Podcast στα ελληνικά

Νουργκιούλ Σαλίμοβα

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα με πρώτη νίκη στο Τουρνουά των Υποψηφίων

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα πέτυχε πρώτη νίκη στο Τουρνουά των Υποψηφίων για τον παγκόσμιο τίτλο σκακιού γυναικών στο Τορόντο. Στον 4 ο γύρο της διοργάνωσης στην καναδική πόλη η 20χρονη Βουλγάρα επικράτησε της πρώην δεύτερη στον κόσμο Χούμπι Κονέρου από την..

δημοσίευση: 4/8/24 9:28 AM

Ο Κάρλος Νασάρ με χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών

Ο Κάρλος Νασάρ κέρδισε χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά για το Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών, που φέτος διεξάγεται στο Πουκέτ της Ταϊλάνδης. Ο Βούλγαρος έγινε πρωταθλητής ανδρών με συνολικά 396 κιλά στην κατηγορία των 89 κιλών.   Στο αρασέ ο 19χρονος..

δημοσίευση: 4/8/24 9:16 AM
Κουμπράτ Πούλεβ

Ο Κουμπράτ Πούλεβ κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο στο μποξ

Ο βούλγαρος μποξέρ Κουμπράτ Πούλεβ κέρδισε τον διεθνή τίτλο της Παγκόσμιας Ένωσης Μποξ στην βαριά κατηγορία μετά από νίκη επί του Ουκρανού Ιχόρ Σεβατζουκί με ομόφωνη απόφαση των διαιτητών. Για τον Πούλεβ αυτή είναι η τριακοστή πρώτη επαγγελματική νίκη..

δημοσίευση: 4/4/24 10:13 AM

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα εκπροσωπεί τη Βουλγαρία στο Τουρνουά των Υποψηφίων

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα είναι η μόνη που εκπροσωπεί τη Βουλγαρία στο Τουρνουά υποψηφίων για τον παγκόσμιο τίτλο στο σκάκι που ξεκινά σήμερα στο Τορόντο, αφού κέρδισε τη θέση της εκεί με μια ξεχωριστή συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο τον περασμένο..

δημοσίευση: 4/3/24 6:00 PM
Григор Димитров на награждаването в Маями.

Ο Ντιμιτρόφ έχασε στον τελικό στο Μαϊάμι αλλά ανέβηκε στην 9η θέση στο παγκόσμιο τένις

Ο πιο επιτυχημένος Βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έχασε στον τελικό του τουρνουά Masters 1000 στο Μαϊάμι της Φλόριντα. Μετά από 73 λεπτά αγώνα, ο Βούλγαρος έχασε από τον Γιάνικ Σίνερ από την Ιταλία στο Hard Rock Stadium με 3:6, 1:6. Έτσι, ο..

δημοσίευση: 4/1/24 8:50 AM

Ο Ντιμιτρόφ νίκησε τον Αλκαράζ και είναι στα ημιτελικά στο Μαϊάμι

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έκανε έναν εντυπωσιακό αγώνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά Masters 1000 series στο Μαϊάμι. Ο Βούλγαρος νίκησε με 6:2, 6:4 τον Νούμερο 1 στο σχήμα και Νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη Κάρλος Αλκαράζ από την..

δημοσίευση: 3/29/24 9:12 AM

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ νίκησε τον Χούρκατς και θα παίξει με τον Αλκαράζ

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έφτασε στα προημιτελικά του τουρνουά τένις της σειράς "Masters 1000" στο Μαϊάμι, αφού νίκησε τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς σε αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 41 λεπτά με 3:6, 6:3 και 7:6 (3). Ο Ντιμιτρόφ θα παίξει για πρώτη φορά στην..

δημοσίευση: 3/27/24 8:47 AM

Έξι μετάλλια για Βούλγαρους αθλητές με σύνδρομο Down

Έξι μετάλλια κέρδισαν οι Βούλγαροι αθλητές από τον μεγαλύτερο διαγωνισμό αθλητών με σύνδρομο Down «TRISOME GAMES 2024» στο τουρκικό θέρετρο της Αττάλειας, μετέδωσε το BTA. Ο Αλεξάντερ Ασένοφ επιστρέφει με δύο τίτλους από το πρωτάθλημα - στο τρίαθλο..

δημοσίευση: 3/26/24 4:57 PM
Γκριγκόρ Ντιμιτρόβ - Βικτώρια Τόμοβα

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόβ και η Βικτώρια Τόμοβα προοδεύουν στην παγκόσμια κατάταξη

Οι καλύτεροι τενίστες της Βουλγαρίας είναι ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόβ και η Βικτώρια Τόμοβα. Ο Ντιμιτρόβ ανέβηκε με μια θέση στην παγκόσμια κατάταξη (ΑΤΡ) χάρη στην συμμετοχή του στους προπροπροημιτελικούς στο Ίντιαν Ουέλς και πλέον βρίσκεται στην 12..

δημοσίευση: 3/24/24 6:05 AM
Κίριλ Ντεσπόντοφ

Ποδοσφαιριστής του 2023 ο Κίριλ Ντεσπόντοφ

Με 317 ψήφους από συνολικά 666, ο Κίριλ Ντεσπόντοφ εξελέγη καλύτερος ποδοσφαιριστής της Βουλγαρίας για τέταρτη φορά στη σταδιοδρομία του. Τη δεύτερη και την τρίτη θέση στην κατάταξη κατέχουν ο Ηλία Γκρούεφ και ο Ιβάιλο Τσότσεφ. Το ειδικό βραβείο στην..

δημοσίευση: 3/19/24 9:12 AM