Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свърши ли зимата и каква пролет очакваме

Снимка: Радио Видин

Температурите през деня трайно са над нулата, захлаждането е от време на време, но не е свързано с отрицателни температури и снеговалежи. Температурите в края на февруари в Северна България и Видин е възможно да стигнат 17-20 градуса, прогнозира климатологът проф. Георги Рачев.

"Топла зима. При всички положения до края на месец февруари ни очаква още една седмица, в която температурите ще бъдат още по- високи от това, което наблюдаваме в момента... Очаква ни още една седмица, в която ще видим реалността и някъде след празниците към 5-10 март ще теглим чертата и ще кажем какво става със зимата."

Зимата почти настига тази от 2006-2007 година, която е била най- топлата зима, откакто се водят метеорологични наблюдения. В природата не може да има само добро и само лошо, то винаги е смесено, защото ние пречупваме реалността през собствените си виждания, каза още Георги Рачев:

"Непрекъснато ни убеждават, че става все по- страшно и по- страшно. Аз не виждам нищо страшно, тъй като България последните години бележи рекорд след рекорд по отношение на зърнени култури. Примерно, ние получаваме толкова зърно, че три години може да не засеем нищо и пак ще ни стигне не само за хляб, но и за фуражи."

Би било добре земеделските производители да се адаптират към такива дейности, които са атрактивни на пазара. Може да се съсредоточим върху отглеждането на слънчоглед и маслодайни култури, които биха ни осигурили пазар в Европа и света, съветва професор Рачев.

"Защо трябва непрекъснато да произвеждаме царевица, пшеница и ечемик. Пивоварен ечемик- основата на производството на бира в света. А все повече и повече се пие бира в света. Ето я адаптацията, която е свързана евентуално с промените на климата."

Лошото е, че има вероятност топлото време да провокира овощните видове, особено тези, които са ранозрейни, на първо място кайсиите да напътят, дори да цъфнат, след което може да имаме късни пролетни слани дори снеговалежи, както вече шеста- седма година се случва и всичко това да отиде на загуба. 

"Трябва да има и преструктуриране на плодовете. Не може с онези стари, как да кажа фиданки от време оно, да конкурираме европейския пазар, където са Италия, Испания, Гърция, пък дори и една Полша, и една Германия. Ние купуваме полски ябълки, които са доста евтини, но пък са в изобилие. Така че сложен е проблемът и не опира единствено и само до климата. Опира и до умствения багаж на агробизнеса и неговото адаптиране към съвременните условия", смята Георги Рачев.

Късните пролетни слани у нас не са нещо невиждано. Имало ги е преди години, има ги и сега. В момента има климатична тенденция, пролетта, специално април и май, да бъдат малко по- хладни от нормалното. И тогава това, което е настъпило като развитие през по- топлата зима може да бъде изцяло компрометирано през хладния април и май.

Според прогнозите на двата големи модела- Европейският модел за средносрочни прогнози и Американският модел на американската агенция за изследване на океаните и атмосферата, март, април и май ще бъдат с нормални температури и дори по- високи с около половин градус за Балканите, на места и до градус по-високи температури от нормалното.

"Говорим за средните температури на сезона. Което не означава, че вътре в сезона няма да има и слани, няма да има и дъждове, няма да има и хладни дни, а напълно възможно е да има и снеговалежи."

Средните температури за март трябва бъдат между 5,5 - 10 градуса, а валежите трябва да достигнат между 40 и 70 литра на квадратен метър в ниската част на България.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разказ за видинската синагога донесе признание на авторката си

Зрелостничката Виктория Борисова от СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин получи "Отличен 6.00" в националното състезание за разработки на УНСС на тема: “Историята, която заслужава да бъде разказана”.  Това, за което Виктория избира да пише, е историята на видинската синагога : "Първо, дълго време се колебаех коя специалност да запиша. Тъй..

публикувано на 11.06.24 в 15:00

Преподаватели създадоха филм за своите ученици

Преподавателите от училище "Отец Паисий" в монтанското село Медковец направиха д окументален филм за зрелостниците си.  Всички учители се включват с желание  , за да зарадват младежите. Идеята е да покажат колко способни, дейни и любопитни ученици учат в едно малко населено място, казва преподавателят по информатика и информационни технологии..

публикувано на 11.06.24 в 14:00

Как се поддържат чешмите във Видин

Чешмите във Видин се нуждаят от почистване и от по-добра поддръжка, това констатират видинчани.  В града броят на чешмите не е голям . В Крайдунавския парк има три - едната е до Художествената галерия, другата е пред Паметника на свободата и една има до крепостта "Баба Вида". Не са почиствани от зимата, по тях има мъх и налепи. Не е..

публикувано на 11.06.24 в 13:00

По-високи са резултатите на матурите в област Видин

Много по-добър е резултатът от матурите тази година в сравнение с миналата учебна година. Направена е съпоставка с националния среден резултат на зрелостниците. С 11,15 точки е по-висок резултатът по български  език и литература в сравнение с миналата година, казва Веселка Асенова, началник на Регионалното управление на образованието във Видин...

публикувано на 11.06.24 в 12:00

Започва раздаването на пакетите с хигиенни материали за уязвими групи

От  днес, 11 юни, започва раздаването на пакетите от втория транш по Програмата "Храни и основно материално подпомагане" , съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Помощта включва предимно хигиенни материали, каза председателят на Областния съвет на Червения кръст във Видин Цветелина Петрова .  "Това са тоалетен сапун, препарат..

обновено на 11.06.24 в 09:51

Милена Вълкова: Италианско вдъхновение в сладкарница във Видин

Понякога ви представям чужденци, които са избрали да живеят  по нашите ширини, но освен тях са ми интересни и българите, които са се завърнали от чужбина в родния Северозапад. Наскоро попаднах на една публикация във Фейсбук на Милена Вълкова , която пишеше така: "Ciao amici, казвам се Милена и преди месец сбъднах своята най-голяма мечта - да имам..

публикувано на 10.06.24 в 17:00

Проблемът чупливи зъби

Проблемът чупливи зъби се наблюдава и при децата, и при възрастните. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни кои са факторите, които могат да доведат до него.  "При възрастните чупенето на зъби се получава, когато един зъб е изстрадал достатъчно много - бил е жив, впоследствие е бил умъртвен,..

публикувано на 10.06.24 в 16:22