Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

Снимка: Личен архив

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в София. 

  Като  директор на Болградската гимназия "Г.С. Раковски", а от няколко години и като завеждаща отдел "Култура, младежи и спорт" в община Болград, Жана Суслина работи за поддържането на връзките с България. Както и да се съхраният българския език и етнос в Бесарабия. В района на Болград живеят потомци на българи от ямболския, сливенския и елховския край. "Връзката ни с прародината е не само историческа, но и духовна. Семейството ми живее в с. Василевка, а предците ми са от с. Вайсал, което остава съвсем близо отвъд българо-турската граница.", разказва за себе си моята събеседничка. Откакто се помни, знае че българка, защото вкъщи се говори на български. На 6 години гостува с родителите си в Русе, когато разбира, че българи живеят не само в Болград, но и в друга страна, с името България..

    Най-ценното за нея като майка, учителка, и като баба вече, е че децата и внуците й говорят български език. По-голяма ценност от езика няма.Затова за сънародниците ни там е много важно да запазят езика си, да се съхранят като етнос и да запазят материалното и духовното наследство на болградските българи.

  "И като директор, и сега в общината работя за запазването и предаването на традициите ни и обичаите, които съвпадат с тези в България - от Рождество Христово до Великден. Все по-често нашите състави и изпълнители ги показват от сцената, за да може да ги видят и нашите българи и чужденците", споделя Жана Суслина. 

"Абсолютно всички - малки и големи танцуват, това е като облеклото. Знаем и пеем и стари, автентични  и съвременни народни песни. На фестивали се показват и хората и ръчениците, които знаем от бабите и дядовците ни... Имаме 13 български къщички, в които са показани съхранените отпреди 170-180 години сечива, предмети от бита и облекло на българите, дошли в Бесарабия", продължава с разказа си българката. 

  В дома си Жана Суслина пази богата колекция от стари снимки, чеиза на баба си, който е направила с вретеното, хурката и двете си ръце. "Скъпи са ми и дрехиге, които е изтъкала или ушила, и бродираните възглавнички и каретата и салфетките, плетени на една игла. Тук, при духа на баба ми и майка ми , сърцето ми бие по -друг начин!", признава с насълзени очи тя. 

  С брат й Валери Иванов са сред учредителите на Центъра на бесарабските българи в България - той се рови из архивите, събира документалното наследство, а тя поддържа етнографското богатство.

 "Човечеството трябва да разбере, че всяка война убива най-ценното, което има - мира!", казва по повод войната между Русия и Украйна Суслина . "Ние сме на страната на истината - 400 наши синове, съпрузи и бащи се бият за свободата и независимостта на Украйна! Загиналите  българи в тази  ужасна  война са 30 . Целта ни е да запазим хората и земята си! Най-ценния ресурс са хората... ако тях не можем да опазим, нищо няма да опазим!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49