Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Беседи сред природата за младежите от БЧК - Враца

Снимка: БМЧК- Враца

Край село Долно Озирово, община Вършец, доброволците от Българския младежки червен кръст (БМЧК) - Враца проведоха открит урок съвместно с партньорите от природен парк "Врачански Балкан". Юлиян Борисов, специалист към младежката организация на Червения кръст от област Враца обясни, че този открит урок е част от по-голяма инициатива на организацията, свързана с три различни компонента. БМЧК - Враца реализира проект по Апела на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец в отговор на конфликта в Украйна. Получените средства по този Апел са 600 лева и те ще послужат за закупуване на различни материали, които да подпомагат провеждането на дейностите като канцеларски материали, материали по първа долекарска помощ, материали за рисуване, цветни хартии, постери за популяризиране на младежката организация на БЧК - Враца.

"Трите компонента са кампания за набиране на деца и младежи доброволци към БМЧК, вторият е програма "Хелфи". Това е програма, която популяризира първата долекарска помощ сред децата и младежите. И третият компонент е ателиета, свързани с опазването на околната среда и екологията. В компонента, свързан с опазването на околната среда имаме няколко задания, които регулярно провеждаме с младежите на БМЧК, като срокът за завършване на този проект е три месеца и горе-долу към началото на декември трябва да приключим с него."

Предвидено е посещение на детски градини със запознаване на децата с опазване на околната среда, провеждане на игри, открито ателие с цел набиране на доброволци за разпространяване на призива за опазване на околната среда. Тези открити ателиета са свързани със засаждане на дървета, почистване на замърсени територии или облагородяване, допълни Юлиян Борисов.

По третия компонент е проведен открит урок сред природата, с участието на доброволци и кандидат доброволци на БМЧК и на Оля Генова и Красимир Лаковски от Природен парк "Врачански Балкан".

"Целта на инициативата беше да посетим адаптационната волиера на белоглавите и черни лешояди, както и да ги наблюдаваме сред дивата природа и завръщането им сред местната фауна. За съжаление, местните лешояди са изтребени през 70-те години на миналия век, може би без знанието на хората, които са извършили това, че лешоядите са санитарите на природата, които я лишават от разпространението на зарази, на болести", разказа Юлиян Борисов.

Беше проведена и беседа на различни теми, свързани с редките диворастящи растителни видове, както и защитените животински видове, обитаващи природния парк.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отвориха "завета към поколенията" в чипровското училище "Петър Парчевич"

400 години от своето създаване отбелязва тази година Основно училище "Петър Парчевич" в Чипровци. По този повод днес в училището бе отворен  Заветът към поколенията, написан и оставен през 1984 година от тогавашното училищно ръководство,  каза директорът Лена Георгиева: "Това е една вълнуваща инициатива, защото са минали 40 години и..

публикувано на 28.05.24 в 15:00

Врачански ученици с призови места в международен конкурс

Четирима ученици от СУ "Козма Тричков" Враца спечелиха призови места в конкурса "История, патрони и дарители на моето училище".  Конкурсът се организира от Национална Априловска гимназия - Габрово и фондация "Радетел" и е с  международно участие. Темата тази година бе  "Каквото можах - направих, по-хубаво нека направят могъщите" цитатът е на..

публикувано на 28.05.24 в 14:15

Фестивалът на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето" раздаде наградите си

Отличени са  творците с най-добрите есета и стихотворения, участвали в шестия Фестивал на патриотичното творчество "С Ботевски пламък в сърцето". Темата беше  "Днес имаме ли свободата, за която се е борил Христо Ботев".  37 бяха участниците в категория "Есе", и 41 в категория "Стихотворение".  Ето и кои са победителите в конкурса, след като..

публикувано на 28.05.24 в 12:40

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава. Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала..

публикувано на 28.05.24 в 10:50

Благотворително събитие събра над 5000 лева в подкрепа на жени с онкологични заболявания

Над 5000 лева събра благотворителен коктейл във Враца за закупуване на помощни средства за жени с онкологични заболявания от Северозападна България. Събитието, органирано от Инициативен комитет за борба с рака на гърдата, получи много широка подкрепа, обясни председателят на организацията Албена Кисьова.  "Лично за мен резултатите са много..

публикувано на 27.05.24 в 17:55

Абитуриентските балове - повод за празник или излишна суета?

Абитуриентските балове са уникално преживяване не само за завършващите, но и за техните родители, учители и приятели. Всеки млад човек иска да направи този момент специален и запомнящ се. С какво, обаче се свързва абитуриентският бал - последно сбогом с класа, учителите и безгрижието или с излишното суетене и влагане на много средства?..

публикувано на 27.05.24 в 17:00

Актрисата Теа Абрашева: Винаги съм обичала да ходя на зъболекар

Актрисата Теа Абрашева, която от няколко месеца е част от трупата на Държавен куклен театър Видин, не си спомня първата си среща със зъболекар, но разказа в "Час при зъболекаря", че за разлика от много други хора, тя никога не е имала притеснение и страх да посещава зъболекарския кабинет:   "Аз винаги съм обичала да ходя на зъболекар. Това може..

публикувано на 27.05.24 в 16:59