Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Велислав Павлов - един нощен рицар на "Хоризонт"-а

Велислав Павлов
Снимка: Георги Бангиев

„Нощен рицар” го нарече неговата съпруга, актрисата Юлиана Сайска, в едно специално любовно послание, което прозвуча в предаването "Нощен Хоризонт". А рицарят - Велислав Павлов, сподели, че любовта е най-голямата движеща сила в света. Най-важните неща в живота на актьора са семейството и приятелите, книгите и музиката, както и професията.

Велислав Павлов е един от най-успешните актьори у нас, но като че ли остава встрани от медийното пространство. Той изигра главната роля във филма „Въздесъщият” и ни провокира със своето силно присъствие на екрана. Филмът беше част от конкурса за наградите „Оскар” за чуждоезичен филм. Гледали сме го в българските филми „Дзифт”, „Източни пиеси”, „Шменти- капели” и в сериалите „Откраднат живот” и „Дървото на живота”. Участвал е в над 50 чужди филмови продукции и си е партнирал с такива световни имена като Вал Килмър, Антонио Бандерас, Морган Фрийман, Джон Кюсак, Долф Лундгрен, Жан-Клод ван Дам...

Велислав Павлов се „запалва” по актьорската професия от филмите, които гледа през юношеството. И на 16 - 17 години отива в читалището на своя роден град Берковица, където има театрална група. Първата му премиера е в пиесата на Никола Русев „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита, с китка накитена”. Велислав и до сега си спомня как е играл с кецове, с дънки, отрязани до коляното и с едно рокерско яке. Рокерско, за да е по-близо образът до самия него. И до днес актьорът си мисли, че му допадат роли, които в някаква степен са близо до него и едновременно с това – много далеч от самия него. Стреми се при изграждането на образите да ги направи пълнокръвни, да навлезе дълбоко емоционално в героя, да бъде  честен и истински на сцената и екрана.  

Завършва актьорско майсторство в Театралния департамент на НБУ. Там един от преподавателите е проф. Васил Димитров, които го доближава до системата на Станиславски, която е в основата на актьорската професия. А режисьорката Възкресия Вихърова и сценографът Зарко Узунов залагат в него и в цялата група студенти основните въпроси, свързани с професията: дисциплината, характера, вътрешния живот ...Въпроси, на които Велислав Павлов започва да си отговаря едва през последните години. И които са особено ценни за твореца.

Един от големите театрали у нас, актьорът и режисьор Мариус Куркински, работи по няколко проекта заедно с Велислав Павлов. И до днес, вече над 10 години, Велислав играе в постановката на Куркински „Рибарят и неговата душа”. Над 200 са представленията на спектакъла в театър „199”. И до днес екипът има катарзисни спектакли, както ги нарече Велислав Павлов, когато всичко е извън рутината, живо и истинско е, с едно „космическо” напасване на енергиите на целия екип, както и на всички останали, които помагат в реализирането на представлението. Работата на актьора с Мариус Куркински е особено ценна за него и дори стига до вълшебството.

Спектаклите, в които можете да гледате Велислав Павлов през този сезон, са „Дон Жуан” и „На ръба” в Народния театър, както и постановката на неговата съпруга Юлиана Сайска „Интервюта с душата” в галерия „Етюд”, а „Рибарят и неговата душа” продължава да се играе в театър „199”. В момента актьорът репетира в Народния театър в пиесата „Братя Карамазови”. За ролята на Иван Карамазов той е получил лична покана от директора на театъра Мариус Донкин. Премиерата на постановката ще бъде в началото на месец април.

Извън театъра и киното Велислав Павлов обича да е при семейството си, да е с близките и приятелите, да гледа филми, да чете книги, да слуша музика. Обича и да е в планината, да е близо до гората, дърветата, миризмата на природата. А иначе нощният рицар е на мотор на една асфалтова улица, спира на червения светофар, след това продължава на зелена светлина и след това светлината пак е зелена, а той пътува, пътува, пътува ...докато се изгубва, може би извън града и там някъде близо до природата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25