Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броят на пчеларите у нас расте на фона на глобалното измиране на пчелите

Снимка: БГНЕС

Всяка година Европа губи средно по 20 на сто от пчелните семейства на нейна територия. Този процес, известен като "Синдром на празния кошер" в световен мащаб нанася своите поражения от 2006 година насам. Една от известните причини за измирането на пчелите е използването на препарати за растителна защита. Последните няколко години са много тежки и за пчеларите у нас, регистрирали сериозни загуби от измирането на пчелите. Въпреки това броят на производителите на мед и медни продукти в България расте. 

Пчеларите получават помощ по няколко мерки – както от държавата по националната програма за пчеларство, така и от Европейския съюз. В Областната дирекция на Фонд "Земеделие" в Благоевград отчитат повишен интерес, става ясно от думите на Светлана Сотирова:

"За Благоевградска област се наблюдава, както и за цялата страна, една тенденция за повишен интерес на пчеларите към националната програма по пчеларство. Бяха подадени 54 заявления за подпомагане, от които в момента са сключени договори с 50."

Двойно повече са пчеларите, получили помощ по програма "Дениминис" като компенсация за измирането на пчелите:
"Там интересът също беше голям. Бяха подадени 104 заявления за подпомагане. Като помощта като цяло беше около 90 хиляди лева за пчеларите от Благоевградска област."

Славин Чавдарски е пчелар от четвърт век. Започва с три кошера семейно наследство и стига до сегашните 100. Регистрира се и кандидатства за европейски субсидии: 

"Най-голям интерес има към мярката за закупуване на нови кошери, смяна на такива и закупуване на пчелни майки, но най-лесно се усвоява и се допускат кандидатите до лабораторните анализи, до борбата с болестите в кошера. Това е много полезно за тях и точно това цели: да бъдат ограничени щетите от климатичните промени, засяга и това."

Тази година беше много зле, споделя пчеларят:

"По три килограма от кошер сме извадили тази година. Толкова зле, че няма накъде. Иначе е средно от 10 до 15 килограма тук в нашия район се вадят. Много суша беше тази година."

Още за проблемите на пчеларите чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Клуб "Жътвари" и „Милостиво сърце“ за 8-а година с благотворителност в Добрич

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници.  Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и..

публикувано на 24.04.24 в 14:57

Старинни предмети и металотърсач намери полицията при претърсване в плевенско село

Старинни предмети и металотърсач са намерени вчера при предприето претърсване на адреса в село Чомаковци. Процесуално-следствените действия са осъществени от служители от сектор “Противодействие на криминалната престъпност“ ОДМВР – Плевен в хода на специализирана операция. На основание чл.83 от ЗМВР е извършена проверка в дома на 42-годишен...

публикувано на 24.04.24 в 14:52

Гърците ограничават разходите си за Великден заради високите цени

Гърците ограничават пътувания и разходи за Великден поради високите цени, сочи проучване на Института за анализи към Съюза на потребителите. Проучване за нагласите при подготовка на Великденските празници публикува Институтът за анализ на плановете на потребителите за празника. Едва 9% от гърците имат възможност да посетят заведение за..

публикувано на 24.04.24 в 14:48
 Албена Тотева, началник на РУО Плевен

В област Плевен утвърдиха държавния план-прием на ученици в VIII клас

В област Плевен утвърдиха държавния план-прием на ученици в VIII клас по профили и специалности от професии за учебната 2024/2025 година. Те ще се обучават в 47 неспециализирани училища в областта. 88 са утвърдените паралелки в областта за прием след 8 клас, като 35 са за профилирана подготовка.  Как е изготвен план-приемът за паралелки в 47..

публикувано на 24.04.24 в 14:44
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Аз подадох сигнала на 112 и ми казаха, че нямат екипи

Имах два избора - или да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта, защото очевидно той не разбира от дума. Реших, че е по-добре да го респектирам. Това разказа журналистът Димитър Стоянов, който бе нападнат от служител на НАП в столичния квартал "Хаджи Димитър" и за да се защити, извади пистолет. "Прецених, че е..

публикувано на 24.04.24 в 14:23
Д-р Валери Цеков

Програмата за профилактика на рак на маточната шийка може да остане без финансиране

Националната програма за профилактика на рак на маточната шийка може да остане без финансиране от догодина заради ниския обхват на целевата група - момичета от 10 до 13 години.  За този риск предупреди д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина. В Европейската имунизационна седмица от здравното министерство..

публикувано на 24.04.24 в 14:11

ЕК призова България да се придържа към законодателството за обществените поръчки

Европейската комисия изпрати официално предупредително писмо до България и други страни членки, в което настоява те да се придържат към законодателството за обществени поръчки, както и да транспонират директивата за транспортната трансевропейска мрежа TEN-T. Комисията изпрати мотивирано становище до България и още 5 страни-членки заради..

публикувано на 24.04.24 в 14:08