Радио София https://bnr.bg/sofia БНР Радио София Wed, 01 May 2024 05:10:29 +0300 bg-bg https://bnr.bg/img/logos/bnr.png Радио София https://bnr.bg Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков https://bnr.bg/sofia/post/101984889/hranitelni-produsti-za-praznicite-shte-badat-dareni-na-nujdaeshti-se-chrez-kampaniata-badi-chovek 101984889

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще тръгнат по домовете на нуждаещите се на 3 май. 

В предаването "Ритъмът на столицата", подробности разказа Радослав Христов, който е от организаторите.

Кампанията вече стартира, а първите, които я подкрепиха са учениците от едно от училищата. Продукти ще се събират в продължение на 3 дни.

"Всеки дарител би могъл да донесе всичко, което е трайно – олио, брашно, макарони, ориз, консерви. По-различното за празник като Великден е, че приемаме и козунаци и боя за яйца", уточни Христов.

Всеки желаещ да се включи в кампанията, може просто да се огледа за друг човек или съсед в нужда, на който да напазарува и да го зарадва за празничните дни, каза още той. Информация за самотни и хора в нужда организаторите търсят от кмета или кметските наместници в града и в селата около Самоков. Такава информация е посочена и на страницата на инициативата "Бъди човек", заявиха организаторите.

Хубаво впечатление прави съпричастността на младите и на децата от училищата и детските градини.

"През последните 2-3 кампании доста възрастни хора пазаруват и даряват за други възрастни в нужда", подчерта Радослав Христов.

Инициативата се провежда и в още около 40 града в страната, сред тях са Ямбол, Своге, Перник. 

Чуйте още от разговора на Невена Николова.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 17:31:59 +0300
Защо дизайнът става все по-важен? https://bnr.bg/sofia/post/101984880/zashto-dizainat-stava-vse-po-vajen 101984880

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален предприемач и преподавател, двигател на социални промени чрез своята Фондация и Общност – Българска Дизайн Група.

Той посочи, че възможностите на дизайна все повече се разширяват заради преплитащите се технологии, което води до това, че вече няма дефиниция за дизайн, която да е унифицирана. Съществуващите такива дефиниции са около 20.

"В днешно време имаме дизайн дори на нанотехнологии, където се прави дизайн на платки. За него е хубаво да говорим като за проектиране. В България индустрията е западнала в последните години и от соц-а насам нямаме такива мощности, като дизайнът до нас достига основно през реклами, телевизия, печатни издания. В останалата част от света той е нещо много мощно и то е вътре под пикселите на всеки АРР, на всяко приложение, на всеки софтуер, който борави с ползваемост. Интересна тема е, че дизайнът заради преплитането с дигиталната технология, софтуера и все по-големите инвестиции и залози в нещата, които ползване на дневна база, софтуерните продукти бива разцепен вече и на ползваемост, или т. нар. "UX" (user experience)", каза Ралев.


Още откакто е бил в 10 клас той е започнал своето развитие в тази област, преподавал е и споделя, че чувства професията си като призвание. Как човек разбира дали става за дизайнер?

"Ако те вълнува всичко визуално около тебе, ако те вълнува как е създаден света. Аз имах късмета да уча инженерен дизайн в Техническия университет, който е едно от малкото места, където се сблъскват лявото и дясното полукълбо на мозъка и правиш тренировки и за двете. Всъщност дизайнът е много повече от грим, от външното, което виждаме. Дизайнът е как функционират нещата и за добрия дизайн ти трябва да вникнеш много дълбоко. Хората, на които им е интересно могат да проверят името Дитер Рамс, който е може би най-известният жив дизайнер в света. Той е първият, който слива продуктовия дизайн, архитектурата и графичния дизайн в една дисциплина - съвременния дизайн, който ние познаваме", отбеляза Ралев.

Той допълни, че е сложно да се определи какъв е успешният модел за създаване на практични решения, тъй като това зависи от развитието на изкуствения интелект. По думите му креативността е мускул, който трябва да бъде ползван от най-ранна детска възраст.

