат в изпълнение на млади поп певци и групи гост-диригент Георги Милтиядов https://bnr.bg/music/post/101944775/zlatni-balgarski-hitove-shte-zvuchat-v-izpalnenie-na-mladi-pop-pevci-i-grupi 101944775

Следващият концерт на Биг бенда на БНР е под надслов „Мост между поколенията“. На 22 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР публиката ще си припомни златни български хитове на известните ни композитори - Йосиф Цанков, Тончо Русев, Петър Ступел, Вили Казасян, Борис Карадимчев, Атанас Бояджиев, Емил Георгиев, Светозар Русинов, Александър Бръзицов, Стефан Димитров, Развигор Попов, Асен Гаргов, Николай Арабаджиев, Зорница Попова, Димитър Бояджиев и Мария Ганева, изпълнени от млади поп певци и групи, лауреати на национални и международни конкурси. А те са: Кристина Енчева, Ивета Тодорова, Карина Илиева, Елия Тодорова, Алекс Карабоев, Ерик Михайлов, Вокален състав „Графити“, Вокална група „Нова Магия“, Вокална студия „Усмивки“.

Специални гости ще бъдат певци от новата генерация: Невена Пейкова – финалист в X фактор 2014 г., Надежда Ковачева – победител и Симеон Славев – финалист в тазгодишния сезон на „Гласът на България“.

За първи път пред Биг бенда на БНР ще застане Георги Милтиядов - един от най-изявените млади диригенти, пианист, оркестратор, аранжор и певец.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Mon, 05 Feb 2024 14:07:32 +0200
Мари Жако и Маркус Ширмер за първи път на една сцена с Радиосимфониците Маркус Ширмер ще изсвири своя авторска каденца https://bnr.bg/music/post/101944724/mari-jako-i-markus-shirmer-za-parvi-pat-na-edna-scena-s-radiosimfonicite 101944724

Младата французойка Мари Жако ще поведе Радиосимфониците на 23 февруари от 19 часа в зала „България“. Името ѝ бързо се нарежда сред едни от най-вълнуващите млади диригенти. Тя е постоянен гост-диригент на оркестъра на Виенските симфоници, главен диригент е на Кралския датски театър, а наскоро бе избрана да оглави Симфоничния оркестър на Немското радио в Кьолн от 2026 г. Своя път Мари Жако си проправя чрез множество изключителни дебюти с оркестри от най-висока класа като Държавната опера в Берлин, Мюнхенската филхармония, Симфоничния оркестър на Шведското радио, Симфоничния оркестър на Гьотеборг, Симфоничния оркестър Yomiuri Nippon  в Токио, Симфоничен оркестър на Далас и много други.

Мари Жако / Снимка: Fadi Kheir

До нея ще застане известният австрийски пианист Маркус Ширмер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №20 от Моцарт. Той получава признание от публиката за харизматичното си музикално майсторство и способността си да разказва живи истории с инструмента. Една от рецензиите му го описва така: „Магьосник на пиано…музика, която идва направо от сърцето, разума и върховете на пръстите.“ Работил е с известни оркестри като Виенски филхармоничен оркестър, Лондонски кралски филхармоничен оркестър, Токийски симфоничен оркестър, Мариински оркестър в Санкт Петербург, Камерен оркестър на Европа, Виенски симфоничен оркестър, Симфоничните оркестри на Мюнхен и Лайпциг, Симфоничен оркестър на Финландското радио. Свири под диригентството на Валери Гергиев, сър Невил Маринър, Владимир Федосеев, лорд Йехуди Менухин, Юка-Пека Сарасте, Мари Жако, сър Чарлз Макерас, Михаел Гилен, Джон Акселрод, Фабио Луизи, Филип Ентремонт, Джеймс Джъд, Филип Джордан и др. През новия сезон му предстоят участия на много фестивали и концерти в Германия, Испания, Италия, Полша, Великобритания, България, Словения, Дания, Кипър, САЩ, Япония, Китай и Австрия.

