Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

| обновено на 02.05.24 в 16:06
2
Снимка: БНР

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите.


Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка регулация тява да бъде така обмислена, че да доведе до съответния ефект, който се търси – коментира  разнопосочните ефекти от това ограничение София Владимирова, бивш член на Съвета за електронни медии.

Според нея бързината на решенията в тази сфера е съмнителна, защото се прави сега, в рязко изострена предизблорна обстановка.  Въпросът е как се прави?  Когато едно законодателство се приема без дискусия, това поражда съмнения за правилност на ефекта и какви точно цели преследва. Да видим, дали няма да бъде и много скоро променен, както често се случва – отбелязва медийният експерт.  

Реакцията на доста медии обаче бе очаквано бурна и негативна.

Проблемът на това решение не е защото целта не е добра, а начина, по който  бяха или не бяха представени мотивите „Защо“?

Не е добре обаче да се посочват с пръст и да бъдат обвинявани тези медии. Освен това, тази медийна индустрия бе най-слабо подкрепена по време на Ковид пандемията. Не бива да се приема такъв рязък закон без дебат и със самата хазартна индустрия.  Не можем да не се съобразяваме  с аргументите на цял един бранш, в медийния му аспект. Защото утре пак ще опрем до тези медии за правене на благотворителни и други позитивни кампании.

Очаквам тази пълна забрана да бъде коригирана скоро, прекалено рестриктивните режими са доказали своята неефективност. Това е поначало много болезнен за обществото приблем.

Затова, дано не водим същия разговор след година или по-рано, на който ще си кажем – „прибързано беше и крайно!“ – предполага София Владимирова. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Веси Кокалчева, българска учителка в Лондон

Носим България в сърцето и празника в душата

На 24 май говорим с педагога  Веси Кокалчева , преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика. Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй..

публикувано на 24.05.24 в 18:32

Българите знаят ролята на своя език в световната култура

"Когато солунските братя се борят за нашата писменост, те са направили това, което много по-късно ние добавяме в химна им -  към огнения дух са добавили огнения меч. Огненият меч ние българите сме употребявали и продължаваме да употребяваме по един достоен начин – знаем какви автори, изпълнители и музиканти имат българите. Ние продължаваме..

публикувано на 24.05.24 в 16:39

Краснописанието е път за духовно усъвършенстване

Една от проявите в Пловдив на днешния 24 май е демонстрация на ръчно калиграфско изписване. В градината на Къщата музей „Христо Г. Данов“ в Стария град всеки желаещ може да се докосне до изкуството на красивото писане. Ще бъде показано как се изписва Старобългарско уставно писмо, а също и ренесансовият шрифт Канчелареска (Cancellaresca) във..

публикувано на 24.05.24 в 14:54

Виктор Костов от НУМТИ - Пловдив към Виенската консерватория

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 14 млади пловдивски творци получиха награда "Почетна значка" от община Пловдив.   За своите творчески постижения бяха отличени  Илиян Тиганев – диригент и председател на ППД „Ангел Букорещлиев“,  Юлия  Йорданова – Керана, актрисата..

публикувано на 24.05.24 в 12:34

Мечтая един ден български учен да получи Нобелова награда

Проф. Д-р Милен Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив получи за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. За последните пет години..

публикувано на 24.05.24 в 12:13