Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Славяна Младенова: Хората трябва да ползват само квалифицираната адвокатска услуга

Снимка: Радио Видин


 

Славяна Младенова е днешната гостенка в "Калейдоскоп". Определя себе си като "необикновена жена, положителна, слънчева и спокойна в повечето случаи".  Славяна работи като адвокат вече 20 години. Член е на Видинската адвокатска колегия. Наскоро отбеляза своята 50-та годишнина. За юбилея си издаде първата своя стихосбирка "Бяла роза". Поетичната  книга включва творби, написани преди повече от 20 години.

Славяна Младенова е родена е в село Дреновец, на 24 февруари 1970 година. Учи в училището в село Дреновец. Когато е на 10 години, се премества със семейството си да живее в Сандански. Още от съвсем малка знае, че иска да учи и да работи в областта на правото.  През 1989 година завършва средното си образованиe. Към дипломата й за средно образование получава и документ за професия "Администратор-документалист" със специалност "Стенограф-машинописец". Продължава образованието си в ЮЗУ "Неофит Рилски" Благоевград, специалност "право".  Учи задочно и работи, тъй като родителите й нямат възможност да я издържат. Завършва висшето си образование с 8 години стаж зад гърба си. Обича да чете всякаква литература, предпочита книгата в нейния класически хартиен вариант. Днес живее и работи  във Видин, има една дъщеря.  


Коя е Славяна Младенова


"Необикновена жена съм, положителна, слънчева, спокойна в повечето случаи, и се опитвам да се усмихвам, вероятно успявам, защото има хора, които искат да се видят с мен, чувстват се добре след контакт с мен. За 8 март - за моето поколение това е денят на мама. В живота ни има достатъчно драма и не е оправдано да се лишаваме от празници. За мен 8 март е прекрасен празник, хората около мен винаги са го празнували и аз винаги съм го празнувала. И много дни от живота ми са като 8 март."

Родителите

"Родителите ми са хора положителни, обичащи се. Израснала съм в семейство с уважение, обич един към друг и отношение към личните празници. Боледувах много като дете и сме живели с майка ми в Сандански заради моето здравословно състояние. На село предимно четях на двора, четях много, четях всичко, мога да твърдя, че 90% от богатата библиотека на читалището съм я прочела. Родителите ми бяха много четящи хора, чета и днес по всякакъв повод, обичам да чета книга на хартиен носител и да взема книга в ръка, да усетя аромата на хартията, усещането е друго. Баща ми беше ловен надзирател. Майка ми по професия е тъкачка на килими, но почти не е работила по професията си. Предимно се грижеше за мен заради моето здравословно състояние."

 Училището

"Завърших средното си образование по време на системата на УПК. Аз лично мога само да съм благодарна на този етап от моето образование. Излизахме с професия. Моята професия е "Администратор-документалист" със специалност "Стенограф-машинописец". Работила съм по тази си специалност. Първите ми собствени пари съм ги изкарала като стенограф."

Правото

"Аз знаех какво искам да работя и знаех какво трябва да уча, за да работя това, когато бях на 10 години. Знаех, че ще работя в сферата на правото и ще уча право.
Беше много трудно влизането в специалност "Право". Първо трябваше да имам диплом от средното образование 6.00. Желаещите бяха много, местата -ограничени. Приеха ме в Бургас и в Благоевград, може би деветте години в Сандански са ми дали сигурността това че познавам онзи край, чувствам го по-близък и избрах Благоевград. Въпреки че бях приета редовна форма на обучение, родителите ми нямаха финансова възможност да ме издържат, затова избрах задочната форма. Живеех на село, работех през цялото време и учех. Нямах студентски години, но имах житейска школа. Завърших висшето си образование с 8 години стаж зад гърба си.Правното образование е много тежка специалност. Изучава се 5 години, след това има една година стаж, след което има практико-теоретичен изпит, завършва се с три държавни изпита."

