Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Средогрив в очакване на магазин, автобус и нови пътища

15
Снимка: радио Видин

Средогрив е село в Северозападна България. То се намира в община Чупрене, област Видин. 

Средогрив е разположено на 276 метра надморска височина от североизточната страна на предбалканския рид Ведерник. На 12 километра е Белоградчик и на 40 километра е Монтана. През селото минава река Лом. Общо 70 са жителите, които живеят тук постоянно. 

Едно село с уникално красива и девствена природа. Местните хора казват, че въздухът тук е лечебен. 

Чисто и приветливо е малкото селце Средогрив. Къщите са накацали от двете страни на пътя, спретнати и като че ли се усмихват и ти махат с ръка. 

В двуетажна сграда се е разположило кметството. Тук има и стая за читалището, и едно помещение за етнографската сбирка, с която местните хора се гордеят.

Времето е хубаво, слънчево и макар че е зима, температурите позволяват да се седне точно по обяд на припек и да се водят сладки разговори. Обадили сме се преди това, че ще дойдем и хората ни очакват. Всъщност това са няколко мъже и кметският наместник Силвия Иванова. Тя е втори мандат кметски наместник, не е родена в селото, но то вече ѝ е като втори роден дом, обича си го и милее за него, познава всички хора, знае от какво имат нужда и се опитва да работи за по-добър живот.

Отоплението през зимата е с дърва, тук по-евтини дърва за огрев от Общината не се предлагат, хората сами си намират начин да се снабдят, казва кметският наместник Силвия Иванова:

"Запозната съм с проблемите на селото отдавна. Много са ни проблемите - нямаме магазин, нямаме автобус, хората ни са възрастни, личният ни лекар е в Чупрене и в Горни Лом. Имаме подвижна аптека, която минава през селото и ни снабдява с лекарства, но хранителни продукти - практикуваме така - който където ходи пазарува за съседите и така се оправяме вече доста време. Три пъти в седмицата идват и ни зареждат с хляб, това е единствената алтернатива за момента... Селото по празниците се оживява, много къщи се закупиха... При по-голям сняг нямаме ток, но напоследък нямаме проблеми. В селото е подменен водопроводът, проблемът ни идва от централния водопровод. Имаме интернет, подготвя се проект за асфалтиране в старата част на селото, улиците са от 30 години без асфалт... Важна е инфраструктурата... Най-хубавото нещо на селото е природата, която е уникална, красотата на реката и връх Бабу, с него са свързани много легенди."

В село Средогрив се развива читалищна дейност, която съхранява традициите, обичаите и отбелязва българските празници. Председател на читалището е Силвия Иванова.
 
"Искам да благодаря на самодейците, които са изключителни. Участваме във всички събори и празници, отбелязваме празниците по традиционен начин. Най-силни сме във възстановките, например имахме проект "Легенда за змея на връх Бабу"..."

В селото има и етнографска сбирка, която е по идея и е осъществена с помощта на кметския наместник Силвия Иванова. Тя събира, изчиства, подрежда битовите предмети, които показват живота на българското семейство от миналото на село Средогрив. През 2012 година е създадена сбирката по случай 95 годишнина на читалището.  
 

В село Средогрив почитат паметта на своите съселяни, отдали живота си за свободата на България. В центъра на селото е издигнат паметник на загиналите през войните. Предстои да се сложи плоча на загиналите българи, взели участие във въстанието от Северозапада през 1850 година, обяснява кметският наместник Силвия Иванова.


Най-често хората се събират в дните, когато докарват хляб. 

Празникът на село Средогрив е около Гергьовден, но не се празнува, а курбан се прави на черквата вече трета година на Възнесение Господне. 

Разговаряхме с хората, които ни посрещнаха и разказаха за своето село и за своя край:

"Доволен съм от живота и предоволен, горе-доле добре сме... Не е много добре, цените са високи... Гледам телевизия, а летно време ходя за риба по реката... Искам да се почисти селото... Аз съм кореняк, средогривец, хората и тук са като навсекъде, цари злоба и завист. Занимавам се с пчеларство... Миналата година имаше богата паша..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00