Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасяват забравени ръкописи от ловешките архиви

Снимка: БГНЕС

Непоказвани досега ръкописи от Средновековието от фонда на Ловешкия исторически музей ще бъдат спасени. Десетилетия наред ценните документи тънат в прашни и непригодни помещения.

Регионалният музей в Ловеч съхранява писмени паметници с хронологически обхват от XIII до XIX век, които са втори или първи преписи, тоест не съществуват другаде. Благодарение на проекта „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“ тези писмени паметници на културата ще бъдат реставрирани, дигитализирани и показани.

"Най-ценните за мен са няколко дамаскина, сборник със слова, в който има неизвестни текстове, Требник и Канон от XVII век, писан в Етрополе, но допълван тук, в Ловеч,  две невероятно красиви евангелия. Едното, което е преписвано в Ловеч от старопечатна книга от Търговище във влашките земи, два ръкописа на поп Лукан - досега беше известен само един негов Вечен календар. Ние открихме втори, в който има много интересни текстове и на други видни личности, възрожденци и учители от Ловеч", обясни дългогодишният директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" проф. Боряна Христова.

Проектът за реставрация се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и обединява четири университета, шест института на БАН, Националната библиотека и Регионалния исторически музей. За реставрацията на тези паметници на културата община Ловеч и Софийският университет "Св. Климент Охридски" подписаха договор за сътрудничество. Ще бъде изследвана ръкописната сбирка и ще бъде изготвен научен опис на ръкописите по всички европейски стандарти. Ще се осигурят научни и теренни практики на изследователи и студенти от университета в Регионалния исторически музей.

 "За шест години трябва да се създаде модерна научна инфраструктура, която да ни позволи да кандидатстваме за големи международни проекти, за каквито до този момент нямахме възможност да кандидатстваме. Основен интерес на проекта е културно-историческото наследство на България", посочи ръководителят му - историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски".

Предвижда се създаването на лаборатории по реставрация в Националната библиотека и в Университетската библиотека, лаборатории за дигитализация на движими и недвижими паметници на изкуството в УАСГ и Етнографския музей. За първи път у нас се създава и лаборатория по дигитална хуманитаристика, уточни проф. Илчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чакащи пътници на летище Гетуик

Сериозни проблеми с великденските пътувания за милиони британци

Милиони британци са изправени пред сериозни проблеми с пътуването по Великденските празници. Силните ветрове и проливните дъждове в някои части на Острова допълнително затрудняват пътуванията. Задръствания и хаос по пътищата очакват британците и рекорден брой по летищата този уикенд, който съвпада с края на срока за много училища. Шофьорите..

публикувано на 29.03.24 в 08:24

Администрацията на САЩ води предварителни разговори за стабилизиране на Ивицата Газа

Американската администрация води предварителни разговори за стабилизиране на Ивицата Газа след края на войната, пише изданието "Политико". В разговорите е включено и предложение на Пентагона за оказване на помощ за финансиране на международна или изцяло палестинска мироопазваща мисия.  Според официални представители, пожелали анонимност,..

публикувано на 29.03.24 в 08:12

Радев, Тагарев и Денков на конференция за НАТО

Конференция, посветена на членството в НАТО, ще има в София. Тя е организирана от Дипломатическият институт към министъра на външните работи, Информационният център на Министерството на отбраната, Атлантическият клуб в България и Софийският форум за сигурност. Очертаване на основните предизвикателства пред черноморската сигурност след..

публикувано на 29.03.24 в 08:08

Георги Кадиев: Изборът за служебен премиер е между двамата зам.-председатели на Сметната палата

Реалният избор за служебен премиер е между двамата заместник-председатели на Сметната палата. Това заяви пред БНР Георги Кадиев - бивш зам.-министър на финансите и бивш общински съветник в София. Той изброи причините за отпадането на останалите 8 възможности за длъжността.  Според него обаче ако и тези двама души се откажат, ще сме в..

публикувано на 29.03.24 в 07:57
Укпаински сапьори край Днепър

Руските сили атакуваха инфраструктурни обекти в Централна Украйна

Руските сили атакуваха инфраструктурни обекти в района на град Днепър в Централна Украйна. Системите за въздушна тревога предупредиха за опасност от ракетни удари на територията на цялата страна. Един човек е бил ранен при руска атака с дронове "Шахед" в Днепропетровска област, съобщи ръководителят на местната администрация Сергей Лисак.  По..

публикувано на 29.03.24 в 07:54

Катастрофа с автобус с ученици в Германия, няма жертви

Автобус катастрофира в Германия за пореден път. Инцидентът този път е в западната провинция Северен Рейн-Вестфалия. В превозното средство са пътували около 60 души - повечето ученици, които се връщали от посещение в Англия. Автобусът излязъл от платното на магистрала 44 и се преобърнал, на стотина километра източно от Дюселдорф...

публикувано на 29.03.24 в 07:53

И не забравяйте: В неделя се местят стрелките с час напред!

На 31 март, неделя, преминаваме към лятното часово време. Преместваме часовниците е с един час напред. В 3:00 ч. през нощта стрелките трябва да покажат 4 часа. Към астрономическото време ще се върнем на  27 октомври.

публикувано на 29.03.24 в 07:45