"И наред с четирибуквената играчка за сглобяване от Скандинавия реших, че трябва да има алтернатива едно дете да се развива в своята креативност. Повечето деца имат по 10 комплекта от тези блокчета, които сглобяват, но няма друга играчка вкъщи, която да им носи такава радост и веднага прибягват до екрана. Казах си, че не може една играчка да е измислена преди 50-60 години и да няма алтернатива. И си казах, че аз съм си поръчител и нека аз да си напиша за мен какво представлява най-невероятната играчка в света. За мен тя представлява възможност, когато детето ми е на 6, на 16, на 26, на 46 аз да продължавам да играя със същото нещо. Както например шахът, или картите. Тоест, да бъде толкова гъвкаво. За мен най-добрата играчка е хем аз да мога да играя със сина си, хем ако му дойдат гости 20 човека на парти да можем да играем заедно със същата играчка", заяви Ралев.

Относно конкурсите за дизайн той отбеляза, че е добре да има различни формати,за да може всеки да прецени нивото на другите и да получи радост и удовлетворение чрез признанието, което може да получи от участието си.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 17:18:30 +0300
Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм Стефан Марков и Петър Теодосиев разказват https://bnr.bg/sofia/post/101984846/badi-blagodaren-i-badi-shtastliv-poslanieto-na-modernia-stoicizam 101984846

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот.

Всичко започва когато Петър Теодосиев, който се занимава с "Комуникация на науката", и има свой блог и подкаст на тази тема, решава да потърси за интервю Стефан Марков - учен, занимаващ се с наука. В интервюто Стефан споделя за интереса си към стоицизма и желанието да създаде дори движение, което да се занимава с него. Петър също не скрива, че има сходен интерес и така в едно случайно запознанство ги обединява обща идея.

"Без да сме приятели, нито близки започнахме този проект, но днес мога да кажа, че сме приятели и правим нещо заедно вече над 6 месеца – срещаме се, записваме епизоди, дискутираме", разкри Петър Теодосиев.

В Уикипедия всеки може да прочете значението на думата "стоицизъм" – смелост, мъдрост, умереност, благоразумие. Защо приятелите започват да разнищват тази сложна материя?

"Най-специфичното и характерно нещо за стоицизма е така наречената "трихотомия на контрола", но идеята не е да слагаме разни сложни думи, с които да затормозяваме хората. Стоицизмът е една чудесна практическа философия, в която за разлика от повечето други философи, които се увличат от това да се изказват витиевато и да изследват смисъла на живота теоритично, стоиците са се интересували да разработят такава концепция, която да е приложима на ежедневно ниво", поясниха двамата съмишленици.

"Когато някой е достигнал до извода, че е по-добре да живее екипиран с житейска философия, отколкото без такава е хубаво да избере подходящата за него, а ние с Петър се оказахме подходящи реципиенти за стоицизма. Как приехме принципите на стоицизма като свои? Живеем просто по-щастливо, това е идеята. Целта на една житейска философия е двояка, както са казали древните гърци, да живееш по-добре и да умреш по-добре", посочи Стефан Марков.

"Стоически цитати, книги и клипове, могат да действат укрепващо в трудни времена, каквото беше времето на ковид пандемията, но лично моят път е по-отдавна свързан с тази тема, тъй като е син на преподавател по антична история за когото това бе естественото  състояние, да притежава библиотека с такива автори", допълни той.

Стефан и Петър поясниха, че откликът на тяхната идея е много позитивен и именно това е, което ги стимулира.

"Постепенно се заражда общност от хора, имаме нелоша група във фейсбук "Българско стоическо общество", което е регистрирано сдружение, юридически описано документално. Тази общност се състои от млади, интелигентни хора, програмисти, хора от IT сектора. Интересът към материята е огромен, в нея ти става ясно, че можеш да контролираш основно себе си – преценката, стремежа и действията си, както и реакцията на живота, който ти се случва – нещата които не зависят, или пряко зависят от теб", твърдят те.

Трябва да бъдем благодарни когато се събуждаме сутрин, че можем да правим нещата, които искаме. Човек може да се научи да бъде осъзнато щастлив, стига просто да се сеща за това, категорични са Стефан Марков и Петър Теодосиев.

Още интересни аспекти открийте в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 16:38:09 +0300
Част от столичния градски транспорт с удължено работно време във Великденската нощ https://bnr.bg/sofia/post/101984723/chast-ot-stolichnia-gradski-transport-s-udaljeno-rabotno-vreme-vav-velikdenskata-nosht 101984723

На 1, 3, 4, 5 и 6 май линиите на столичния градски транспорт ще работят по временно разписание за празник, съобщиха от Центъра за градска мобилност.

На 2 май също са предвидени промени, въпреки че е работен ден.

