Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Кашъмов: Достъпът до информация и прозрачността на управлението са основното лекарство против корупцията

Александър Кашъмов
Снимка: БГНЕС

Достъпът до информация от държавата и прозрачността на управлението всъщност е основното лекарство против корупцията, това е основното средство за превенция на корупцията, хигиенното условие да няма корупция. Това заяви в предаването "Нещо повече" Александър Кашъмов, който ръководи Правната програма на фондация "Достъп до информация".

В България достъпът до информация се оказа много важен в последните години, защото ние виждаме неуспехите на тези класически държавни институции, като например прокуратурата и полицията да се преборят с явлението корупция. И всъщност в ръцете на разследващите журналисти, в някои случаи на неправителствените организации, дори на отделни граждани, останаха някои от разследванията, разкриванията на факти за корупция или за нередности в държавното управление, посочи Кашъмов.

Като цяло може да се каже, че за изминалите 17 години, откакто има Закон за достъп до обществена информация, нещата се подобряват, но те се подобряват много бавно, с огромно нежелание от страна на държавните институции, особено в изпълнителната власт, обобщи Кашъмов:

Аз съм извадил списък за последните откази от последните месеци от миналата година по ключови заявления на журналисти. Имаме Комисия по отнемане на имущество, която отказва да даде информация, имаме Прокуратура, която отказва да даде информация, имаме МВР, което например не дава информация на различни журналисти за тези хора, които бяха експулсирани в Турция, т.е. още има много ключови проблеми. Има нежелание, въпреки че иначе от друга страна има и развиващи се практики. Например една инициатива за добро управление, която се разви на правителствено ниво и Порталът "Отворени данни" може да се посочи като позитивна инициатива. Но в същия момент проблемите остават. 

Антикорупционният закон не влияе пряко върху механизмите на достъп до информация, коментира още Александър Кашъмов:

И слава Богу, защото този закон накрая се оказа с толкова лошо качество, че той всъщност е много голяма крачка назад в сравнение с това, което държавата постигна за 17 години при различни правителства. В момента заради това, че се работеше на коляно, без премисляне, на финала на 15 декември по един мрачен начин цялото народно събрание се обедини около това да няма защита за подателите на сигнали за корупция. Това означава, че утре вие, медиите, вашите колеги разследващи журналисти, които разкриват сигнали за корупция, могат да бъдат съдени от страна на министри, на други висши политически длъжности, за това, че са се осмелили да разкрият някакви нередности. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС решава: Да бъде ли отстранен съветникът Благовест Георгиев?

Столичният общински съвет (СОС) ще обсъди освобождаването на общинския съветник от "Спаси София" Благовест Георгиев от всички заемани от него постове. На 5 април той предизвика тежка катастрофа, избяга от местопроизшествието, след като беше открит отказа да бъде тестван за употреба на алкохол и наркотици. В дневния ред на днешното заседание,..

публикувано на 25.04.24 в 08:29
Недялко Калъчев

Д-р Недялко Калъчев: Омерта срещу диагностичните тестове, покривани от НЗОК. Диагностика - йок!

"Чак опашки не може да кажем, че има за тестване за коклюш, но има многократно повишен интерес към тестовете . Това е нормално предвид ситуацията в момента." Това каза пред БНР д-р Недялко Калъчев - собственик на голяма верига лаборатории. Тестват се най-вече деца във възрастовия периметър от 2-3 до 12 години, уточни д-р Калъчев...

публикувано на 25.04.24 в 08:29
Снимката е илюстративна

Двама министри откриват инвестиция за 800 млн.лв. в медодобивния завод край Златица

Медодобивният завод при Златица и Пирдоп прави нова инвестиция на стойност 800 млн. лв.  Парите ще бъдат вложени в разширяване на рафинерията за катодна мед и в изграждане на два нови фотоволтаични парка. На официална церемония по този повод ще присъстват министрите на икономиката и на енергетиката Петко Николов и Владимир Малинов...

публикувано на 25.04.24 в 08:22
Иван Таков

Иван Таков: БСП трябваше да е спойката за тези избори, но явно няма да се получи

" Винаги ще работя за БСП - БСП е моята партия. БСП трябваше да е обединителната сила, трябваше да е спойката за тези национални избори 2 в 1 . Явно няма да се получи. Разочарован съм, че лявото в момента е раздробено на тези парламентарни избори ".  Това коментира пред БНР Иван Таков - бивш председател на Софийската организация на БСП и..

публикувано на 25.04.24 в 08:18

СЕМ избира нов председател – изтече мандатът на Соня Момчилова

Съветът за електронни медии ще избере на днешното си заседание председател на медийния регулатор за следващата една година.  Мандатът на досегашния председател Соня Момчилова изтича в края на този месец. Соня Момчилова беше избирана за председател на Съвета за електронни медии два поредни мандата. Съгласно закона за радиото и телевизията,..

публикувано на 25.04.24 в 08:15
Гледка към Чернобил от град Припят

Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил

Жива верига със свещи ще образуват днес кипърски гърци и кипърски турци пред Дома за сътрудничество в буферната зона в Никозия. Така по инициатива на Кипърската антиядрена платформа ще бъде отбелязана 38-ата годишнина от аварията в Чернобил. Представителите на неправителствените организации и гражданскиактивисти от двете кипърски общности,..

публикувано на 25.04.24 в 08:02
Елена Йончева

Елена Йончева: Не съм правила компромиси нито в журналистиката, нито в политиката

"В последните години се борих много активно срещу целия модел в България, който не предоставяше медийна свобода, не предоставяше върховенство на закона. Водих много тежка битка с ГЕРБ. Тези промени, които тук инициирах, са част от тази битка. За да има някакви промени в България, трябват закони. Като не можем да ги направим в България, те..

публикувано на 25.04.24 в 08:01