Маркус Ширмер / Снимка: Christian Jungwirth

Концерт за пиано и оркестър №20 в ре минор е един от най-популярните концерти на Моцарт, поради своя романтичен и страстен характер. Този Концерт е много ценен от Бетовен, който дори е написал собствена каденца към него. В концертната вечер ще имаме възможността да чуем авторска каденца на солиста Маркус Ширмер.

По традиция и този концерт Радиосимфониците ще представят българско произведение – Встъпление и български фолклорен танц „Петрунко“ от Симеон Пиронков-баща, един от изявените ни съвременни автори. Негови произведения са изпълнявани в почти всички европейски страни, САЩ, Русия и др. Носител е на престижни национални награди, както и на Наградата „Готфрид фон Хердер“ за цялостно творчество.

Във втората част на концерта ще прозвучи и Симфония №4 от Роберт Шуман. Той я написва през 1841 г. в рамките на няколко дни през септември и в най-щастливия си момент в живота, когато най-после се събира с любимата си Клара Вик. Творбата е новаторска не само в творчеството на Шуман, но и като цяло в немската романтична симфония от първата половина на 19 век. Авторът я нарича „симфонична фантазия“ и я мисли като едночастна композиция от пет епизода (увод и четири части), които следват без прекъсване и са обединени от общи теми. Тези теми варират майсторски, демонстрирайки голямо разнообразие от възможности и раждането на контрастиращи образи.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Mon, 05 Feb 2024 13:06:16 +0200
Джаз в Първо студио с група "Project Connections" Владислав Шопов, Кристиан Желев, Даниеле Феббо и Иван Йорданов https://bnr.bg/music/post/101937046/djaz-v-parvo-studio-s-grupa-project-connections 101937046

Идеята за “Project Connections” се ражда, когато Владислав Шопов получава обаждане от Христо Йоцов с думите: "Защо не вземеш да напишеш няколко парчета, не събереш няколко съмишленици и не се явите на ей този конкурс в Румъния."
Това довежда до сформирането на групата и написването на първите три пиеси - “A Bard’s Number”, “Progress in Work” и “Monkey’s Barrel”. Групата печели участия на два международни конкурса със записи на тези пиеси и Владислав се заема да допълни програмата с още авторски произведения. На един от тези конкурси групата печели награда за най-добра композиция за пиесата “Morpheusm”.
Започва работа по дебютния албум - “Point Blank”. Той включва 10 авторски пиеси на Владислав Шопов с музиканти Владислав Шопов на китара, Виктор Викторов на барабани, Даниеле Феббо на контрабас и Иван Йорданов на саксофон. Албумът има множество успешни представяния и Владислав бързо започва работа по втори.
Вторият албум се казва “Blur” и предстои да бъде издаден в дигиталните платформи с подкрепата на Българското национално радио.
С лека промяна в състава (зад барабаните сяда Кристиан Желев), “Blur” включва 8 нови авторски пиеси и показва по-зрелия поглед на Владислав към джаза.
Дебютното концертно представяне на “Blur” ще се състои на 30.01.2024 г. от 19 часа в легендарното Първо студио на Българското национално радио.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!



]]>
Събития Fri, 19 Jan 2024 10:14:36 +0200
Данчо Радевски ще бъде солист в концерта на Радиосимфониците на 2 февруари Диригент Константин Илиевски https://bnr.bg/music/post/101935417/dancho-radevski-shte-bade-solist-v-koncerta-na-radiosimfonicite-na-2-fevruari 101935417

Симфонично скерцо „Чиракът магьосник“ от Пол Дюка, Концерт за кларинет и камерен оркестър от Любомир Пипков и „Фантастична симфония“ от Хектор Берлиоз ще представи Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски в следващия си концерт на 2 февруари от 19 часа в зала „България“.

