Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поезията за мен е спасение, споделя младата авторка Лилия Маринова


Срещам ви с младата поетеса Лилия Маринова, тя е от красивото крайдунавско село Арчар. Тя е една  млада жена, която успява да се реализира навсякъде,  а сега и в областта на поезията. 
Днес тя живее и работи във Видин. 
Лилия Маринова е родена в Арчар през 1985 година. Семейството й е скромно и трудолюбиво. Родителите научават двете си деца Лилия и брат й,  на търпение, трудолюбие, смиреност, на уважение и любов към хората. Благодарна е, че те са нейни родители и са я възпитали по този начин. 
Детството й на село е едно истинско детство,  изпъстрено с много игри на воля  и свобода. Успоредно с игрите открива красивия свят на книгите, обича да чете приказки. 
В семейството й се спазват определени традиции. Днес майка й събира целия род у дома  в Арчар, на голяма трапеза, където всички роднини споделят своите преживявания, радости и бъдещи проекти. Така се продължава традицията, създадена от нейната баба, и така се поддържа сплотеността на фамилията. 




До 8 клас Лилия учи в училището в Арчар, продължава средното си образование в ТХТИ "Проф д-р Асен Златаров" Видин. Продължава нейния интерес към литературата, но специалностите, които изучава и насочеността на гимназията я ориентират към икономиката. Записва икономика в Университета в Свищов. Завършва "Стопански и финансов контрол". 
Започва работа по специалността, но се оказва, че това не е подходящо за нея  и днес работи като продавач - консултант в голяма строителна верига. Работата я удовлетворява, дава й възможност да контактува с повече хора и да бъде открита към света. 
Винаги е обичала да пише, да се изразява, но животът й така я завърта, че творчеството остава на заден план. Докато изведнъж цялото й същество и цялата й душевност отказват да живеят така  - забързано, задъхано, с внимание към околния свят, с удовлетворяване желанията на всички коло нея, но не и своите, с откъснатост от вътрешното си Аз. Така започва да пише - като израз на своята вътрешна потребност и на своята Душа. 


Издава първата си поетична книга  "Стихове за душата", в нея  са включени 44 стихотворения. В тях младата авторка отразява своите емоции, преживявания, мисли, падения и възходи.  Най-личното стихотворение е посветено на нейните баба и дядо.



След първата си книга със стихове, Лилия вече има и нов проект, написала е детска книжка, която тепърва ще издаде. 
Лилия има прекрасно семейство, което я подкрепя, това са нейният  съпруг и двете й дъщери. У дома гледат котката Бети, която е любимка на всички и която внася хармония и допълнителен уют.
Обича природата във всичките й измерения, обича планината и морето, обича да пътува и да се предизвиква. Започва всеки ден с благодарност за деня и за това, което има. 
Чете много и то най-вече книги за личностно развитие и вътрешно светоусещане и самопознание.
Убедена е, че случайни неща няма и че хората не се срещат случайно.  
Според нея всеки човек трябва да има вяра, защото вярата лекува "само повярвай в себе си ти, вярата може всеки да изцели!"



ЛИТЕРАТУРАТА 
"Като ученичка много обичах да пиша есета и да развивам теми. Доставяше ми удоволствие. И може би това е бил моят път, но някак си съм го била закътала някъде и продължих в съвсем друга сфера. "

ПИСАНЕТО 
" В школата на Мадлен Алгафари имаше една нейна колежка Галина Симова, пред нея за пръв път разкрих за писането на моите стихове. Там ми обясниха какво се случва, защо се случват паник атаките и ми помогнаха да открия себе си. Тя ми вдъхна увереност да продължа да пиша и че писането ми е отдушник, за да изляза от тази криза. Разбрах, че никакви лекарства не могат да помогнат, че всичко е в главата, че трябва сам да помогнеш на себе си. Започнах с четене на книги за самопознание. и започнах да пиша. питат ме :"Как пишеш?" Ами ето така - все едно получавам факсове отгоре, все едно някой ти нарежда и ти пишеш. Аз пиша дори, когато съм на работа, просто като дойде, бързам да го запиша, Двете ми дъщери ме насърчиха да издам книжката със стихове. И аз реших, че трябва да ги издам, трябва хората да ги видят, имам познати, които се припознават в тях. Това са стихове за душата и   от душата. С мен се случи едно осъзнаване. "

ЗАЩО ДЕПРЕСИЯ?
"Защото съм забравила себе си, обърнала съм си гръб, и това го установих чрез т.нар. семейни консталации, което беше много интересно за мен, не ти казват нищо, просто ти представят нещата и ти сам си отговаряш на всички въпроси. При мен тревожността дойде от това загърбване на себе си, липсваше ми увереност, любов към самата самата мен, вниманието и грижата към мен. Промених се, но е голяма тази борба и е дълъг пътят. 
Ние сме едно цяло - хората, природата, растенията, животните, всички ние сме част от вселената и трябва  да живеем в хармония. Когато тя е нарушена, се получава дисбаланс."


Повече в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Урок по география във видинско училище с награда от национален конкурс

Урок по география "Среща на народите" спечели първо място  в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок". Той се  проведе във видинското училище  СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и бе подготвен от екип учители, в който бяха  Стефан Петров, учител по..

публикувано на 14.05.24 в 15:20

Панорама на средното образование във Видин

"Панорама на средното образование", организирана от местното Регионално управление на образованието, се провежда във Видин. На събитието всички учебни заведения  от областта представят утвърдения си държавен план-прием за 8 клас за учебната 2024/2025 година по разнообразни  начини  и чрез презентации и рекламни  материали.  Панорамата бе..

публикувано на 14.05.24 в 15:15

Деца правят театър в Бяла Слатина

Вторият фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 18 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развива детското въображение и актьорските умения на децата.  Участие са заявили около 15 учебни заведения от общината, каза главният..

публикувано на 14.05.24 в 12:30

Учител от Враца е класен ръководител на годината

Горица Маджарска, учител по история и гражданско образование във врачанското СУ "Козма Тричков", спечели наградата "Стоян Михайловски" за 2024 година в категория "Класен ръководител". Отличието е учредено през 2012 година от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Целта е да се отдаде  заслуженото уважение на съвременните български..

публикувано на 14.05.24 в 11:10

Видинската езикова гимназия изпрати випуск 2024 (снимки)

Общо 80 ученици завършиха Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин . За десети път беше връчена статуетката „Криле“, която е наградата на училищното настоятелство. Дело е на скулптора Светлин Николаев и символизира разтворената книга на познанията, с която политат мечтите.  Директорът Боянка Никова пожела на..

публикувано на 13.05.24 в 14:46

Видинският марионетист Теодор Борисов ще преподава в Еквадор

Още един повод да се гордеем за пореден път с видинския марионетист Теодор Борисов , познат по света като "Il grande Lupo bulgaro" , големият български вълк, тъй като той получи специална покана от министъра на културата на Република Еквадор . Тео е поканен да ръководи интензивен курс на обучение в рамките на Международния куклен фестивал,..

публикувано на 13.05.24 в 14:00

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не..

публикувано на 13.05.24 в 13:00