Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от СУ "Христо Ботев" изнесоха открит урок по лозаро-винарство и озеленяване

Открита учебна работилница по лозарство в училището в Арчар

Как единайсетокласници мотивираха седмокласници да се запишат в паралелка по лозарство

13
Снимка: Радио Видин


Единадесетокласници от СУ "Христо Ботев"-село Арчар с профили лозаро-винарство и озеленяване изнесоха открит урок пред ученици от седми клас в лозовото насаждение на училището. В заниманията се включиха ученици от всички паралелки. Инициативата е по повод Седмицата на професионалните умения, а идеята е да се представят професиите, по които ще се обучават бъдещите осмокласници. 

Целта на  "Учебна работилница на открито в лозовото насаждение" бе на практика да се покаже как се провежда растителна защита на лозовите масиви. Ръководител на практическите уроци беше преподавателят по лозаровинарство и озеленяване Красимира Владимирова, която обясни нагледно кои са болестите по лозите и каква е спецификата на професията: 

"Понеже годината е много дъждовна, това предизвиква много гъбни болести и съответно по-честа растителна защита... Винаги гъбните болести нападат от долната страна. Ние сме допуснали зараза за да видите как изглежда една обикновена мана... Тук имаме малко нападение от насекоми и те са гризещи щом имаме дупчици. Имаме и лека градушка. Това разкъсване на листа е показател за лека градушка, а това изсветляване е показател за т.н. атипична хлороза, което значи, че растенията нямат достатъчно желязо и са гладни... Нямат достатъчно хранителни вещества.. Самото третиране се прави винаги от долната страна на листа.. Общо взето растенията в цял свят се гледат по един и същ начин, различни сортове-да, има навсякъде, но лозата е лоза и в цял свят се отглежда. Знаете колко е модерно да се пие вино от различни региони. Например ние сме известни с нашата Гъмза, която е най-добрата в България.. Аз съм казвала и на учениците, с които работя, на агрономите винаги им се издава една диплома на български и една на английски. Вие сте международни специалисти. Болестите са едни и същи, насекомите са едни и същи, сортовете вече започнаха да се гледат в световен мащаб...така че вие сте едни граждани на света, ако сте агрономи, ако сте лозари..."

Албена е в 11 клас и изучава лозаровинаство. Тя се включи активно в заниманията, показа знания, свързани с отглеждането на масивите и сподели, че това е професията, в която иска да се развива в бъдеще.

"Професията е практична за нас специално, защото в нашето село има доста региони с лозя... Освен това ни е познато.. За нас това е интересно, на нас ни харесва и затова го правим с желание.. ", каза Албена и пожела на бъдещите осмокласници:
"... да слушат госпожата какво говори най-вече, защото тя ни дава най-основното и ние вече нагоре продължаваме. И аз искам да продължа с тази професия..."

Алекс, от профил озеленяване, също се включи в дейностите по подръжката на лозята. Той съдейства при подготвянето на разтвора за растителна защита и лично демонстрира как се извършва пръскането. Алекс посъветва бъдещите озеленители да се впуснат смело в изучаването на тази професия, така, както и самият той е направил. Знае, че е важно човек да остави след себе си следа...

Сред бъдещите осмокласници, заявили желание да изучават професията лозаровинарство са и близначките Илияна и Лъчезара. Споделят, че мечтата им е да станат агрономи. 

"Всичко ни е интересно, доста е практично за нас, понеже догодина и ние ще практикуваме.. Мисля да практикувам професията и след завършване." - казва Илияна. 

Лозовите масиви в двора на училището, както и всички зелени площи се подържат от децата. До 17-ти юли с учениците от 10-ти и 11-ти класе се провежда и задължителна производствена практика. Като истински ценител на лозята, излизайки от ролята на учител, Красимира Владимирова обясни, че предназначението на лозята и гроздето не е само в производството на вино или пряката консумация на плодовете. Те са нещо много повече... 

"Защо гледаме животни? Защо гледаме растения? Всичко е в името на изхранването на населението. Това е една изключително благородна професия. Аз съм го казвала много пъти-влизайки в църква, влизайки в манастир, какво се оказва? Това е най-божието растение. Единственото, което го има навсякъде-на икони, на дърворезби и т.н. Това са едни изключително благодарни растения..." -обясни преподавателят. 

Според традиционната народна култура, лозата е създадена от Бога, а виното е символ на здраве, живот и плодородие. Децата от Средно училище "Христо Ботев" в Арчар също знаят това, затова и се опитаха да предадат знанията и уменията си на тези след тях. Защото отглеждането на лозята е било поминък за нашите предци, съхраняван години наред, а ние сме длъжни да го запазим и предадем на поколенията след нас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56

Прекратена е стачката на служителите от базата на ”Ел Би Булгарикум” във Видин

Служителите на производствената база на държавното предприятие за млечни продукти във Видин прекратиха предупредителната си стачка.  Това се случи след проведена среща между техни представители и министъра на икономиката и индустрията Петко Николов, който е поискал оставките на ръководството на ”Ел Би Булгарикум”.  Иван Спиридонов,..

публикувано на 30.05.24 в 12:03