Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова от ВМА: Правилната термична обработка на месо и храни е най-важна, за да се избегне салмонелата

При салмонелата говорим за голяма група заболявания, причинени от бактериите салмонела, които се срещат както при човека, така и при множество диви и селскостопански животни – птици, влечуги, земноводни. Т.е. този бактерии е навсякъде около нас. Намира се в гастроинтестиналния тракт на животните и хората, които за заразени или заразоносители и се отделя с изпражненията“ – заяви гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ на ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

Заразяването със салмонела се получава при контакт с болен, от селскостопански животни и домашни любимци, при консумацията на храни от животински произход – месо, субпродукти, птици, риба, яйца, мляко и млечни продукти, които са заразени. Животни, които имат пера, люспи и козина като змии, гущери, костенурки, също могат да бъдат заразени с бактерии и да участват във веригата на предаването на болестта. Предвид това трябва да бъдем внимателни при консумацията на определени хранителни продукти и контакт с животните. Домашните любимци – кучета, котки, хамстери също могат да бъдат източник на заразата, както и плодовете и зеленчуците. Най-честата причина за заболяването обаче остава неправилната кулинарна обработка на хранителните продукти . Приборите, с които се обработва месото не бива се използват и при приготвянето на друг вид храна. Термичната обработка на месо, яйца, риба също трябва да бъде съобразно изискванията за отделния продукт, за да е сигурно, че няма микроорганизми.

Първите симптоми се появяват около 6 часа след консумация на заразена храна. При хранителна интоксикация симптомите са температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, развива се бърза дехидратация. Микроорганизмите на салмонелата бързо достигат до лигавицата на тънките черва. Там те отделят токсини, които причиняват диария, болки в корема и интоксикация на организма. При контакт с повърхности, предмети, които са заразени, тогава инкубационният период е по-дълъг – около седмица и по-късно могат да се развият симптомите.

Рисковите групи са малките деца, възрастните хора с диабет, хипертония, бъбречни проблеми, трансплантирани и онкоболни“ – каза д-р Баймакова.

Специалистът коментира и заболяването листериоза, което принадлежи към групата на зоонозите. Има го и при животните, и при хората, може да се открие и в почвата. Храните, към които трябва да се отнасяме с повишено внимание са млечните продукти които не са пастьоризирани, меки сирена. Рисковите групи са бременни, малки деца и хора с потисната имунна система. Препоръката е при всеки да има високо ниво на лична хигиена, термична обработка на храната, проверени източници при закупуването и.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09

Великденски акции в Кочериново

Великденски инициативи организират от „Заедно за успех“ в Кочериново. По традиция екипът на сдружението обединява усилия заедно с учениците от Средно училище „Христо Ботев“ в града. В навечериeто на светлия празник в арт работилниците деца и младежи ще изработват креативни изделия, с които ще се включат в благотворителния базар. Това..

публикувано на 19.04.24 в 11:29

Фотоизложба в защита на човешките права

„Без расизъм в изборната кампанията за Европейски парламент” – това е призивът на най-новата инициатива на  сдружение „Мулти култи колектив“. Основната цел е да се повиши осведомеността и да се посочат вредните последици от расизма в различни социални аспекти, включително като предизборен политически инструмент в българските политически..

публикувано на 19.04.24 в 10:40

Модернизират детската градина в Брезник

Модернизация на образователната среда в детска градина “Брезица” в град Брезник предстои да бъде извършена. Целта е постигане на високо ниво на енергийната ефективност и близко до нулевото потребление на енергия. Финансирането е по инвестиционен проект, който вече е одобрен и предстои реализацията му. „Това е един дълго чакан и желан проект от..

публикувано на 18.04.24 в 13:38

17 април - Международен ден на хайку поезията

От 2012 година  на 17 април светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.   Това е традиционна японска лирическа поезия, която се отличава с изключително кратко изложение. Въпреки че се състои само от три реда,  хайку може да изрази дълбочината на човешката душевност, учи ни да забелязваме наглед малките неща и случки в живота. „ Ние..

публикувано на 17.04.24 в 17:20

Проблемите с изсечените дървета в Дупница остават

В неделния ден още в ранни зори бяха изсечени 13 дървета на централния площад „Свобода“ в Дупница. Това става в присъствието на кмета на общината д-р Първан Дангов. Още преди обяд в социалните медии се появиха снимки с изсечените дървета. Хората, присъствали на това деяние, задаваха един и същи въпрос: „Защо?“. Изсичането на дърветата стана и..

публикувано на 17.04.24 в 09:32

Село Овчарци привлича туристите с красивия си център

Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато..

публикувано на 16.04.24 в 13:45