Правна помощ

"Във Видин много малък процент от хората, около 10% могат да си позволят да се обърнат към адвокат  и да си позволят финансово тази услуга, каквато и да е тя. Законодателството, за съжаление, отне много от потенциалната сфера на работа на адвокатурата, голяма част отиде към частните съдебни изпълнители, към нотариусите. Най-голям проблем за адвокатурата е това, че хора, които нямат право да упражняват адвокатска практика, извършват адвокатска дейност, нерегламентирана. ...Хората, за съжаление, им се доверяват, така се създават проблеми, и когато дойдат при нас, проблемът вече е много по-трудно решим, понякога и нерешим. Адвокатите могат да защитят авторитета на професията си като обединят усилията си и дадат на обществеността да разбере, че само квалифицираната адвокатска услуга трябва да бъде ползвана. И адвокатите са тези, които могат да са отговорни за правната услуга, която предоставят. Защото хората, които не упражняват тази професия, те не носят отговорност. Забъркват кашата и не носят отговорност. А човекът е отишъл при тях, защото са му казали по-ниска цена...
Не се занимавам с данъчно право и осигурително право. В началото най-трудно ми беше да кажа на клиента, че услугата ми струва пари."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милена Вълкова: Италианско вдъхновение в сладкарница във Видин

Понякога ви представям чужденци, които са избрали да живеят  по нашите ширини, но освен тях са ми интересни и българите, които са се завърнали от чужбина в родния Северозапад. Наскоро попаднах на една публикация във Фейсбук на Милена Вълкова , която пишеше така: "Ciao amici, казвам се Милена и преди месец сбъднах своята най-голяма мечта - да имам..

публикувано на 10.06.24 в 17:00

Проблемът чупливи зъби

Проблемът чупливи зъби се наблюдава и при децата, и при възрастните. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни кои са факторите, които могат да доведат до него.  "При възрастните чупенето на зъби се получава, когато един зъб е изстрадал достатъчно много - бил е жив, впоследствие е бил умъртвен,..

публикувано на 10.06.24 в 16:22

Автоинструктор: Предложението за ограничаване на броя на изпитите за шофьорска книжка е адекватно

От Министерството на транспорта предвиждат ограничаване на броя на изпитите на кандидат-шофьорите . Те ще могат да се явяват максимум четири пъти за шест месеца, а ако и четвъртият път е неуспешен, обучението трябва да започне отначало. Това обяви служебният министър Георги Гвоздейков по време на дискусия за пътната безопасност.  Как гледат..

публикувано на 10.06.24 в 14:00
Драматично-куклен театър - Враца

Започва Националният фестивал на малките театрални форми във Враца

Тридесет и четвъртото издание на Националния фестивал на малките театрални форми ще се проведе от 10-и до 16 юни във Враца. В програмата са включени 14 постановки, които ще представят разнообразни жанрове и теми. Селекцията е на драматурга на Народен театър „Иван Вазов“ Мирослава Тодорова и театралните режисьори Дина Маркова и Благой Бойчев. Това..

публикувано на 10.06.24 в 13:00

В "Музикална зона" слушаме Amy Winehouse

 Огромна, бухнала прическа, която на английски наричат beehive (от англ. „пчелен кошер“); плътна и силно извита очна линия; крехко, слабо  тяло; глас- чудо; наркотици и алкохол... Най- вероятно свързвате Ейми Уайнхаус с всичко това. Една от най- талантливите певици в историята на британската музика почина на 27 години от сърдечен пристъп, предизвикан..

публикувано на 10.06.24 в 09:00

В страданията Бог ни посещава

В шестата неделя след славното Христово Възкресение - Пасха, Църквата възпоменава събитието от Новия Завет, известно като "Изцелението на Слепия". "Ние людете често си мислим, че сме създадени изключително за радост в света, но никога не можем да се откъснем от мъката и страданията като наша неизменна жизнена съдба. Човешкото сърце..

публикувано на 09.06.24 в 08:00

Да помогнем на Галя от Дондуково

Кампания в социалната мрежа помага на млада жена от монтанското село Дондуково . Галя Маринова страда от заболяване, за лечението на което лекарите у нас не могат да помогнат. Предстоят генетични изследвания в Турция. Те ще дадат информация за най-правилната терапия за Галя, каза съпругът ѝ  Андриян Маринов . "От миналата година започнахме..

публикувано на 07.06.24 в 17:07