Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2023-та - годината на "сглобката"

Снимка: БГНЕС

Предсрочни и местни избори, сглобка, компромиси, промени в конституцията, демонтаж... 2023-а бе поредната гореща година за българската политика. В "Посоките на делника" припомнихме основните акценти от изключително динамичните в политически план изтекли 12 месеца. 

2023-та затвори два дългогодишни цикъла, коментира политологът от агенция "Галъп" Светлин Тачев:

"С 2023-та приключи 2020-а година. 2020 година беше година на протести, "роди" 2021-а, която беше година на победа на промяната. Тогава новите партии излязоха на преден план. 2022-а беше годината на завръщането на старите партии на статуквото, които пробиха изолацията и отново се появиха на политическо ниво. 2023-та е годината на колаборацията. Тази година се изразява в сглобката, в която основните политически противници сформираха общо управление. По този начин приключва целият този цикъл, който започна от 2020 година."

Тази година приключва още един процес, добави политологът:

"Този процес е 10-годишен. Започна през 2013 година. Тогава избухнаха протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, а в момента Делян Пеевски е една от активните фигури в политическия живот, до голяма степен част от правителството от гледна точка на риториката, на комуникацията и е в едно управление заедно с част от хората, които протестираха срещу назначението му тогава - през 2013 година."

"Самата 2023 година беше изпълнена със скандали, но доведе и до край или поне временен край на политическата криза, като засега бъдещето все още е неясно", коментира още Светлин Тачев.

Повече за политическите събития у нас през изтичащата година - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10