Успехът на френския композитор, музикален критик и педагог Пол Дюка идва през 1892 г., когато в Париж е изпълнена неговата увертюра „Полиевкт“, по същото време са публикувани и първите му критични статии. Също толкова известни негови произведения по онова време са Симфония в до мажор и скерцото Чиракът магьосник“, написано по едноименната поема на Гьоте и което става една от най-популярните творби на композитора. И в двете са ясно демонстрирани композиторските умения на Дюкa, неговата жива, оригинална оркестрация и стил.  Сюжетът на поемата разказва за арогантния ученик на магьосника, който в отсъствието на своя учител, използва магии – съживява метла и я кара да носи вода, но не може да я спре. В резултат на това водата прелива през ръбове на ваната, наводнявайки къщата и само намесата на завърналия се магьосник спасява ситуацията. Пол Дюка написва скерцото през 1897 г. – точно сто години след създаването на Гьотевата поема. Същата година тя е изпълнена под диригентството на автора, а впоследствие е обичана не само от диригенти и публика, но и от режисьори. Използвана е два пъти от компанията Уолт Дисни в анимационните филми  „Весели симфонии“ през 1937 г. и „Фантазия“ през 1940 г., както и в американския фантастичен филм „Чиракът на магьосника“ през 2010 г.

Програмата ще продължи с Концерт за кларинет и камерен оркестър от известния ни композитор Любомир Пипков, 120 години от рождението на когото отбелязваме тази година. Връзката между двамата композитори (Пипков и Дюка) не е случайна - Любомир Пипков е френски възпитаник и учи композиция в Париж при самия Пол Дюка, от който неминуемо е повлиян. Концертът за кларинет и камерен оркестър е написан през 1966 г. За първи път е изпълнен от прочутия ни кларинетист Петко Радев, а на 2 февруари ще прозвучи в изпълнението на Данчо Радевски – водач на групата на кларинетите на Радиосимфониците.

Във финала на концерта ще прозвучи и „Фантастична симфония“ на Хектор Берлиоз – първата в историята програмна симфония от пет части, в която музиката разказва подробен литературен сюжет чрез звуци. Композиторът я създава през 1832 г., когато е на 26 години и студент в Парижката консерватория. Премиерата ѝ през същата година предизвика фурор и става емблема на френския музикален романтизъм.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Tue, 16 Jan 2024 10:47:40 +0200
"Изкуството на тамбурата" събира известни инструменталисти на една сцена Пет поколения тамбуристи ще свирят заедно с Оркестъра за народна музика на БНР https://bnr.bg/music/post/101933917/orkestarat-za-narodna-muzika-na-bnr-predstavat-pet-pokolenia-tamburisti-ot-razlichni-kraishta-na-balgaria 101933917

На 8 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще представи четвъртото издание от проекта "Тайните на българските инструменти" - "Изкуството на тамбурата"

В него специалното участие сме отредили на именитите солисти Кирил Трайков, Цветан Радков, Любомир Владимиров, Сергей Стойнов, Костадин Бураджиев, Илия Ганев, Валери Димчев, Ангел Димитров, Владимир Владимиров, Петър Миланов, Вели Чаушев, Християн Цвятков, Николай Коджабашев и Стоян Чалгънов. Ще представим и младите таланти от НУФИ "Ф. Кутев" гр. Котел с ръководител Христина Койчева, НУФИ "Широка лъка" с ръководител Стефка Гайдева и Фолклорна група "Веселина" при ЦЛТРД гр. Благоевград с ръководител Веселинка Боянова.

„Тайните на българските инструменти“ е музикално-образователен проект на състава, който има за цел да поддържа жива паметта за историята на традиционните български инструменти и техните най-добри изпълнители вчера и днес. Музикалната програма в концерта нагледно показва различните стилове на свирене на този инструмент. Ще гостуват пет поколения музиканти от различни краища на България, които ще изпълнят както популярен, така и рядко изпълняван репертоар.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Fri, 12 Jan 2024 12:05:03 +0200
Нова европейска музика с гост-диригент Владимир Николов Сърджан Иванович, Михаил Иванов, Антони Дончев https://bnr.bg/music/post/101930926/nova-evropeiska-muzika-s-gost-dirigent-vladimir-nikolov 101930926

На 18 януари в Първо студио Биг бендът на БНР и трима изявени музиканти от Балканите ще представят поредния концерт от проекта Нова европейска музика. 

Гост-диригент е Владимир Николов от Северна Македония. Своята авторска програма той ще представи в компанията на барабаниста Сърджан Иванович от Босна и българските си колеги Михаил Иванов – бас китара/ контрабас и Антони Дончев – пиано.