-  Само автобусите с номера 63, 66, 67, 85, 101, 285, 288, 304, 801, 804 и 805, ще се движат в обичаен делничен режим;

-  Спират се от движение линии У1, У2, 7, 58, 68, 75, Х9, Х10, Х50, 294, 802 и 803.

В дните 1, 3, 4, 5 и 6 май, метрото ще работи по празнични разписания, а на 2.05 – с редовни.

В нощта на Великден част от линиите ще работят до 01.30 часа:

-  трамвайни линии с номера 3,5,7,8,10,11,18,20,22 и 27;

-  тролейбусни линии с номера 1,2,7,9 и 73;

-  автобусни линии – 72,83 и 85.

Метрото:

-  в участъка метростанция „Сливница“ – метростанция „Младост 1“ – 17 мин.;

-  в участъка метростанция „Горна баня“ – метростанция „Хаджи Димитър“ – 20 мин.;

в участъци:

- метростанция „Младост 1“ – метростанция „Летище София“;

- метростанция „Младост 1“ – метростанция „Бизнес парк“ ;

- метростанция „Сливница“ – метростанция „Витоша“- 34 мин.

]]>
Новини Tue, 30 Apr 2024 16:05:09 +0300
Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията https://bnr.bg/sofia/post/101984797/koi-sa-faktorite-koito-privlichat-ili-otdalechavat-pedagozite-ot-profesiata 101984797

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната политика за привличане и задържане на учители и рейтинга на учителската професия в образователните институции на Република България. 90,7% от участващите в анкетата са отговорили, че трудовите възнаграждения, макар и увеличаващи се, не са релевантни на многобройните отговорности и задължения на преподавателите. Учителската професия е най-натоварваща, често педагозите са подложени на "бърнаут", затова и "високите", според анализатори, възнаграждения не са привличащи. Само 6,3% смятат, че възнагражденията са мотивиращи. Подробности разказа Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование".

По думите му два фундаментални извода от проучването сочат, че в България се говори основно за заплати, докато в Европа се говори основно за други неща, както и, че българските учители стават такива основно заради призванието на професията. За съжаление обаче, много от младите не откриват призванието, партньорството и не припознават училището като свой роден дом, и съответно не издържат и напускат.

"Едно наше изследване показа, че до 35 години близо 50% е текучеството в по-големите български градове. Според едно друго изследване първите три години около 70% от младите учители не остават в системата и това е по-скоро стресиращо, ако говорим въобще, че има някаква политика, която да задържа учителите в клас. Затова и много се повишава тяхната средна възраст, нещо, което не е в унисон с някакви средни норми за Европа и света", каза Петров.

Той допълни, че ако очакваме изкуственият интелект и новите технологии да навлязат, това няма как да бъде в дисонанс с липсващите млади учители. От нещата, които трябва да се променят Петров отбеляза на първо място учителите трябва да усещат фиксираното в закона и в колективния трудов договор наставничество:

"Уважението към учителя е нещо, което в последните двадесетина години закърня и не се усеща, а всички край учителя са по-скоро модератори и съветници, показват му какво трябва да прави, а не са тези, които му вярват и го даряват с кредита на доверие."


Петров подчерта, че само за миналата година от родителите са подадени около 5 хиляди сигнала месечно. Той призова институциите да не дават ход на нещо, които кореспондира в законите и наредбите и да не сформират комисии, с които се оказва натиск на преподавателите.

"Мандатното мислене на политиците, които изпълняват определени длъжности им пречи да погледнат над това и да застанат на страната на учителя", каза той. И добави:

"Един учител усеща най-голямо "прегаряне" в своята професия тогава, когато не вижда успехите на своите ученици. Той усеща "бърнаут" ефекта тогава, когато неговите ученици по някакви причини не постигат добри резултати. Много често той не е виновен за това, а са виновни статуквото, дисциплината в клас, агресията, виновни са някои родители, че не са съдействали за доброто възпитание на своите деца и те пък с липсата и дефицитите в своето възпитание пречат на останалите ученици."

Петров посочи, че само с една мярка нещата не могат да се случат, както и да не забравяме, че авторитетът на преподавателя е безапелационен в цяла Европа

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 15:46:03 +0300
Вече отчитат топломерите, не изпускайте датите за вашите имоти https://bnr.bg/sofia/post/101984742/veche-otchitat-toplomerite-ne-izpuskaite-datite 101984742

"Топлофикация – София" започва кампанията си за отчитане на уредите за ползвана топлинна енергия през изминалия сезон, съобщават от дружеството.

