Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Г. Ценов: Трябват спешни мерки за издирване, спасяване и разпространение на българските музикални архиви

Писмо от диригента Герган Ценов, публикувано неотдавна в социалните мрежи, алармира за сериозен проблем и предизвика разгорещена дискусия сред българските музиканти и изпълнителите на българска класическа музика у нас и по света. Проблемът е свързан с издирването и опазването на българското музикално наследство, за да може българската музика, достъпът до която често е много труден, а понякога невъзможен, да звучи повече и у нас, и зад граница, каквото е желанието на музикантите.

Герган Ценов, който е завършил своето образование в Националната музикална академия в София, продължава обучението си в САЩ, където по-късно сформира свой ансамбъл, носещ неговото име - Ансамбъл “Ценов“, беше гост в ефира на предаването "Хоризонт до обед". Той коментира, че е изключително важно държавните институции и БАН да обърнат внимание на темата за музикалните архиви и да предприемат в спешен порядък стъпки за:

Откриване на архивите с партитури, предаването им на Държавен архив или на БАН, подробното им описване, каталогизиране и изнасяне за обща употреба.

Младият диригент подчерта още, че мисията за запазване и разпространение на българската музикална култура предполага и други спешни мерки:

Трябва да призная, че нещата са комплексни, но незадължително трудни за решаване и според мен, преди да говорим за каквито и да е конкретни мерки за спасяване на българската музика, трябва да започнем с далечни неща - например подобряване на обучението по музика в неспециализираните училища.

Следващата стъпка според мен трябва да бъде подобрение на Закона за меценатството. След това в България трябва да се подобрят условията за чуждестранни инвестиции в сферата на културата - например в България все още нямаме голям елитен фестивал, който да привлича хора от цял свят, за да дойдат да чуят нашата музика. В офисите в българските музикални институции трябва да се назначат хора, които имат мениджърски способности.

Това са все предварителни стъпки, които нямат много голяма връзка с музиката и след като бъдат предприети, тогава можем да пристъпим към следващите, които на първо място са свързани с композиторските архиви - с откриване на нотите, посочи диригентът и даде примери:

Само преди минути във Фейсбук ми писа внучката на Марин Големинов - Лили Големинова, която ми каза, че у нея се намира архивът на дядо й и тя буквално се чуди какво да прави с него. Само искам да напомня, че Марин Големинов е академик. Искам да знам какви точно конкретни мерки в тази посока е предприела БАН за съхраняването на архива на нейния собствен именит член.

Трябва да се издирят архиви на големи наши композитори, които са в тавански стаички, например. Преди две години научих, че архивът на един от нашите най-големи композитори е заключен в банков трезор и се пази от един човек и никой няма достъп до него. Тези архиви трябва да бъдат намерени, подробно описани, каталогизирани и дигитализирани и най-сетне изнесени за употреба, отново подчерта Ценов.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53
Фантомът на операта

Отзвук от “Фантомът на операта“ в НДК

35 години след премиерата си, след близо 14 000 спектакъла и баснословни приходи, миналата година – на 16-и април, най-дълго играният на Бродуей мюзикъл – “Фантомът на операта“ на Андрю Лойд Уебър, слезе от афиша на нюйоркския Majestic Theatre заради постпандемичната криза. Знаменитият продуцент Камерън Макинтош обеща, че някой ден “Фантомът“ ще се..

публикувано на 15.04.24 в 16:05
Донка Шишманова

Помните ли... оперетната прима Донка Шишманова?

На 14 април голямата наша оперетна примадона Донка Шишманова можеше да отбележи своя 90-годишен юбилей, но си отиде от този свят преди две години. Можем само с носталгия да си спомним за нейните прекрасни героини, които сме гледали на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“.  Винаги съм си представяла оперетната примадона точно..

публикувано на 14.04.24 в 08:30

Сборник, посветен на вековния юбилей на Лиляна Бочева, ще бъде представен на тържествен концерт

На 13 април, само ден след вековния юбилей на хоровата диригентка Лиляна Бочева, в столичната камерна зала "България" от 16 часа ще се съберат верните ѝ бодросменци, за да почетат незабравимата си дългогодишна ръководителка. Лиляна Бочева е родена на 12 април 1924 г. Тя поема ръководството на световноизвестния детски хор „Бодра смяна“ след смъртта на..

публикувано на 12.04.24 в 19:50
Лиляна Бочева и хор

Спомен за хоровата диригентка Лиляна Бочева

Днес се навършват 100 години от рождението на Лиляна Бочева - изтъкната хорова диригентка, педагожка и пианистка. Нейното име свързваме с хор „Бодра смяна“ - една от емблемите на българското детско хорово пеене.  Трудно ми е да говоря без емоции за нея - цялото ми детство премина през този забележителния хор, станах музикант благодарение на..

публикувано на 12.04.24 в 19:38