Владимир Николов /Скопие, Македония/ е композитор, китарист, диригент, аранжор, автор на произведения за пиано, китара, камерни ансамбли, биг бенд и симфоничен оркестър. Като аранжор работи с Metropole Orchestra, Brussels Philharmonic, Berlin Art Orchestra, Белградска филхармония, Heritage Orchestra, BBC Radio Orchestra и със световни джаз величия като Джон Клейтън, Ранди Брекър, Винс Мендоса, Чака Кан, Джулс Бъкли, Джейкъб Колиър и много други.

Барабанистът и композитор Сърджан Иванович смесва мелодичния модерен джаз с музикалното наследство на Балканите. Живее в Париж. Роден е  в Сараево, Босна. Бяга от войната през 1992 г. в Атина, Гърция, където учи ударни. Продължава обучението си в Нидерландия. Получава стипендия на фондация Prins Bernhard за обучение в Ню Йорк. През 2008 със своя авторски проект Blazin‘ Quartet печели Награда за най-добра група на Dutch Jazz Competition. С Blazin’ Quartet концертира по целия свят и издава четири албума. Работи с рок-джаз-балканската група Xénos и с Николов-Иванович Ундектет. Пише музика за филми и театрални спектакли.

Владимир Николов, Сърджан Иванович и Михаил Иванов са свързани в дълго творческо сътрудничество. Срещат се в Нидерландия през 2002 година в Консерваторията в Амстердам. Работят заедно в ансамбъла Николов-Иванович Ундектет. Именно Михаил Иванов е причината българската публика да се срещне с талантливите музиканти от западните ни съседки, които са сред най-изявените музиканти на европейската джаз сцена и ще бъдат специални гости  в концерта на 18 януари в Първо студио.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!


]]>
Събития Fri, 05 Jan 2024 14:55:19 +0200
Брамсова вечер представят Симфоничният оркестър, Смесеният хор на БНР и маестро Георги Димитров https://bnr.bg/music/post/101929500/bramsova-vecher-predstavat-simfonichniat-orkestar-smeseniat-hor-na-bnr-i-maestro-georgi-dimitrov 101929500

Брамсова вечер ще подарят на своите почитатели Симфоничният оркестър, Смесеният хор на БНР и маестро Георги Димитров на 12 януари от 19 часа в зала „България“. Маестро Георги Димитров е един от доайените в диригентското изкуство с внушително присъствие и кариера, който заема специално място в сезона на Радиосимфониците. Освен концерта на 12 януари, той ще дирижира и „В навечерието на Великден“ на 26 април.

Програмата на 12 януари включва едни от най-красивите произведения на великия майстор – Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър, „Песен на съдбата“ за хор и оркестър и Концерт за пиано и оркестър №2.  

Вечерта ще започне с една от ранните творби на големия наш композитор Красимир Кюркчийски - Адажио за струнен оркестър, написана през 1959 г., когато Кюркчийски е само на 23 години и все още студент в Музикалната консерватория в София в класа на проф. Панчо Владигеров, въпреки това в него се открояват вече характерните черти на автора. Музиката му е романтична, наситена с чар и дълбочина.

Появата на „Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър“ оп. 53 е свързана с една странна любов на Брамс, която пламва към 24-годишната Джули, една от дъщерите на Клара и Роберт Шуман. Чувствата му остават скрити и несподелени, а тя малко по-късно след това се сгодява. Болезненият отказ от мечтата за любов и семейство, себеотричането и самотата са въплътени в тази творба. Солист в нея ще бъде певицата Йоана Кадийска. Мецосопраното успешно се изявава в различни проекти на Държавната опера в  Бургас, Пловдив, Стара Загора, София и други.


С участието на Смесения хор на БНР с диригент Любомира Александрова ще прозвучи „Песен на съдбата“ за хор и оркестър, която се смята за един от шедьоврите на Брамс, написана по поемата на немския поет Йохан Фридрих Хьолдерлин, един от предшествениците на Романтизма. Композиторът завършва работата си по нея през 1871 г. В стихотворенията, които Йоханес Брамс избира за тази творба, се противопоставят два контрастни образа: от една страна, неопорочени небесни създания, „блажени гении“, носещи се свободно в пространството, от друга, хора, които са принудени от съдбата да живеят на сляпо. 

