Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба по случай 24 май е експонирана в общинския парламент в столицата на Черна Гора

По случай 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в залата на общинския парламент на столицата Подгорица, Посолството на Република България в Черна гора организира  представянето на изложбата Книги, посоки, публики на Националната библиотеката "Св. Св. Кирил и Методий".

Изложбата беше открита официално от българският посланик в Черна гора, д-р Меглена Плугчиева и кмета на град Подгорица д-р Иван Вукович, в присъствието само на журналисти, предвид все още действащите ограничителни мерки във връзка с вируса Covid-19.

Изложбата се състои от 16 цветни постера, отпечатани на пенокартон, с размери 70 х 100 см. Тя представя пред различни публики на територията на Република България и други европейски страни богатството на колекциите от ръкописи, старопечатни книги, документи от  епохата на Българското възраждане и арабографична литература от фондовете на Националната библиотеката "Св. св. Кирил и Методий".

Славянските и други чуждоезични ръкописи са представени от най-ранните паметници, достигнали до нас през вековете. Сред тях са Енинският апостол от края на Х-началото на ХІ в., Добрейшовото четириевангелие от началото на ХІІІ в. и палимпсестния Драготин апостол и миней от края на 12 век. Блясъкът и хармонията на калиграфското изкуство се отразяват в някои от най-богато украсените представители на ръкописната традиция на православието чрез изящно декорирани гръцки и славянски паметници. Не са пропуснати и знакови за българската култура книги като Първият Софрониев препис на История славянобългарска от Паисий Хилендарски, изписан в Котел през 1765 г. Чрез екземпляри от най-ранните издания на славянската печатна книга на Балканите можем да проследим непрекъснатата традиция и духовност на южните славяни, съхранила народностната идентичност през вековете. Сред тях са: Четириевангелие на Макарий от 1512 г., Часословец на Яков Крайков, Абагар на епископ Филип Станиславов, предопределили по-късно и появата на първата печатна книга на новобългарски език – „Неделник” на Софроний Врачански и първият български светски буквар на д-р Петър Берон – „Рибният буквар”. Включени са и други редки чуждоезични книги: Световната хроника на Хартман Шедел от 1493 г., първият печатен славянски буквар на говорим език, отпечатан през 1561 г. с глаголица и др.

Документите от епохата на Българското възраждане представят последователно просветното дело чрез материали за Габровската гимназия и завещанието на Евлоги Георгиев, с което богатият родолюбец дарява средства за построяване и издръжка на университет в родината му. Експонирани са писма на видните търговци братя Робеви и Христо Тъпчилещов. Впечатляват портретната фотография на княз Александър І Батенберг, манифеста на цар Фердинанд І за обявяване на Балканската война и личният бележник на поета революционер Пейо Яворов.

Арабографичната книжнина излага преписи на творби от ранни арабски автори, художествено изработени персийски ръкописи, както и редки старопечатни издания на османотурски език. В Националната библиотека се съхранява третата по значение в света сбирка от османски документи. Особено ценни за българската история  са бератът на султан Абдул Азиз за утвърждаването на избрания видински митрополит Антим І за пръв български екзарх, както и ферманът за откриване на първата българска фабрика на Добри Желязков от град Сливен.

В три отделни текстови табла е изложена кратка информация за колекциите към трите специални отдела на направление "Опазване на ръкописно-документалното наследство" – отдел "Ръкописи и старопечатни книги", отдел "Български исторически архив" и отдел "Ориенталски сбирки".

Изложбата е гостувала в Унгария, Словакия, Северна Македония, Хърватия и др.

Приветствие на посланика на Република България в Черна Гора по повод откриването на изложбата:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28