Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отворените възможности на Цвета Делчева

Единак съм в литературата, споделя поетесата,удостоена с голямата награда на името на Христо Фотев



Смисълът на литературната награда е да легитимира автора и да създава настроение за писане. Това заяви за БНР-Бургас носителят на голямата награда от Националния литературен конкурс „Христо Фотев“ Цвета Делчева. Тя бе отличена за книгата си „Отворени възможности“. За първи път в историята на конкурса церемонията бе символична и излъчена онлайн заради пандемията. Делчева сподели:

"Аз също се надявам, че Христо Фотев одобрява този избор от небето и се опитвам да се държа достойно по неговите стандарти. Най-хубавото, което може да ми се случи е този конкурс да доведе до интерес към книгата ми. Това е книга, зад която аз лично стоя без никакви съмнения. Наричам я "книгата на живота ми", доколкото в нея са събрани стихове, писани повече от 40 години и в едно развитие, каквато е човешката съдба и литературната история в същото време, съм се опитала да обхвана всичко това, което ми е било дадено да напиша в едно свое собствено стихотворение."

Тя е поет с деликатно, но незаобиколимо присъствие в съвременната българска литература. Това за авторката на "Отворени възможности" казва писателят Георги Господинов. Самата тя се определя като единак в литературата.

Цвета Делчева е автор и на два романа -,„Реконструкция“ и „Скъпи непознати“, а в момента пише трети. Той е озаглавен "Цяло тяло" и изследва темата за това до каква степен тялото е предопределящо за съдбата, за това, което ни се случва и за начина по който завършваме живота си.

Делчева е родена в Панагюрище. След 1980 година живее в София, а след това за известно време в Брюксел и Виена.  Работила е като редактор в различни издания, като юрист в държавната администрация и частни фирми. Автор е на поетичните книги: „По нишката тънка“ (1985), включена в антологията „Общежитие“ на изд. „Народна младеж“; „Отвъд предела“ (1992), изд. „Пан“; „Изрядна нощ“ (1995), изд. „Свободно поетическо общество“; „Слънцето си е на мястото“ (2000), изд. „Аквариум Средиземноморие“; „За градовете и нещата“ (2004), изд. „Стигмати“; „Краят на лятото, вечността“ (2006), изд. „Стигмати“. Книгата „За градовете и нещата“ е преведена от Георги Ангелов и издадена на френски език – „Des villes et des choses“ (2006), изд. „Bénévent”, Ница-Париж, а „Краят на лятото, вечността“ е преведена от Габи Тийман и издадена на немски език – „Ende des Sommers, Ewigkeit“, изд. „Garamond“, Виена.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото издание на конкурса "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе в Бургас

Първото издание на музикалния конкурс  "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе на 25 и 26 април от 17.00  до 20.00 часа в Културния център “Морско казино” в Бургас, съобщават от Общината.  Целта е да се даде възможност на всички участници да представят уменията си и да обменят практическа информация в областта на музиката.  Събитието се организира от..

обновено на 25.04.24 в 15:34

"Дюн" с дарителска кампания, за участие на световните финали в Прага

През юни и юли Танцова школа "Дюн" има възможност да участва в световните финали на престижния танцов конкурс Dance World Cup в Прага.  "Дюн" ще се състезава с 30 деца във възрастовите категории "мини", "деца" и "юноши" и в състезателните стилове "съвременен танц", "танцово шоу", "джаз танц", "характерен танц", "лирикъл".  За да получат правото на..

публикувано на 25.04.24 в 15:18

Бургас отбеляза 62 години от рождението на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място заема и Петя Дубарова – едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, само с намек за огромния си талант и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя негодуванието за несправедливостта към нея и догадките за развоя на живота..

публикувано на 25.04.24 в 14:03

Младежкият фестивал "Солинария" се завръща в Созопол през юли

Четвъртото издание на младежкия арт фестивал „Солинария“ ще се проведе от 2 до 13 юли в Созопол. През 2024 година ще има два мастър класа – по пиано и камерна музика на проф. Борислава Танева и д-р Елена Чолакова, както и цигулка – на Ангелина Абаджиева. Интересът е сериозен и групите за майсторските класове са почти запълнени. Програмата в..

публикувано на 25.04.24 в 13:16

Представят в Бургас книгата за Апостол Карамитев „Рицарят на доброто“

Две литературни премиери ще зарадват четящата публика в Бургас, днес на 25 април. Това са книгите „Рицарят на доброто“, посветена на личността и творчеството на незабравимия актьор Апостол Карамитев и "Възхвала на провинцията”. Автори на първата книга са Олга Маркова и Момчил Карамитев. Втората  е последното книжно бижу на драматурга и поет Александър..

публикувано на 25.04.24 в 12:38

Александър Секулов представя в Бургас "Възхвала на провинцията”

Писателят и лауреат на наградата „Христо Фотев“ Александър Секулов  представя днес в Бургас най-новата си книга "Възхвала на провинцията”.  Това е книга събрала негови кратки белетристични форми, малки текстове, създавани по различни поводи, философски прозрения, спомени и  афоризми.  "Ноевият ковчег на Александър Секулов е провинцията, която авторът..

публикувано на 25.04.24 в 10:42

Бургаска поетеса събра в антология стихове от 15 държави

42 автори от 15 държави, преведени от 9 езика и представени с над 100 творби, са събрани в антологията "Преоткрити в словото", чийто съставител и преводач е бургаската поетеса Наталия Недялкова.  В книгата са включени произведения на съвременни емблематични автори не само от съседните балкански страни и Европа, но също така и представители на..

публикувано на 24.04.24 в 13:05