Вече известният на международната сцена пианистът Емануил Иванов ще солира във Втория клавирен концерт на Брамс. Младият пианист привлича вниманието на международната музикална общност след като печели Първа награда на 62-то издание на Международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ през 2019 в Болцано, Италия. Успехът на 20-годишния музикант е последван от концертни ангажименти в някои от най-престижните зали в света. 


Вторият клавирен концерт в си бемол мажор, оп. 83 (1881) достига Вагнерови мащаби. За разлика от Първия, значително по-сложният Втори концерт мигновено добива популярност. Самият композитор го изпълнява десетки пъти по време на турнета, разменяйки местата си с Ханс фон Бюлов (известен диригент и композитор по онова време) на пианото и на диригентския пулт. Характерът на творбата може да се определи с любимия термин на Брукнер feierlich (тържествено, празнично), а впоследствие главната тема на Концерта прозвучава по нов начин във Втората симфония на Малер. 

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), на касата в зала „България“ и онлайн в мрежата на Ивентим.


]]>
Събития Tue, 02 Jan 2024 16:59:31 +0200
Карнавал на животните Още веднъж ИЗВЪНРЕДНО в Първо студио на БНР https://bnr.bg/music/post/101922828/karnaval-na-jivotnite 101922828

Поради големия интерес и запитвания от работещите родители, следваща дата за детски образователен концерт е в почивен ден. На 10 февруари 2024 г., събота, от 10:30 часа, Симфоничният оркестър, Константин Илиевски и Марио Ангелов ще представят отново „Карнавал на животните“ от Сен-Санс в Първо студио на БНР.

На 12 декември в Първо студио на Българското национално радио, Радиосимфониците представиха два специални образователни концерта за деца. В пълните зали прозвуча знаменитият цикъл "Карнавал на животните" от Камий Сен-Санс, а малките слушатели се запознаха с различни зоологически персонажи, интерпретирани с музика. Имаше танци, пляскане, усмивки и радост по лицата на малки и големи.

Солисти в концерта бяха Константин Илиевски - главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР и Марио Ангелов – пианист и директор на Музикалната дирекция, който беше и водещ на концерта. Той по невероятен начин заинтригува малчуганите, а музиката развихри фантазията им.

Билети за извънредния концерт може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.

Още кадри от концертите на 12.12.2023 г., можете да видите тук.



]]>
Събития Fri, 15 Dec 2023 16:23:30 +0200
Агарта - опера-мюзикъл Премиера https://bnr.bg/music/post/101921026/agarta-opera-muzikal 101921026

В недалечно бъдеще, когато земните ресурси са пред изчерпване и всяка надежда угасва, съпреживейте епична приказка за любов, предателство и борба за човешко оцеляване чрез завладяващото пътешествие на Марк и Мириам. Присъединете се към Агарта, революционен космически кораб, създаден да спаси човешкия вид. Докато инженерният гений на Марк и обаятелният дух на Мириам се преплитат, любовта им процъфтява в свят, който е на ръба на оцеляването. Заедно те разкриват тайните около съдбата на Земята, когато спасението сред звездите става несигурно. Пригответе се за незабравимо приключение, което ще ви накара до поставите под въпрос самата природа на човешкия вид.

Ето какво споделя авторът за своята творба: "Agartha: The Opera-Musical е драматична история, облечена в ярка вокално-инструментална музика, която прави рентгенова снимка на нашето общество. Позиционирана в близко бъдеще, историята разказва за любов, алчност, страх и надежда. Засегната е силно темата за природата и опазването на околната среда. Музиката е изцяло акустична и в партитурата няма нито един електронен инструмент. Въпреки това съм се стремил да намеря нов подход към иначе идиоматичния жанр на мюзикъла. Със силно развита хорова и много симфонизирана оркестрова партия, музиката съдържа както елементи разпознаваеми от старите Sci-Fi филми, така е и закодирана почит към Джакомо Пучини, без когото операта нямаше да е това, което е днес, което автоматично се отнася и до мюзикъла."

