Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От обора до мандрата- как се сбъдват мечтите



Има ли у нас почва за отглеждане на елитни стада и как се оцелява в условията на криза? За да разберем, отиваме в село Гомотарци, където е семейната кравеферма на Николай Николов и Десислава Кирилова. 

Те са брат и сестра, а фермата е сбъднатата им мечта и е една от малкото останали в региона, в която, не само, че се произвежда качествено мляко, но и година след година се правят инвестиции- понякога с помощ от държавата, но повече със собствени средства. Заради икономическата криза и постоянно растящите цени на горива, торове, храна за животните, са силно притеснени от това как ще изкарат зимата: 

"Сами произвеждаме фуражите си, това ни облекчава... Себестойността на млякото не е под 1,20, при тези цени... Ние оцеляваме, защото затворихме цикъла- произвеждаме традиционните млечни продукти... Всяка една помощ от държавата е добре дошла, но всеки трябва да си направи сметката... Целта ни е да достигнем 100 дойни крави, а приплодите- колкото - толкова... Но... да оцелеем зимата... "- казва Николай. 

За да изхранват животните се занимават и със зърнопроизводство, но тази година отчитат ниски добиви. Борят се, въпреки проблемите, които съпътстват животновъдния сектор. Разходите за храна за животните и за горива са най-голямото перо в бюджета им: 

"Кравефермата е на изцяло на ток, а мандрата е на пропан бутан... При добро желание и много лишения, може..." 

Липсата на работници е най-големия проблем, казва Деси: 

"Срамуват се, че ще работят във ферма... Няма желание... Трябва човек да обичат животните, не може всеки ... Когато човек се отнася грубо с тях, винаги страдат животните... Трябва им спокойствие- както човекът иска релакс, така и те... Искат да ги галиш, да говориш с тях, като малки деца са... Понякога имам чувството, че повече ме разбират, отколкото хората, затова е много трудно да се намерят работници..." 

Първата ми среща с Николай и Деси и животинките от семейната кравеферма в Гомотарци беше в началото на 2016 година. 6 години по-късно има с какво да се похвалят- покрито хале, където кравите са разпределени по възраст, имат и собствена мандра, в която преработват част от добитото мляко. Спомнят си началото през 2008 година и трудностите, през които са минали:

"Тогава животните не бяха селектирани, събирали сме животни... Сега са млечни, с по-високи показатели от тези, които сме имали преди 10 години- в резултат от добрата селекция, от значение е и храненето..."

"Да избутаме зимата"- на това се надяват Деси и Николай. Грижат се за стадо от 140 елитни животни от породата Холщайн, влагат всяка спечелена стотинка във фермата и с цената на много лишения са постигнали не малко. 


Най-новата им придобивка е собствена мандра, в която преработват част от добитото мляко и произвеждат кисело мляко, сирене и кашкавал. Имат постоянни клиенти, а продукцията им се предлага и по видинските магазини. 

Кандидатствали са за компенсация от икономическите последици, заради войната в Украйна. 

Малко ги плашат кризата и постоянно растящите цени на горива, торове, храна за животните, но не се предават. 

В работата активно се включват малката Ния и баткото Влади. Ния е на 9 години, в трети клас е и въпреки, че имаше да пише домашни, бе нетърпелива да разкаже за това как помага в мандрата:

"...Помагам в правенето на сирене, в производството на кисело мляко и кашкавал, понякога помагам на тати да изнесе стоката от магазините..."

Влади, е зрелостник, завършва математическата гимназия, но от няколко години се грижи за поколението на кравите. Решил е да учи за ветеринарен лекар и обещава да се върне:

"Тук съм, след училище съм постоянно тук... Бил съм на 4-5 години, когато за първи път съм влязъл във фермата... Отначало ме беше страх от теленцата... От две години насам се грижа за заплождането на кравите... Ще уча за ветеринарен лекар и ще се върна във фермата..." 

Лично аз нямам съмнения, че и двамата ще продължат започнатото в кравефермата. Иначе Ники и Деси плануват да разширят капацитета на мандрата, да пуснат доилната зала, да довършат ремонта в основния обор, където кравите ще са свободни, да изградят система за автоматично постилане на слама- въобще стремежът е към максимална автоматизация на процесите по отглеждането на животните. Причините са ясни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56

Прекратена е стачката на служителите от базата на ”Ел Би Булгарикум” във Видин

Служителите на производствената база на държавното предприятие за млечни продукти във Видин прекратиха предупредителната си стачка.  Това се случи след проведена среща между техни представители и министъра на икономиката и индустрията Петко Николов, който е поискал оставките на ръководството на ”Ел Би Булгарикум”.  Иван Спиридонов,..

публикувано на 30.05.24 в 12:03