Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийски разкази - Столичният герб

Александър Алексиев
Снимка: радио София

Говорим с Александър Алексиев от Българско Хералдическо и Вексилоложко Общество за герба на столицата - символи и история:

"Обичам да пътувам, издирвам и научавам детайли. Гербът има установени правила още от 13 век. Вексилологията е сравнително нова наука, от 60-те години на миналия век. Символът на България винаги е бил изправен лъв. Когато видиш даден символ, има набор от хералдически животни и растения, които са олицетворение, без конкретика - в България няма лъвове.

В нашето време властва нихилизмът, елементите на знамето са използвани грешно - по конституция няма герб на знамето и то трябва да е шито, не принтирано, като китайските ни знамена. Знамето не бива да докосва земята, дори на събор, трябва да се държи от хора или да се държи на пилон.

През декември организацията ни навършва 20 години. Имаме мечта да издадем книга с местните гербове и емблеми в България. Още в 1886 има проект на София, който наподобява малко герба на Белград - има го на сайта ни. Първият градски герб в България е този на Варна - от 1888, два лъва, които държат котва. Той е почти същият и днес. Софийският е изработен в 1900 от студента Харалампи Тачев, който е на 25 години. Поводът е Парижкото изложение, където София трябва да се представи и с герб.

На 29 април е приет официално от нарочната комисия с кмета, директора на Народния музей и директора на Рисувалното училище. Гербът е герб, утвърден е от цар Фердинанд, но не по хералдичните правила за градската хералдика. Символите са в 4-те полета, това означава, че са съществували 4 самостоятелни града, които са се обединили - т.н. "маршализиране". 

Като герб има добра визия. В хералдиката наше ляво е дясно. Светицата с корона, намерена на монета всъщност е Тюхе - Фортуна, не е Св.София, нито Улпия Сердика. Църквата до нея е с конкретен силует (Св.София), което не е позволено в хералдиката. Долу на син фон е зелената планина Витоша, която също е конкретика. Последният елемент - бог Аполон, намерен на монета, символ на минералните извори. Също е конкретно. Ако са били 4 града или ако не са конкретика, е ок. Златният лъв по средата е приемствеността с Търново - той е намерен там. Зидовата корона също е по-различен поглед, колкото повече е броят на кулите, това означава столицата.в 1911 е добавен девиза "Расте но не старее" (добавено е "но", за да не са 13 буквите). В 1928 се добавят лавровите клонки. В 1974 се добавя петолъчка.  В 1991 се възстановява герба на Харалампи Тачев, вече гербът и знамето са патентовани. Знамето е гербово, синьо.:


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Демографска пустиня ли е страната ни?

Превръща ли се България в демографска пустиня? Увеличават ли се и с колко населените места у нас с население до 10 души на квадратен километър? Как може да се смекчат негативите от свръх концентрацията на населението в няколко града от страната и да се съживят селските райони? Подробности разказа доц. Николай Цеков от Институтът за изследване на..

публикувано на 03.06.24 в 15:38

Пилот, ветроходец, пчелар, писател. В кое ли не е добър Йордан Колев?

След пътеписа "От Рио до Кейптаун" (2017) и романите "Кацането" (2019), "Лабиринт" (2021) и "Пазителят и кобрата" (2023) Йордан Колев се завръща към любимото си занимание – разказите. Най-новата му книга носи заглавието "Двойното дъно на пилотския куфар". По думите на акад. Владимир Зарев, сборникът ни докосва, вълнува, изпълва ни с..

публикувано на 03.06.24 в 15:28

Франкофони създадоха аудиогид за Музея на българския спорт

Националният музей на спорта, който се намира в сградата на стадион "Васил Левски", вече разполага с аудиогид на френски език. Той бе разработен от студенти от магистърската програма в Специализирания институт на франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ), и предоставен на Катя Иванова, директор и уредник на музея. Аудиoгидът е..

публикувано на 03.06.24 в 14:35

Световна среща на творците в сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024

Световна среща на творците от сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024 ще се проведе между 12 и 15 юни в РЦСИ “Топлоцентрала“. Заедно с водещи специалисти и представители на независимата сцена бяха очертани приоритетите на събитието, които включват: статутът на артиста, условията на работа в Европа и в частност – България, менталното..

публикувано на 03.06.24 в 14:28
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова със страст към "Поп и джаз пеене" остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07