За двата премиерни концерта на 24 и 25 февруари 2024 се събира невероятно талантлив състав от над 100 души. В главните роли са световноизвестната Сара Дейви (позната от The Swingles), Мейсън Олшавски (изгряваща звезда на Бродуей), Дейвид Маккюн (бас профундо от хора на Норвежките солисти) и страхотните Божана Спасова, Виктор Ибришимов, Весела Морова, Христина Пипова, Георги Арсов, Диян Генчев и Хари Аничкин.
Със специалното участие на Смесения хор на БНР с диригент Любомира Александрова, Филхармония „Пионер“ с диригент Любомир Денев-син и деца от ДВГ „Сладки Пуканки“ с ръководител Светлана Струнджева към Националния дворец на децата.

Творчески екип:
Музика и оркестрация Любомир Денев-син
Либрето и текст Любомир Денев-син и Джени Шен
По оригиналната идея на Никола Петров
Концертна версия и диалози Никола Бозаджиев
Копродукция между БНР, Национален дворец на децата и Фондация „Проф. Влади Симеонов“.
Очакваме Ви на 24 и 25 февруари от 19:00 часа в Първо студио на БНР.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим.

]]>
Събития Tue, 12 Dec 2023 14:31:23 +0200
Концерт за деца в Първо студио на БНР https://bnr.bg/music/post/101918213/koncert-za-deca-v-parvo-studio-na-bnr 101918213

На 12 декември в емблематичното Първо студио на Българското национално радио Симфоничният оркестър ще представи специален концерт за деца от 10:30 часа и от 12:00 часа

Малките почитатели на музиката ще имат възможността да чуят знаменития цикъл "Карнавал на животните" от Камий Сен-Санс. Те ще се запознават с различни зоологически персонажи, а големите ще припознаят в тях характерни човешки черти. 

Солисти в концерта ще бъдат двама изявени музиканти - Константин Илиевски, който в момента оглавява Симфоничния оркестър като главен диригент и Марио Ангелов, дългогодишен пианист в оркестъра, продуцент на симфонична музика и сегашният директор на Музикална дирекция.

Каним всички деца на един забавен и различен час по музика в Първо студио на радиото!

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.

]]>
Събития Wed, 06 Dec 2023 11:23:41 +0200
Коледно Матине с Радиодеца https://bnr.bg/music/post/101914562/koledno-matine-s-radiodeca 101914562

На 16 декември от 12:00 часа в Първо студио на БНР ще се състои Коледният концерт на Вокална група „Радиодеца“ с диригент Илина Тодорова.

Любимата на децата зима е вече тук, а с нея идва и най-светлият и вълшебен празник в годината – Рождество Христово с много музика, веселие, с един обичан белобрад гост и с много подаръци.

И както винаги, най-нетърпеливи са децата. А най-малките и весели дечица в Радиото от Вокална група "Радиодеца", искат празниците да започнат веднага! Затова, заедно с диригента на групата Илина Тодорова и тази година са подготвили своето Коледно матине на сцената на Първо студио на БНР. За музиката ще се погрижат и специалните гости: Тодор Бакърджиев – тромпет, Димитър Горчаков – пиано, Димитър Сираков – бас, Христо Нейчев – китара и Стоил Иванов – барабани. Водеща на събитието е Гергана Цакова. 

Ще прозвучат любими коледни детски песни от цял свят в акомпанимента на гост-музикантите, както и коледни песни, написани от Красимир Милетков, Вили Казасян, акад. Христо Недялков и други именити композитори. Нови аранжименти на две стари детски песни, предоставени на БНР още през 1992 година от г-жа Пенка Касабова, сестра на поета Гео Милев - „Дядо Коледа не спал“ и „Дядо Коледа пристига“ ще придобият ново звучене със специално написаните за концерта аранжименти на Димитър Сираков. За първи път в изпълнение на групата и в аранжимент на талантливия Димитър Сираков ще прозвучи Коледна детска песен на продуцента на състава Десислава Костантинова.

Билети на касите на рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим.


]]>
Събития Tue, 28 Nov 2023 15:30:42 +0200