Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Позициите за националната стратегия за детето продължават да бъдат нееднозначни

Снимка: Гео Калев, личен архив

Приключи общественото обсъждане на Националната стратегия за детето до 2030 година. Коментарите обаче продължават да се трупат и не са еднозначни. Фейсбук групата „Многодетни български майки“ изрази притеснения, че семействата с повече от две деца са под заплаха, ако стратегията бъде възприета в предложения вид.

За БНР Радослава Петкова, член на групата, която обединява около 3000 души, обясни:

„Държавната политика стигматизира нашите семейства, както и семействата на самотните родители и семействата, така са изредени в стратегията, от ромски и турски етнически произход, за това, че нашите деца са застрашени от риск за бедност и социално изключване. Без да дават никакви други мотиви. Ако някой е многодетен, значи неговите деца са застрашени. Самата стратегия си поставя за цел, които са застрашени от бедност и социално изключване, да намалеят. Как държавата ще реши проблема с намаляването на бедните деца“.

„Една от зададените цели на стратегията е, че, ако политиките, които се придвижват в тази стратегия, успеят, това ще намали броя деца, които живеят в пренаселени жилища. Всички знаем в България какви са цените на имотите. Едва ли държавата ще започне да раздава по-широки апартаменти или къщи и имоти на многодетни семейства. Това означава да се вземат деца от многодетни семейства, които са притеснени финансово, или по друга причина живеят в по-малко лично пространство и тези деца да бъдат отнемани заради тяхното добро. Това е принципът на стратегията, който също е опасен“, каза още в „Преди всички“ Радослава Петкова.

Петкова не мисли, че държавата може по някакъв пряк начин да реши проблемите на многодетните майки, защото те се решават вътре в самите семейства.

„Доброто на детето е гарантирано, когато семейството е стабилно и когато е в безопасност. Когато съществува среда, която поставя всяко семейство в риск да бъде разделено и децата да бъдат отнемани, както е в много западни страни, семейството започва да се чувства несигурно и това създава риск най-вече за децата“.

Никой не е консултирал многодетните майки в процеса на изготвяне на стратегията. Според Петкова, има „шепа НПО-та, които реално винаги подкрепят държавната политика“, с която държавата консултира проектите.

Мариана Банчева от Института за прогресивно образование изтъкна, че в стратегията изрично трябва да бъде застъпено и правото на децата да участват във взимането на решение за ученическото управление:

„През формите на ученическото самоуправление децата реално могат да практикуват и колективни права. Всичките тези неща са изключително важни, ако ние наистина искаме да дадем възможност на децата да практикуват граждански умения, още докато са в училище. Не е тайна, че гражданското образование все още остава затворено в урочни единици и много рядко всъщност наистина се случва истинско практикуване на граждански умения и поведение. /…/ Ако децата не срещнат разбирането и подкрепата на възрастните, няма как да се случат същински, смислени дейности, които децата могат сами да инициират и реализират както в училище, така и в извънучилищна среда“.

Ева Жечева, директор на дирекция „Права на детето“ в екипа на омбудсмана, която е и бивш председател на Държавната агенция за закрила на детето, изтъкна, че общественият защитник има някои препоръки, свързани с децата с увреждания, но приветства начина, по който е изработен документът, неговият дух и визия:

„Стратегията изключително ясно и категорично поставя семейството на най-важното място за детето. Във всеки свой ред, във всяка своя цел, във всяка мисия националната стратегия извежда тази неразривна връзка на детето със семейството и семейството като най-важна част, която има задачата да подготви детето, да осигури тази сигурна и безопасна среда“.

Повече по темата чуйте в интервютата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Главчев назначи девет зам.-министри в шест министерства

Служебният премиер Димитър Главчев назначи 9 заместник-министри в 6 министерства, съобщиха от правителствената пресслужба. В Министерството на отбраната длъжността заемат Радостин Илиев, Иван Пейков и Аделина Николова. На длъжността заместник-министър на електронното управление е назначен Александър  Йоловски -  министър на ведомството в..

публикувано на 16.04.24 в 14:01
Иван Гешев

Гешев пред комисията за Нотариуса: Не го познавам

Бившият главен прокурор Иван Гешев заяви, че не познава Мартин Божанов - Нотариуса. Това стана по време на провеждащото се в този час заседание на временната парламентарна комисия за Нотариуса. "Единствената причина днес да съм тук е, че имам уважение към държавните институции, въпреки че от институцията Народно събрание е останала само..

публикувано на 16.04.24 в 13:48

Дни на кариерата в Русенския университет

21 работодателски организации се включиха във финалното събитие "Национални дни на кариерата", което се провежда днес в Русенския университет. Основната цел на изложението е потенциалните стажанти и служители да открият възможности за професионалната си реализация. Вече не говорим за "Пазар на труда", а за "Пазар на кандидата", тъй като от..

публикувано на 16.04.24 в 13:26
 УМБАЛ

ИСУЛ възстанови животоспасяващи костно-мозъчни трансплантации за деца

Детската онкохематология в ИСУЛ възобновява костно-мозъчните трансплантации, след като те бяха временно прекъснати заради липсата на медицински сестри. Това съобщиха от столичната университетска болница. Преди няколко дни е направена първата трансплантация на 3-годишно момиче с коремен тумор.  Костно-мозъчните трансплантации се прилагат..

публикувано на 16.04.24 в 13:26

МВР и Агенция "Митници" започнаха акция "контрабанда" по границите

МВР започна операция по границите на страната.  Действията се осъществяват от служители от "Гранична полиция", ГДБОП, Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите. Извършва се контрол по създадената организация на работа за нормален пропускателен режим - чрез разчет на силите и средствата, провеждане на ротация на служителите,..

публикувано на 16.04.24 в 13:20
Георги Близнашки

Проф. Георги Близнашки: Надявам се Конституционният съд да анулира промените

Даваме си сметка, че поправките на Конституцията са не просто несъвършени, а са на принципно грешна основа. Когато тръгнаха да бърникат по чл. 99, кръв ми капеше на сърцето. Приемам го лично, защото съм автор на текста. Всичко през 1991 година се разви бързо, за една безкрайна нощ . Това сподели проф. Георги Близнашки в интервю пред БНР...

публикувано на 16.04.24 в 13:18

Два сребърни медала взеха български отбори на олимпиадата по експериментални науки

Два сребърни медала спечелиха българските отбори, участващи в Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2024, която се проведе от 7 до 14 април в Люксембург, съобщиха от Министерството на образованието и науката. В надпреварата са се включили 45 отбора от 23 държави-членки на Европейския съюз и един гостуващ отбор от Украйна...

публикувано на 16.04.24 в 13:16