Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родолюбиво семейство възстановява българските традиции и духовност

Пламен и Деси Иванови: "Опитваме се да живеем това, което преподаваме"

9
Снимка: радио Видин

Нематериалното духовно наследство е темата на днешното издание на предаването "Калейдоскоп", гостуват ни семейство Пламен Иванов и Десислава Иванова - едно родолюбиво семейство, не само на думи, а и на дела. 

Пламен е роден във Видин, Десислава  е  от Русе. Живеят в София, но често си идват във Видин. Той работи като строител, тя като и хореограф ръководител на  Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  в София. Ателието е създадено е през 2005 година. То обединява  хора с различни професии и интереси, които имат една обща кауза – да популяризират и интегрират елементи от духовното ни наследство, отразени в изящни и приложни изкуства. Като целта им е да възстановяват празници и чествания, част от съкровищницата на българската обредност.


Пламен  и Деси  имат три деца, две от тях вече пораснали и със свои собствени семейства, най-малката им дъщеря е на 15 години. Гордеят се с децата си и с това, в което са ги възпитали – почит към българските народни традиции, към българския род  и към българските национални герои и духовни водачи. Както те казват: "Опитваме се да живеем това, което преподават."


Поводът им да бъдат във Видин е подготовката и репетициите с ученици от 11. клас на видинската математическа гимназия "Екзарх Антим Първи" за спектакъл  "Мартенска мистерия", състоял се във Видин на 1 март. 



Организатори са Клуб "Мнемозина" София и Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  София. Проявата бе организирана по повод Сирни Заговезни - Прошка и Мартенските празници. В тържествено шествие учениците преминаха през центъра на града с хоругви и портрети на велики личности от нашето минало, а пред сградата на Симфониета-Видин бе представен интерактивен спектакъл. Събралите се на площада видинчани имаха възможност да участват в обреда на опрощението, да разменят мартеници с пожелание за здраве и благоденствие. Всеки, който присъства на този ритуал, си тръгна развълнуван и изпълнен с нова сила и енергия. Сценарият на спектакъла "Мартенска мистерия"  е на Ателие за традиции и фолклор "Еподе" гр. София, хореограф е Деси  Иванова, съвместно с клуб "Мнемозина" гр. София, сценарист и режисьор е Нина Иванова.


Клуб "Мнемозина"  реализира проекти с различни възрастови групи младежи в цяла България, като създават пространство за възраждане на традиционните български ценности, чрез модерните интерактивни форми на сценичните изкуства. Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  София прави изследвания и разработки в областта на древната ни култура и традиции. Работи по проекти, имащи за цел популяризирането и интегрирането на елементи от духовното ни наследство, отразени в изящните и приложни изкуства. Възстановява празници и чествания, част от съкровищницата на нашата обредност.


Плавен Иванов е благодарен е на родителите си, които са го възпитали в човешки добродетели, отговорност и честност, любов към родното.  За родителите си казва: 


"Син съм на Асен и Недка Иванови, дългогодишни труженици... Баща ми работеше в Химкомбината. Майка ми Недка работеше като библиотекар в библиотеката в Химията, а по-късно и в Регионалната библиотека, в отдел "Краезнание". Това за нея не беше само професия, едно – любовта към книгите, друго – любовта към родния край, с която ме е закърмила и мен и аз затова винаги се завръщам и често съм във Видин."


Пример за него са българите - възрожденци, които в основата на всяка своя дейност са поставяли Отечеството и добруването на българите. 


"Очаквам да се събуди отново в нас тоя възрожденски дух на българите, които са ходили в чужбина и са се връщали в България с едничката цел – да пресъздадат това, което са научили. Те са били страхотни родолюбци...", допълва той. 


А за 11-те младежи от видинската математическа гимназия, които се преобразиха в ролите си в спектакъл-шествието "Мартенска мистерия" Пламен и Деси Иванови споделят:

"Това са млади хора с голям заряд, които мислят самостоятелно. В рамките на 3 дена те се преобразиха и успяха да усвоят необходимото, за да могат да застанат и да заявят същината на нашата традиция. ...В децата има точно тази култура да се унаследи това наследство, защото в тях има отношението и разбирането, че всичко се постига с труд и със старателен учебен процес... Аз наистина съм възхитена от тяхното желание и упорство в процеса... В тях има една такава жажда, едно особено желание  да разберат повече..."

Накрая на разговора те ни пожелават   да почитаме празниците и да ги живеем, за да се усети удовлетворението от това, което правим и което чувствам със сетивата си, да имаме добро самочувствие и да съхраним духовността си.


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" слушаме Amy Winehouse

 Огромна, бухнала прическа, която на английски наричат beehive (от англ. „пчелен кошер“); плътна и силно извита очна линия; крехко, слабо  тяло; глас- чудо; наркотици и алкохол... Най- вероятно свързвате Ейми Уайнхаус с всичко това. Една от най- талантливите певици в историята на британската музика почина на 27 години от сърдечен пристъп, предизвикан..

публикувано на 10.06.24 в 09:00

В страданията Бог ни посещава

В шестата неделя след славното Христово Възкресение - Пасха, Църквата възпоменава събитието от Новия Завет, известно като "Изцелението на Слепия". "Ние людете често си мислим, че сме създадени изключително за радост в света, но никога не можем да се откъснем от мъката и страданията като наша неизменна жизнена съдба. Човешкото сърце..

публикувано на 09.06.24 в 08:00

Да помогнем на Галя от Дондуково

Кампания в социалната мрежа помага на млада жена от монтанското село Дондуково . Галя Маринова страда от заболяване, за лечението на което лекарите у нас не могат да помогнат. Предстоят генетични изследвания в Турция. Те ще дадат информация за най-правилната терапия за Галя, каза съпругът ѝ  Андриян Маринов . "От миналата година започнахме..

публикувано на 07.06.24 в 17:07

Започва раздаването на пакетите с хигиенни материали за уязвими групи

От  11 юни започва раздаването на пакетите от втория транш по Програмата "Храни и основно материално подпомагане" , съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Помощта включва предимно хигиенни материали, каза председателят на Областния съвет на Червения кръст във Видин Цветелина Петрова .  "Това са тоалетен сапун, препарат за под,..

публикувано на 07.06.24 в 16:32

Отбелязваме Световния ден за безопасност на храните

На 7 юни се отбелязва Световният ден за безопасност на храните . Той се чества за пета поредна година по инициатива на ООН.  Всяка година милиони хора по света се разболяват от хранителни отравяния, което прави темата изключително важна за здравето на хората. Асоциация "Активни потребители" работи усилено, за да информира обществеността за..

публикувано на 07.06.24 в 15:13

Опростачването - тенденция или единични случаи

Отпадъци , разхвърляни до кофа за боклук, предизвикаха възмущението на видинския актьор Ивайло Петков . След като се натъкнал на неприемливата гледка, младият мъж собственоръчно почистил улицата, преминаваща край дома му, а в социалните мрежи и пред екип на Радио ВИДИН даде ясно да се разбере, че това е не просто изхвърлен не на място боклук...

обновено на 07.06.24 в 11:29

Политологът Румян Русинов: Народът и политиците стоят с гръб един към друг

В края на предизборната кампания търсим отговор на въпросите ясни ли бяха посланията на политиците и достигнаха ли до хората. Наблюдавахме една вяла кампания, коментира политологът Румян Русинов.  "Това, което правеше впечатление от това, което се виждаше като кампания е, че политиците говореха повече на хората, отколкото с хората. Виждахме..

публикувано на 06.06.24 в 17:50