Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Хараламбов от Дъблин: Повечето българи тук започват от хотелите и кухните на ресторантите, но бързо си намират подходяща работа

| обновено на 17.01.24 в 18:00
14
Снимка: Личен архив

"В Ирландия не правят разлика ти откъде си- дали от Южна Америка или от Източна Европа- всичко зависи от самия човек и как се представя на работното си място. Повечето българи, които пристигат тук започват от кухните в ресторантите или като камериери в хотелите. Но, това се отнася само за началото от пребиваването им в Ирландия. Обикновено след това си намират подходяща и добре платена работа."

Това разказа в "Другата истина" бившият редактор в Радио Видин Николай Хараламбов, който малко повече от година живее и работи в Дъблин. Избрал е тази страна защото вече е бил там и познава добре порядките и начина на живот в нея. Днес той живее на квартира с още един видинлия и с брат си, когото е извикал малко след като се установил в Дъблин. 

"Имах късмета да пристигна в Дъблин при подсигурена квартира, а работа си намерих с помощта на приятел. Беше лесно, защото аз там си имам вече установени контакти и приятели. За някой друг обаче, който тепърва ще ходи там и няма познати, със сигурност ще му е трудно първите месеци. Повечето работа, която ще намериш там в началото е тежка физически, интензивна работа, нежелана от останалите. Но пък за човек, който трябва да започне отнякъде, тази работа е перфектна, стига да имаш желание да работиш. Дори не е нужно да знаеш английски в началото. Искаш ли обаче да напреднеш, трябва да научиш езика...

Ирландия не е за всеки. Климатът е много неприятен и хора със стари травми или някои заболявания трудно ще се приспособят. Тук непрекъснато вали и духа силен вятър, а и влагата е голяма. Почти няма слънце. 

Наричат Ирландия "Вечно зелената страна", защото има много зелени поляни и могили. И много камъни. Основно там са камъните и полетата.  Но пък има и много интересни замъци, които са добра туристическа атракция. Аз съм посещавал някои от тях. Имат също и местности, които са много красиви. Но иначе няма кой знае какво като природа. Не може да се сравнява с България. Но пък в Ирландия няма змии... "

Ирландия или Ейре - на ирландски - Поблахт нъ х'Ейрън е държава в Северозападна Европа, която заема около 5/6 от територията на остров Ирландия. Останалата 1/6 е заета от Северна Ирландия - част от Обединеното кралство. 

Ирландия е сред най-богатите, най-развитите и мирни държави в света, намираща се на пето място по БВП на глава от населението и има едно от най-високите нива на жизнен стардарт в света. Страната има висококачествена образователна система, а като истинска  демократична държава предоставя пълна свобода на словото, политическа и икономическа свобода.

Ирландия има развита и модерна икономика, фокусирана главно върху сферата на услугите и високите технологии. Тъй като държавата води политика на неутралитет, тя не е член на НАТО. Националният празник на Ирландия е "Ден на Св.Патрик", който се чества на 17 март.

Дъблин - на ирландси: Baile Átha Cliath - Балъ Аахъ Клиъх е столица и най-голям град на Република Ирландия. Главен административен център на едноименното гарфство Дъблин. Разположен е в източната част на страната, при вливането на река Лифи в Ирландско море. Градът е основан от викингите през 841 г. Наричат го Дъб Лин, което означава черен басейн.

"Интересното е, че в Дъблин са позиционирани филиали на водещи световни компании от всякакво естество. Аз работя в автомоторния бранш. Занимавам се с авточасти. Намерих тази работа чрез сайтове за обяви за работа. Не ми беше много трудно. Завършил съм Международни икономически отношения, но и в това , с което се занимавам има икономика, търговия, така че близо съм до специалността си. Фирмата, в която работя е водеща за немски камиони и автобуси, които ние внасяме за цяла Ирландия. Доволен съм от работата си, много е сериозна компанията, имаме много сериозни привилегии, хубави колективни трудови договори и много бонуси към тях. Заплатите при нас са различни- на мениджърите се плаща веднъж месечно, при нас плащат на седмица. Аз получавам повече от 500 евро седмично и заплатата си получавам обикновено в четвъртък. Така че, това е хубавият ден за мен от седмицата. Парите ми стигат да си позволя много неща, включително да прекарвам уикендите където искам в Европа. Миналото лято почивахме в Палма де Майорка с брат ми. Цената на човек със самолетните билети и хотела бе около 400 евро. Трябва да отбележа обаче, че това беше в началото на сезона- през месец май, когато цените бяха и по-ниски. За нас нямаше проблем- времето беше прекрасно, температурата бе 25 градуса и аз дори изгорях на втория ден. За храната няма да говоря- кухнята им е много добра...

Какво още да кажа - в Дъблин се чувствам добре. Работата ми харесва, колегите са приятни. Заплатата ми позволява не само да живея добре, да ходя на екскурзии, но и да спестявам. 

Връщайки се в родния Видин след година и 4 месеца, бих искал да сме по-добри хора, да мислим и за доброто на съседа ни, близкият човек до нас. И ако това стане, нещата оттам нататък ще се оправят...", пожела в края на разговора ни Николай.

Какво представлява един истински ирландски пъб, какво разказват за актьорът Колин Фарел, който живее в Дъблин, поносими ли са цените на хранителните стоки и за какво да се подготвят желаещите да заминат за Ирландия- в звуковия файл.

Снимки: Личен архив от Дъблин и Палма де Майорка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00