Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Каймакамски от Средогрив: Гората трябва да се възстановява

Тя е богатството, което нашата държава пренебрегва

6
Снимка: радио Видин


Иван Каймакамски e патриот и родолюбив българин, обичащ родния си край, Балкана, гората, природата и селото си.
Той е от село белоградчишкото село Средогрив. Родът му е свързан с борбите за освобождение на България от турско робство.
Прапра дядо му е кнез Тодор, който е участвал в барикадите на въстанието от 1850 година. Убит е в битките съвсем млад.  Споменът за неговия героизъм остава и днес.  
Фамилията Каймакамски се появява по-късно, преди това фамилията на рода е била Стойнини. 
По време на османското робство прапрадядото Тодор Стойнин се е борил за свободата на своя край и често се е шегувал, че когато победят, той ще стане каймакамин. 
Каймакам или каймакамин (на турски: kaymakam, от арабски със значение на "наместник") първоначално е титла в Османската империя, давана на заместника на великия везир или на заместника на валията, когато те отсъстват.
По-късно местните започват така да наричат неговия син, което от прякор прераства във фамилия. 
Днес Иван Каймакамски се включва в организацията на клуб "Лето 1850", който  има за цел да организира подобаващи чествания на 175 години от въстанието в Северозапада.
Идеята е да се разкаже на теория и нагледно на учениците за въстанието, да се запознае и обществеността с историческата памет. Това да стане чрез читалищата и училищата и  да се отдаде почит на всички борци за свобода. 
Иван Каймакамски е роден през 1954 година в село Средогрив. Учи до 4 клас в родното си село, продължава да учи до 8 клас в Долни Лом. 
Спомня си, че годините са трудни във времената на немотия. Хората били бедни, но в живота им присъствали сплотеност, задружност и подкрепа, което ги прави по-силни и така по-леко преодоляват трудностите. 
Средното си образование получава в Електротехникума в Монтана. От него излиза с професия  "трети разряд техник".
 Задължителна е казармата по онова време, а след нея започва работа в Телефонния завод в Белоградчик, който е по-близо до родното му село.  Тук се запознава се със съпругата си, която е от Горно Белотинци, Монтанско. 


Според поговорката  "Откъдето е жената, оттам е и родата" младото семейство  заминава за Монтана. Започва работа в Сервиз за медицинска техника. 20 години от неговия трудов стаж са свързани с тази база. Тук се поддържа и ремонтира  специализирана техника - физиотерапевтична, стоматологична, рентгенова,  за обдишване на хора с дихателни проблеми. 
След промените много производства са унищожени и много хора остават без работа. По това време Иван Каймакамски е председател на Профсъюзите на базата и оглавява стачните действия протестиращите.  
Когато навлиза електрониката, се оказва, че зрението му се влошава и не може да работи фините дейности. 
Решава веднага да се преквалифицира - записва Техникума за горски служители в Берковица. 
Става лицензиран лесничей. Започва работа в дивечовъдната фирма в Чупрене. Работи тук  до 2011 година, когато започват съкращения. В цялата страна са съкратени 2000 горски служители. 


Връща се в село Средогрив и продължава да работи като лицензиран горски. 
Има и хоби - ловува.  Обяснява, че ловците не само убиват, но и осигуряват храна за дивите животни в студените зими. 
В свободното си време се занимава с пчеларство.
Той е автор на книгата  "История на село Средогрив" - краеведски труд, плод на десетгодишните му проучвания.
Има желание да издаде две книги с поезия и разкази. Повечето от стихотворенията са му на турлашки диалект.  Желанието му е да се запази турлашкия с неговата неповторимост и нюанси, като ценност и богатство и част от българския език. 


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00