Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Василена Радева: Във всяко представление мечтая да виждам трептенето на хората, които са го създали, и по-голяма доза риск

Василена Радева
Снимка: Весела Кучева

    Най-новият спектакъл на режисьора Василена Радева „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“, продукция на независимата компания „Паник Бутон Театър“, е изграден по мотиви от книгата на Петя Накова „Годината на осемте химии“ и разказва четири истории за битката с диагнозата "Рак на гърдата". Премиерата се състоя миналата събота на сцена Backstage в Театър „Азарян“, а следващото представление е на 21 февруари.

    Както се казва в анотацията на спектакъла, той е „своеобразен квартет от мигове живот, фантазия, слово и светлина“ и е резултат от съвместната работа с актрисите Невена Калудова, Богдана Котарева,  Юлиана Сайска и Елена Димитрова, които изпълняват  свои авторски интерпретации, вдъхновени от литературните образи. Композитор е Емилиан Гацов – Елби, а художник – Анна Янакиева. 
Невена Калудова, Богдана Котарева,  Юлиана Сайска и Елена Димитрова
    Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Национален фонд "Култура". 
    В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Василена Радева за представлението, излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград:
   
 Василена Радева е родена през 1982 г. в Провадия. Завършва немска езикова гимназия във Варна, а след това специалността „Режисура за драматичен театър” в класа на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ “Кр. Сарафов”. 
    Привлечена е трайно от сериозните теми в съвременната драматургия: тероризма, екологията и опазването на околната среда, домашното насилие... Тя е от режисьорите, които вярват, че болките и проблемите на деня трябва да са предмет на изкуството, защото въздействието от сцената е „много по-градивно, отколкото разрушителността на живота“. Носител е на престижните театрални награди „Аскеер“ – за дебют, „Икар“ – за най-добро представление, и на приза за полет в изкуството „Стоян Камбарев“ за забележителната си работа върху пиесата на Торстен Бухщайнер “Nordost – приказка за разрушението” – разтърсващ документален спектакъл, който повече от десетилетие не слиза от репертоара на Младежкия театър. 
    Заедно с режисьорите Гергана Димитрова и Младен Алексиев е в основата на Организацията за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни”.
    Името ѝ се свързва с редица социални каузи и некомерсиални проекти като „Малкият принц“ – с участието на деца с ментални и физически проблеми, както и „Съзидателно лечение“, осъществяван съвместно с детската клиника по белодробни болести „Св. София” и Национален фонд „Култура”…
    Със своя съпруг Нейтън Купър създават собствена компания – „Паник бутон Театър“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28