За разлика от друга година, вместо от началото на май, някои от другите топлинни счетоводители събират данните от топломерите и от водомерите за топла вода от около седмица.

Графикът за отчитане на уредите е публикуван на съответната уеб страница.

Всички клиенти, които са на прогнозен годишен отчет, имат право на две дати. При невъзможност да осигурят достъп до имота на тези дати, потребителите могат да се свържат с топлинния си счетоводител и да заявят допълнителна дата за индивидуален отчет, която се заплаща.

Потребителите трябва да осигурят достъп до всички жилища, включително и до апартаментите, в които отоплителните тела не се използват или са свалени.

От "Топлофикация – София" припомнят, че летният период е най-подходящото време за смяна на уредите за дялово измерване заради отслабващата им батерия и с такива, които имат възможност за дистанционен отчет (за тях крайният срок е 2027 г.).

]]>
Новини Tue, 30 Apr 2024 14:37:12 +0300
На 3 май се навършват 90 години от рождението на Иван Андонов https://bnr.bg/sofia/post/101984717/na-3-mai-se-navarshvat-90-godini-ot-rojdenieto-na-ivan-andonov 101984717

Във връзка с предстоящата годишнина от рождението на актьора, кинорежисьора и художника Иван Андонов, която ще отбележим на 3-ти май, в ефира на Радио София излъчваме два откъса от неговите спомени за началото на творческия му път, за филмите, за работата му с писателя Георги Мишев като сценарист и по време на снимките на "Дами канят", някои размишления за изкуството и за отношението към културата в България от тези, които й дават насоката.

Иван Андонов си припомня годините във ВИТИЗ и Студията за анимационни филми, където работи известно време. Говори за работата си като кинорежисьор и споменава за любимия си филм „Вампири, таласъми“, както и за фестивалите, в които филмите му "Вчера", "Опасен чар" и "Бяла магия" са получавали висока оценка и са печелели награди.

Иван Андонов почина на 29 декемрви 2011 г.

Записът е интервю за "Нощен Хоризонт" от 23.03.1996 г., съхранено в Златен фонд на БНР.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 14:16:16 +0300
В нова изложба любопитството води Венцислав Занков към експерименти https://bnr.bg/sofia/post/101984587/v-nova-izlojba-lubopitstvoto-vodi-vencislav-zankov-kam-eksperimenti 101984587 3D скулптура от серията „Упражнения за дясна ръка“

Венцислав Занков представя „неочакван завой и изход“ от традиционните за него през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса и като коментар на „социалното”.

Експозицията е озаглавена „ТРЕНИРОВКИ ● Изходи: упражнения 2024“ и се открива на 1 май от 18:00 ч. с въведение от проф. Боян Манчев д.н.

Според специалистите творбите разкриват нов път, по който скулпторът е използвал дигитални технологии в свободното си време, в два етапа – изследователски и творчески.

"Всичко е ново в изложбата. Изходът е обусловен от моя отказ от социалното блато, в което сме. Вече не ме интересува какво става в тая държава. Интересуват ме вече чисто абстрактни неща. Любопитствата ме води към експерименти – с дигиталното, с 3D принта, как моите хаотични движения могат да се материализират в пластики или графики", каза пред БНР-Радио София Занков.

Експозицията съдържа две серии творби: „Упражнения за лява ръка“ - дигитална фотография без обектив и „Упражнения за дясна ръка“ - обемни проекти за водопади и архитектурни/скулптурни обекти.

Зрителите ще видят и непоказван до момента дигитален автопортрет от 100 образа (от 2013 г.), както и компютърна визуализация – 360˚ анимация във видео формат на структури на тема „Някъде в пустинята на Катар“.

Чуйте разговора на Мария Бояджиева.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 13:35:33 +0300
Ремонтът на столичния бул. "Патриарх Евтимий" прерасна в политически спор https://bnr.bg/sofia/post/101984713/remontat-na-stolichnia-bul-patriarh-evtimii-prerasna-v-politicheski-spor 101984713 Протест срещу изграждането на велоалея

Сагата с ремонта на столичния бул. "Патриарх Евтимий" и промяната на движението с нови велоалеи, паркирането, включително и по "Фритьоф Нансен" продължава месец, а прогнозите са, че ще е още дълго.  Не се разбра дали това е реализиране на стар проект от миналия мандат, дали е нов, или пък е просто ремонт на асфалтовата настилка... Или е проект за гражданите за алтернативно придвижване?

