Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Бобевски: "Музиката е всичко в живота ми- храна за душата, ритъм на сърцето"

Най-хубавото нещо, което създадох, беше прекрасният Видински детски хор

12
Снимка: личен архив




Валентин Асенов Бобевски е известен български диригент и композитор, свързал най-хубавите си професионални години с красивия крайдунавски град Видин. 

От 1963 година до 1969 година той живее, работи и твори тук. Тогава градът се развива с бързи темпове в икономическо, културно и спортно отношение, но изостава по отношение на хоровото изкуство. По това време се съгражда нова музикална култура. Младият тогава диригент Валентин Бобевски, едва на 22 години, е поканен да дойде в старопрестолния град и да развие и тази част от духовната култура на града. Започва неуверено и плахо, но упоритостта и многото часове неуморна работа дават прекрасни резултати. Все още го помнят като успешен и талантлив диригент и организатор. 


Роден е на 5 февруари 1938 г. в София. Музиката в семейството му е на почит, родителите му свирят и пеят. Баща му пее в хор "Гусла" и е солист на различни състави. Валентин е закърмен с музиката. Израства на софийската улица "Ами Буе", известна като "музикалната" улица на София. От малък акомпанира в различни компании на баща си. Учи в 19 СУ "Елин Пелин" и има щастието като ученик да види писателя Елин Пелин. Любимите му предмети са музиката, български език, история, география и химия, участва в ученическия хор. 

Приет е в Държавната музикална академия и е класиран на първо място. Специалността, която записва, е "Хорово дирижиране". Неотменно до него е проф. Георги Димитров, един човек, който се оказва ключов за неговото професионално развитие, и,  който е най-важният човек в живота му. 

"За мен беше като втори баща, научи ме на всичко не само в професията, но и в живота, с него сме ходили на театър, на концерти, правили сме анализи, той никога не прекъсваше човека, който говори... Научи ни на аналитичност, самокритичност, критичност, сами да се анализираме, да търсим най-хубавото, което можем да дадем...
Като студент работи в Ансамбъл на транспортните работници, след дипломирането му се оказва, че трябва да замине за Видин. Разпределен е във Видин в читалище "Цвят" като диригент в хор "Боян Чонос". Лично неговият учител проф. Георги Димитров го представя пред видинската общественост. 


През 1963 г. става главен диригент на Видинския градски представителен хор "Боян Чонос", с него печели лауреатско звание на Втория републикански фестивал през 1964 г. и наградата на Съюза на българските композитори на Втория събор на хоровете в Силистра през 1966 г. 

Създава Детски хор при Окръжен пионерски дом във Видин, който печели първата награда на Първия фестивал на детските хорове и Диплом за изключителни постижения през 1966 г., смесен камерен хор "Хармония" и мъжки камерен състав "Бонония", с които печели златни медали за изключителни постижения на Третия републикански фестивал през 1969 г. Създава и естраден състав "Чайките", в който пеят  млади момичета. 



Специализира в Хумболтовия университет, Германия. След това в продължение на 25 години е главен художествен ръководител на Ансамбъла на строителни войски, 43 години е диригент на хор "Света София", от 1970 г. до 1998 г. ръководи единствения спортен хор в България "Славия", а от 1985 г. е главен диригент на хор "Гусла". През 1991 г. създава Мъжкия камерен ансамбъл "България".

На 26 януари 1964 г се жени за Лили,  момичето, което харесва. Тя е от София, но идва с него във Видин и тук се ражда първата им дъщеря. 



Пише хорова и театрална музика, ръководи диригентски курсове, журира конкурси и фестивали, автор е на проблемни статии за диригентското и песенно изкуство, съставител е на песенни сборници и т.н. 
Дирижира много хорови формации в страната и чужбина и има над 400 премиерни изпълнения на български и чужди творби. Преподавател е по дирижиране в Държавната музикална академия "Ференц Лист", Унгария. Председател е на Международния фестивал за православна музика "Хвалите Господа".



Носител е на над 50 държавни и музикални отличия и награди от най-престижните хорови фестивали в света. Сред тях са международната награда "Бела Барток", орден "Св. св. Кирил и Методий" I степен, "Орден на труда" златен, Заслужил артист, "Златно перо" на Министерство на културата, "Златна лира", "Кристална лира" (2008), орден "Д-р Петър Берон" на БАНИ /Българска академия на науката и изкуствата- б.р./ и др.

Възстановява Българския хоров съюз, в момента е негов почетен председател.

Валентин Бобевски наскоро навърши 86 години и 65 години творчески път. Казва, че работи с удоволствие и затова е толкова успешен. 


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Увеличават пенсиите с 11%

Пенсиите ще бъдат увеличени с 11% от 1-ви юли, реши Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ). Това съобщи служебният социален министър Ивайло Иванов след заседанието вчера. Именно той направи предложението за ръст на пенсиите с този процент. Всички членове на съвета от изпълнителната власт, бизнеса и синдикатите са подкрепили..

публикувано на 15.05.24 в 12:30
Боян Боев, писател

Писателят Боян Боев гостува в Монтана

Известният български писател Боян Боев ще се срещне  с почитатели от Монтана и околностите. Срещата ще се проведе днес, в  Регионална библиотека "Гео Милев" - Монтана от 17:00 часа, в  рамките на 18-то издание на   Националната библиотечна седмица в България Боев е автор на романите "Сайбиевата невеста", "Последна молитва" и сборник с..

публикувано на 15.05.24 в 11:54

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46