Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23 септември- Международен ден на жестомимичните езици

Жестовият език - връзката със света на хората с увреден слух

Общините и държавните институции трябва да осигурят превод на жестов език за административни услуги

Снимка: Национална асоциация на преводачите на жестов език в България

23 септември е Международен ден на жестомимичните езици. Отбелязва се от 2018 година. Целта е да се повиши информираността за този начин на общуване. Хората с увреден слух имат нужда от жестов език, за могат да бъдат информирани и за да са достъпни за тях услугите в институциите. 

Да ползват жестов език е не само потребност, а право на глухите хора, каза Милена Гъркова-Калинова, председател на Националната Асоциация на преводачите на жестов език в България:

"Чрез жестовия език глухите хора получават равен достъп но информация и комуникация. Глухите хора според конституцията на Република България са равноправни и имат изконното право да получават адекватна и навременна информация като всички останали хора от обществото ни. У нас това неоспоримо право на глухите хора да получават информация по достъпен начин чрез българския жестов език бе официално зачетено и регламентирано като неотменна част при провеждане на редовни и извънредни национални брифинги още от самото начало на обявяване на извънредно положение на 13 март 2020-та година. Това бе адекватен отговор на призива на Световната здравна организация относно осигуряване на пълна и достъпна осведоменост на населението по въпросите на пандемията. Наистина от този период насам ние всички сме свидетели, че у нас има положителни прояви по отношение на достъпността до информацията за глухите хора  чрез жестов език." 

В сравнение с миналото има достъп до информация и комуникация за глухите хора, но още много трябва да се направи, за да имат те равноправен и независим живот: 

"Признаването на жестовия език като официален език е една от основните цели на глухата общност по целия свят, затова и узаконяването на българския жестов език, което стана факт на 21 януари 2021 година, е паметен акт на социално израстване на нашето общество. С приемането на Закона за българския жестов език засяга човешкото право на равенство на глухите хора и с него българската държава се ангажира да осигури възможност за тяхното равноправно участие в живота на обществото ни. Държавните институции и органите на местното самоуправление са длъжни да осигуряват превод на жестов език при административно обслужване от органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление, както и при провеждането на мероприятия, организиране от тях с участието на лица със слухова загуба. Според разпоредбите на този закон, това трябва да се случи до 31 декември 2022-ра година, т.е. до края на тази година. 
Първата община, готова да осигури равноправен достъп за глухи и сляпоглухи лица e Столична община, която в началото на тази седмица организира кръгла маса, за да сподели с представители от седем по-големи общини у нас опита и резултатите от съвместната работа с представители от глухата общност във връзка с осигуряването на равен достъп до информация за глухите и сляпоглухите хора чрез жестов език. До края на тази година остават три месеца, но аз лично искрено се надявам и останалите общини в страната поне да започнат работа в тази посока по примера на Столична община."

Все още няма специалност "Български жестов език" в университетите, но от миналата година вече се предлагат магистърски програми за подготовка на преводачи, добави Милена Гъркова- Калинова. Сред проблемите е и този, че образователната система у нас все още не е пригодена за глухи деца, а дори и в специализираните училища не винаги се преподава по достъпен начин, посочи още Милена Гъркова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отвориха "завета към поколенията" в чипровското училище "Петър Парчевич"

400 години от своето създаване отбелязва тази година Основно училище "Петър Парчевич" в Чипровци. По този повод днес в училището бе отворен  Заветът към поколенията, написан и оставен през 1984 година от тогавашното училищно ръководство,  каза директорът Лена Георгиева: "Това е една вълнуваща инициатива, защото са минали 40 години и..

публикувано на 28.05.24 в 15:00

Врачански ученици с призови места в международен конкурс

Четирима ученици от СУ "Козма Тричков" Враца спечелиха призови места в конкурса "История, патрони и дарители на моето училище".  Конкурсът се организира от Национална Априловска гимназия - Габрово и фондация "Радетел" и е с  международно участие. Темата тази година бе  "Каквото можах - направих, по-хубаво нека направят могъщите" цитатът е на..

публикувано на 28.05.24 в 14:15

Фестивалът на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето" раздаде наградите си

Отличени са  творците с най-добрите есета и стихотворения, участвали в шестия Фестивал на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето". Темата беше  "Днес имаме ли свободата, за която се е борил Христо Ботев".  37 бяха участниците в категория "Есе", и 41 в категория "Стихотворение".  Ето и кои са победителите в конкурса, след като..

публикувано на 28.05.24 в 12:40

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава. Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала..

публикувано на 28.05.24 в 10:50

Благотворително събитие събра над 5000 лева в подкрепа на жени с онкологични заболявания

Над 5000 лева събра благотворителен коктейл във Враца за закупуване на помощни средства за жени с онкологични заболявания от Северозападна България. Събитието, органирано от Инициативен комитет за борба с рака на гърдата, получи много широка подкрепа, обясни председателят на организацията Албена Кисьова.  "Лично за мен резултатите са много..

публикувано на 27.05.24 в 17:55

Абитуриентските балове - повод за празник или излишна суета?

Абитуриентските балове са уникално преживяване не само за завършващите, но и за техните родители, учители и приятели. Всеки млад човек иска да направи този момент специален и запомнящ се. С какво, обаче се свързва абитуриентският бал - последно сбогом с класа, учителите и безгрижието или с излишното суетене и влагане на много средства?..

публикувано на 27.05.24 в 17:00

Актрисата Теа Абрашева: Винаги съм обичала да ходя на зъболекар

Актрисата Теа Абрашева, която от няколко месеца е част от трупата на Държавен куклен театър Видин, не си спомня първата си среща със зъболекар, но разказа в "Час при зъболекаря", че за разлика от много други хора, тя никога не е имала притеснение и страх да посещава зъболекарския кабинет:   "Аз винаги съм обичала да ходя на зъболекар. Това може..

публикувано на 27.05.24 в 16:59