Това стана ясно от избухналия спорт в ефира на БНР между общинските съветници на ГЕРБ-СДС Прошко Прошков и Андрей Зографски от ПП-ДБ, Спаси София, и двамата членове на Постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност в СОС.

Общински съветници призоваха кмета Терзиев да спре новата организация на движението в София

В нападките между двамата преобладаваха политическите аргументи – коя политическа група в СОС какво е решила и кога, какво не е направила, кой има мнозинство в СОС и кой е спечелил изборите в София.

В спора между двамата се разбра, че има няколко заповеди и протести на граждани заради неяснота от промените. Второ – не е имало обществено обсъждане на проекта. И трето – това е проект от стратегически документ на Столичната община, приет от СОС в миналия мандат.

Иначе отново "виновна" е Фандъкова, а Андрей Зографски е роден в Любляна.

Живеещи в центъра на столицата протестираха срещу изграждане на велоалея

Прошко Прошков заяви, че всяко решение на СОС може да се промени в интерес на гражданите и за промените по "Патриарха" не е правено обществено обсъждане.

Зографски беше категоричен, че проектът ще се реализира и протести на 50 недоволни, няма да спрат реорганизацията, която ще даде алтернативен начин на придвижване по тези булеварди.

Вероятно не последно, решението ще бъде взето на заседание на Транспортна комисия на СОС, където ще присъстват всички заинтересовани страни.

Спорът на съветниците от СОС чуйте в звуковия файл.]]>
Новини Tue, 30 Apr 2024 12:55:11 +0300
"Съседите не чули. Не разбрали." - поема срещу домашното насилие https://bnr.bg/sofia/post/101984103/sasedite-ne-chuli-ne-razbrali-e-poema-sreshtu-domashnoto-nasilie 101984103

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 12:35:32 +0300
Протест пред НС: Не убивайте сектора с гъбите! https://bnr.bg/sofia/post/101984611/protest-pred-ns-ne-ubivaite-sektora-s-gabite 101984611

Пред Народното събрание се провежда протест срещу "унищожаването" на сектора на събирачите на гъби.

Браншовите организации призовават: "Не убивайте сектора с гъбите!". Те се обявяват срещу готвените промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица.

С промените се предвижда отпадането на т.нар. "алтернативен данък", който беше приет само преди няколко месеца.

Снимка: БГНЕС
]]>
Новини Tue, 30 Apr 2024 12:14:19 +0300
Диляна (Dare) - пътешественик, актриса и влогър: Във всичко, което правя, влагам душата си Чуйте разказа й в "Добър вечер, София" https://bnr.bg/sofia/post/101984589/dilana-dare-pateshestvenik-aktrisa-i-vlogar-vav-vsichko-koeto-prava-vlagam-dushata-si 101984589 Диляна

Тя е забавна, харизматична и има своя реално присъствие във виртуалното пространство, в което се осмелява да бъде себе си. Гост в предаването "Добър вечер, София" бе Диляна Георгиева - Dare (осмелявам се).

Била е част от първата аматьорска група за импровизационен театър на "ХаХаХа ИмПро театър", впуска се в тази среда с ентузиазъм, защото голяма нейна мечта е да учи в НАТФИЗ и да бъде актриса, а междувременно, докато мечтае за театър, завършва "Маркетинг" в УНСС.

В трупата на "Импро театър" попада след организиран конкурс, на който е одобрена и остава там няколко години. Играе няколко представления с тях, като там среща и голямата си любов – Слав.

Популярна е и в социалните мрежи.

"Там намерих себе си и разбрах какво искам да правя", разкрива Диляна. Започва да снима смешни видеа в Тик-Ток.

"В началото се престраших дотолкова, че по-скоро правих неща, които не са точно моите – правих трендове и различен тип сценарии", допълва тя. Решава да започне да разказва за ежедневието си на майка, по един доста комичен начин: 

"Защото реших, че и без това е достатъчно тежко да си майка и не е лошо да се посмеем от време навреме на това, което ни се случва", казва актрисата. Речено-сторено. Започва да записва комедийни видеа, с които предизвиква интерес у хиляди хора, последователи, които пращат обратна връзка, че се припознават в тях.

Намира време да отговори на всички предимно вечер, когато децата заспят.

