Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като възможност в прехода към енергийна независимост

Снимка: Радио ВИДИН

Геотермалната енергия е местен ресурс, който може да задоволи 12,5% от потреблението на електрическа енергия в Европейския съюз, смята Павлин Стоянов, част от авторския екип на Климатека, юрист, специализира в областите енергетика и климат от 15 години.

Геотермалната енергия е местен ресурс, който има потенциала да осигури базова електрическа и топлинна/охладителна енергия при ефективни оперативни разходи. Тя представлява възобновяем ресурс, който може да бъде експлоатиран с нулеви парникови емисии. Тези основни характеристики поставят геотермалната енергия в центъра на съвременната визия на Европейския съюз за чиста икономика. 

Геотермалната енергия не са само топли извори или минерални води, това е и топлината от 15-20 градуса под повърхността на земята. В дълбочина геотермалната енергия е топлина, която може да се намира и в скали, и в много силно солени разтвори, които не стават за никакви други цели, които са на дълбочина от 3-4 километра. Там температурата може да достигне 100-150 градуса и освен за пряка топлина, тази енергия може да се използва и за производство на електрическа енергия. Тези технологични перспективи са интересни и Европейската комисия затова работи в посока насърчаване и на тази технология, обясни Павлин Стоянов.

"За да разберем технически какво е възможно, са необходими геоложки проучвания специално с цел да се установява навсякъде потенциалът на топлината в различни територии, в различни дълбочини. Тези геоложки проучвания приличат много на проучванията за подземни богатства. Последната една година с геотермалната асоциация на България разработихме законодателни предложения, които бяха внесени в Народното събрание чрез компетентни министерства и народни представители, защото ние работихме в работни групи с тях и бяха приети. Сега, ако бъдат потвърдени с указ на президента ще станат закон. Съгласно тези законодателни промени търсенето и проучването на геотермална енергия ще се извършва по подобие на подземните богатства. Инвеститор, който има желание да го направи, може да инвестира в такъв тип проучвания и ако намери нещо, да има право да експлоатира тези геотермални ресурси. Така се търси нефт и газ, така се търсят всички подземни богатства. Другото нещо, което е важно в това законодателство е, че плитките геотермални ресурси на около 200 метра, които са обикновено 15-20 градуса, за които ви споменах, трябва да са отворени за свободно ползване от гражданите, за да може примерно всяка къща, която желае да си инсталира някаква термопомпа или да използва топлината директно за отопление", каза още Павлин Стоянов.

Какво е индустриалното приложение на геотермалната енергия и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отвориха "завета към поколенията" в чипровското училище "Петър Парчевич"

400 години от своето създаване отбелязва тази година Основно училище "Петър Парчевич" в Чипровци. По този повод днес в училището бе отворен  Заветът към поколенията, написан и оставен през 1984 година от тогавашното училищно ръководство,  каза директорът Лена Георгиева: "Това е една вълнуваща инициатива, защото са минали 40 години и..

публикувано на 28.05.24 в 15:00

Врачански ученици с призови места в международен конкурс

Четирима ученици от СУ "Козма Тричков" Враца спечелиха призови места в конкурса "История, патрони и дарители на моето училище".  Конкурсът се организира от Национална Априловска гимназия - Габрово и фондация "Радетел" и е с  международно участие. Темата тази година бе  "Каквото можах - направих, по-хубаво нека направят могъщите" цитатът е на..

публикувано на 28.05.24 в 14:15

Фестивалът на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето" раздаде наградите си

Отличени са  творците с най-добрите есета и стихотворения, участвали в шестия Фестивал на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето". Темата беше  "Днес имаме ли свободата, за която се е борил Христо Ботев".  37 бяха участниците в категория "Есе", и 41 в категория "Стихотворение".  Ето и кои са победителите в конкурса, след като..

публикувано на 28.05.24 в 12:40

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава. Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала..

публикувано на 28.05.24 в 10:50

Благотворително събитие събра над 5000 лева в подкрепа на жени с онкологични заболявания

Над 5000 лева събра благотворителен коктейл във Враца за закупуване на помощни средства за жени с онкологични заболявания от Северозападна България. Събитието, органирано от Инициативен комитет за борба с рака на гърдата, получи много широка подкрепа, обясни председателят на организацията Албена Кисьова.  "Лично за мен резултатите са много..

публикувано на 27.05.24 в 17:55

Абитуриентските балове - повод за празник или излишна суета?

Абитуриентските балове са уникално преживяване не само за завършващите, но и за техните родители, учители и приятели. Всеки млад човек иска да направи този момент специален и запомнящ се. С какво, обаче се свързва абитуриентският бал - последно сбогом с класа, учителите и безгрижието или с излишното суетене и влагане на много средства?..

публикувано на 27.05.24 в 17:00

Актрисата Теа Абрашева: Винаги съм обичала да ходя на зъболекар

Актрисата Теа Абрашева, която от няколко месеца е част от трупата на Държавен куклен театър Видин, не си спомня първата си среща със зъболекар, но разказа в "Час при зъболекаря", че за разлика от много други хора, тя никога не е имала притеснение и страх да посещава зъболекарския кабинет:   "Аз винаги съм обичала да ходя на зъболекар. Това може..

публикувано на 27.05.24 в 16:59