Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложба показва Михайло Парашчук, украинския скулптор, преобразил София

Украинският посланик Виталий Москаленко
Снимка: Ани Петрова

В Дома на архитекта, на улица "Кракра" 11 в 18.00 часа ще бъде открита фотоизложбата "Михайло Парашчук: украинският скулптор, преобразил София". Новият посланик на Украйна у нас Виталий Москаленко разказа в предаването "Хоризонт до обед":

"Точно пред 23 години, когато работех тук, ние организирахме първата изложба, посветена на живота и творчеството на Михайло Парашчук. Минаха 23 години и сега пак се връщаме на популяризацията на живота  и творчеството на изтъкнатия украински, български и бих казал, европейски скулптор, деец и дипломат Михайло Парашчук. Да дадем знание на обществото за този изключително светъл, чист и бих казал, творец, както се казва в названието на нашата изложба, преобразил вида на София. Имам предвид преобразил в началото на миналия век – от 20-те до 60-те години, тъй като той е прекарал повече от половината си живот в София".

Има много сгради, свързани с него както в страната, така и в София, като Софийския университет, Народната библиотека, каза Виталий Москаленко:

"Участва в направата на скулптурната украса на Софийския университет, Българската народна банка, Министерството на отбраната, Военната академия. Във Военната академия, между другото, се пазят неговите три изключително фундаментални барелефи – "Хан Аспарух преминава Дунава", "Опълченците на Шипка" и "Цар Симеон пред стените на Цариград". Освен това колоните и входните врати на Националната библиотека, Партийния дом, Съдебната палата. Също така той участва в един от най-мащабните реставрации в началото на миналия век на Народния театър и много, много други сгради, за които хората дори не знаят колко белези е оставил Парашчук, за да се превърне градът, тогавашната и сегашната столица на България, в истински европейски град".

Украинският посланик обясни, защо името на скулптора липсва в издания като Большая советская энциклопедия:

"За съветско време неговата фигура е била доста противоречива, тъй като той е бил борец и всъщност контрадеец на Украинската народна република, когато ние сме спечелили независимостта си през 1918 година. Това е времето на Украинската народна република, на украинското национално възраждане, политическо, културно, икономическо, какво ли не, което е било жестоко потъпкано от болшевишкия режим. По това време Парашчук е бил дипломат, бил е пратен в няколко дипломатически мисии, в частност в Естония, в Латвия, а след поражението на Украинската народна република от болшевиките, той заминава за Западна Европа и работи като експерт в Международния червен кръст в Швейцария. После той през 1921 година пристига в България като пратеник на Международния червен кръст".

Виталий Москаленко обясни още, че след 1944 година съдбата на Михайло Парашчук е доста трагична – той е обвинен, че е фашист и срещу Съветския съюз и е изключен от Съюза на българските художници. И въпреки че повече от 40 години живее у нас, не получава българско гражданство, а няма и съветско. Признанието за него идва едва след смъртта му през 1963 година, когато посмъртно е награден с орден "Кирил и Методий". 

Разговора на Ирина Недева с Виталий Москаленко можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28