"Така се създаде едно общество на майките в Тик-Ток, с които си приказваме и се смеем. И да, задължително отговарям на коментарите, голяма част от видеата, които съм снимала. Всъщност те са по идея на коментари, питам хората, те ми дават някакви идеи и аз ги заснемам след това", разказва Dare. По думите й, почти няма негативни коментари.

Още интересни аспекти в разказа на Диляна, дори за едно минало преживяване, но останало незабравимо – фестивала "Бърнинг Мен" чуйте в разговора на Крис и Деси в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 11:47:13 +0300
НИМ показва оригиналния екземпляр на "Рибен буквар" на д-р Петър Берон https://bnr.bg/sofia/post/101984571/nim-pokazva-originalnia-ekzemplar-na-ribnia-bukvar-na-d-r-petar-beron 101984571

Националният исторически музей показва оригиналния екземпляр на "Рибен буквар" на д-р Петър Берон, по повод 200 години от издаването му.

Една от най-значимите книги на Българското Възраждане “Рибният буквар” e издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, дн. в Румъния). Тя променя изцяло посоката на новобългарското образование, каза пред Радио София д-р Ива Стоянова - уредник отдел "История на България през Възраждането 18-19 в." в НИМ.

„Името „Рибен буквар е дадено още през Възраждането. Това не е точно буквар, по-скоро е учебник, който дава начална грамотност на децата във всички сфери на светските науки тогава. Има енциклопедичен характер. Децата получават всички необходими познания, за да могат да добият една основа, която да ги подготви за реалния живот“ обясни д-р Стоянова.

В изданието са събрани познания за българския език, физиката и аритметиката, има молитви, нравствени поучения, добри съвети, басни и 12 илюстрации на животни. На последната страница от илюстрациите са изобразени кит и делфин, поради което е наречен „Рибен“, каза д-р Ива Стоянова.

Тя добави, че "Рибния буквар" вече е изложен в Националния исторически музей.

„Ние сме се опитали да представим този буквар по нов начин, който да е достъпен най-вече за младите посетители, а също така и за всеки един посетител, включително и чужденци, които не са подготвени. Така че освен оригиналния екземпляр, около него чрез снимки сме представили всички раздели, които включва буквара, като сме показали началната страница на всеки раздел и с кратки описания сме разказали какво съдържа. Освен това на едно пано сме разказали за личността на д-р Петър Берон“, уточни д-р Ива Стоянова. 

Тя добави, че за най-малките почитатели на музея е оформен интерактивен кът с игрови задачи, чрез които децата ще научат интересни факти за буквара и учебното дело през Възраждането.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимка: НИМ

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 11:28:42 +0300
Третият фестивал LUNAR в София е с повече артисти и локации https://bnr.bg/sofia/post/101984497/lunar 101984497

Нощна София ще се превърне в галерия на 9 видео и 3 статични проекции (3D мапинг), светлинни инсталации, имерсивни преживявания и лазерно шоу по време на третото поредно издание на фестивала на светлините LUNAR, който ще се проведе под открито небе във вечерите от 9 до 12 май.

"Тази година са ангажирани повече участващи артисти и партньори, повече столични локации", отбеляза с радост пред БНР-Радио София Марин Димитров, оперативен директор на българското студио за визуално изкуство MP-Studio.

Той покани жители и гости на София да извървят маршрута от 4,5 км от „Квадрат 500“ през БАН, пл. Батенберг Националната галерия/ Двореца до „Южен парк 2“.

Именно този парк е най-новата локация на фестивала, която организаторите обещават да стане релаксираща и много интересна зона на събитието.


В някои от инсталациите зрителите ще станат съучастници. Има възможност и за изпращанията на послания, които след това да бъдат „изписани“ върху фасадите.

"Сред каузите, с които се ангажират артисти и творби, са опазването на околната среда, ВЕИ, правото на личен избор, хората в неравностойно положение, приложението на новите технологии и други. Всеки артист има своя вълнуваща тема и се представя с нея", допълни Димитров.

Достъпът до всички произведения на фестивала ще бъде свободен за всички жители и гости на града.

Където и когато е необходима Столичната община ще обособи пешеходни зони вечер след 20 ч. Наземният градски транспорт и метрото ще бъдат с удължено работно време в дните на фестивала.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.


  • Организатор и основен артистичен колектив зад проекта е българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO, в партньорство с един от най-известните светлинни фестивали в света Festival of Lights International Productions GmbH. Събитието ще се проведе с подкрепата на Европейския парламент в България и Представителството на Европейската комисия в България, Столичната община, Министерството на туризма и с финансовата подкрепа на програма “Създаване” на Националния фонд "Култура". 
]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 10:50:15 +0300
Децата на възраст между 5 и 14 години - най-засегнати от остри респираторни заболявания https://bnr.bg/sofia/post/101984493/nai-mnogo-bolni-ot-ostri-respiratorni-zabolavania-ima-sred-decata-na-vazrast-mejdu-5-i-14-godini 101984493

Националният център за заразни и паразитни болести съобщава, че най-много болни от остри респираторни заболявания има сред децата на възраст между 5 и 14 години - над 700 са били те през миналата седмица. 

Най-висока е обаче заболеваемостта сред най-малките деца - до 4 години - 264 на 10 000.

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 09:43:02 +0300
Харчовете на Столичната община за март 2024-та https://bnr.bg/sofia/post/101984453/harchovete-na-stolichnata-obshtina-za-mart-2024-ta 101984453 Диаграми: Столична община

Извършените плащания през март 2024 г. са в размер на близо 81,1 млн. лв., съобщава зам.-кметът по финанси на Столичната община Иван Василев.

Спазвайки политиката на прозрачност, Общината публикува разходването за поредния месец, за който са обобщени данните.

Столичната община е заредила лимити за финансиране на разплащания на разходи на районните администрации за 96,9 млн. лв., а 25,2 млн. лв. към второстепенни и третостепенни разпоредители на средства – общински дирекции и предприятия.

В сравнение с първото тримесечие на 2023 г. се отчитат повече приходи от такса битови отпадъци, данък от МПС и други такси и налози.


]]>
Новини Tue, 30 Apr 2024 08:53:24 +0300
Велики вторник е https://bnr.bg/sofia/post/101984442/veliki-vtornik 101984442

На Велики вторник църквата споменава Притчата за десетте девици. Вечерта след залез слънце на Велики вторник е третата поред и последна вечер, в която се отслужва литургията „Последование на Жениха“.

След влизането в Eрусалим Исус Христос проповядва в храма и разказва Притчата за десетте девици на своите ученици.

В нея се казва, че пет от девиците били разумни, а другите пет – неразумни. Благоразумието на петте девици се състояло в това, че техните светилници били пълни, т.е. пълни с добродетелите, с подвига, с усилията на православния християнски живот. А останалите девици имали лампи, чието масло не достигалo.

С тази притча на Велики вторник църквата призовава християните да полагат духовни усилия върху себе си, да се очистват от недостатъците си, да се отвръщат от пороците си, да се преобразяват и вървят към чист, праведен и свят в Бога живот.

]]>
Новини Tue, 30 Apr 2024 08:02:55 +0300
Температурата в София – между 8° и 20° https://bnr.bg/sofia/post/101984365/temperaturata-v-sofia-mejdu-8-i-20 101984365

Над по-голямата част от страната облачността ще е значителна и на много места в Централна и Източна България ще има валежи от дъжд, в източните райони ще са значителни по количество. През деня валежите от север ще започнат да спират, но на много места в Южна България ще продължи да превалява, а в югозападните райони и ще прегърми. В северозападната част от страната ще преобладава слънчево време. Ще продължи да духа умерен източен вятър, в източната половина от североизток.

Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, а максималните - между 17° и 22°, по-ниски в Югоизточна България 13°-16°. В София минималната ще е 8°, максималната – около 20°.
 
Над Черноморието ще бъде облачно и дъждовно. На места главно по южното крайбрежие валежите ще са значителни по количество. След обяд над Северното Черноморие облачността ще се разкъса. Ще духа умерен, временно силен североизточен вятър. Максималните температури ще са 14°-17°. Температурата на морската вода е 14°-15°.
 
Над планините облачността ще е значителна с валежи от дъжд, над 2200 m – от сняг. След обяд на места в Рило-Родопската област ще прегърми. Ще духа умерен и силен вятър от изток-североизток. Максималната температура на 1200 метра ще е около 7°, на 2000 метра - около 4°.

В сряда ще преобладава облачно време, на места с краткотрайни валежи. Временни разкъсвания и намаления на облачността ще има сутринта над западните райони. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България - предимно умерен, от североизток. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, а максималните - между 17° и 22°. 

]]>
Акценти от програмата Tue, 30 Apr 2024 07:20:55 +0300
До Гергьовден за паркиране в центъра на София ще се плаща само на 2 май https://bnr.bg/sofia/post/101984378/do-gergyovden-za-parkirane-v-centara-na-sofia-shte-se-plashta-samo-na-2-mai 101984378 Когато зоните не работят, остава само място да се намери

Синята и зелената зона за платено паркиране в столицата няма да работят по време на празничните дни, съобщават от Центъра на градска мобилност.

Безплатно ще се паркира на 1, 3, 4, 5 и 6 май.

]]>
Новини Mon, 29 Apr 2024 19:39:45 +0300
4 майски дни с над 120 учени на Софийския фестивал на науката https://bnr.bg/sofia/post/101984303/sofiiski-festival-na-naukata 101984303

Софийският фестивал на науката за 14-и пореден път ще запознае търсачите на знания за света с последните иновации и откритията на признати експерти по теми като Здраве, Технологии, Космос, Наука и изкуство, Годишнини, съобщиха организаторите от фондация "Красива наука".

Любимото традиционно събитие ще се проведе от 9 до 12 май в София Тех Парк.

Програмата предвижда вълнуващи срещи с над 120 учени от България и 10 страни по света, изложби, работилници и демонстрации, ексклузивна фестивална книжарница.

Ще има премиерна прожекция на филм от Полша, както и на богата училищна програма.

Публиката ще чуе разкази на учени от България, Австрия, Белгия, Испания, Китай, Португалия, Турция, Украйна, Унгария, Франция и САЩ.

"Този фестивал е адресиран към всеки един от нас. Всички събития са разделени по подходящи възрасти, т.е. ние се обръщаме към конкретни групи от хора – деца на определена възраст или възрастни, но най-общо казано към неспециалисти по наука, към гражданите. Искаме да се разбере как науката помага на живота ни в ежедневието и в дългосрочния план. Ако дойдете на фестивала, ще видите, че наистина много средства се инвестират в българската наука" каза пред БНР-Радио София Любов Костова от фондация "Красива наука".

Тя подчерта, че българските учени имат не само голям потенциал, но и резултати като част от глобалната наука. И доказателства за това ще може да се видят в дните на на фестивала.

"Това е място, където учители могат да се срещнат с учени, да доведат учениците си, които да се запленят от един малко нестандартен начин на поднасяне на наука."


Сред гостуващите учени ще можем да видим и чуем проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на 20 години, френския изследовател Александър Грасар – ръководител на лаборатория в Института Пастьор в Лил, Жан Ли – професор в Националните астрономически обсерватории на Китайската академия на науките.

По повод 120-годишнината от рождението на американския теоретичен физик Робърт Опенхаймер гост на фестивала ще бъде австрийският професор по радиохимия и физична радиоекология, проф. д-р Георг Щайнхаузер.

В София ще дойде и унгарският проф. д-р Жолт Лавица, който е своеобразен гуру на всички, които искат да въвеждат новите технологии в образованието.

Сред участниците от страна на българската научна общност са проф. Кристалина Стойкова, доц. Владимир Бозуков, проф. Светлана Николова, проф. Лъчезар Филчев, проф. Иван Дреновски, доц. Тодор Чобанов, доц. Петя Димитрова, доц. Мария Ганчева, доц. Ралица Велинова, доц. Любомир Александров и др. от БАН; проф. Ана Пройкова, проф. Климент Найденов, доц. Димитър Желев, доц. д-р Евгения Сарафова и доц. Стелиян Димитров, атомните физици и участници в екипа на ЦЕРН проф. Леандър Литов, доц. Венелин Кожухаров, доц. Пейчо Петков, доц. Румяна Хадийска, доц. Борислав Павлов, астрофизикът доц. Владимир Божилов, химиците проф. Милен Богданов и доц. Лъчезар Христов, молекулярният генетик и ръководител на лаборатория по синтетична биология и биоинформатика проф. Роберт Пенчовски и др. от СУ "Св. Климент Охридски", доц. инж. Борис Цанков, д-р инж. Добрил Вълчев от УАСГ, доц. Лилия Бочева, гл. ас. д-р Анастасия Стойчева и синоптици от Националния институт по метеорология и хидрология, учени от Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски", Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", МУ – София и други.

За още подробности чуйте разговора на Катя Василева.

]]>
Акценти от програмата Mon, 29 Apr 2024 18:25:18 +0300