Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Бончев: Градското градинарство е антиконсуматорско движение

Това не е практика изхранване, а социален проект, ангажиращ и хора с добри професии

Никола Бончев
Снимка: Ани Петрова

Искаме общината да отдели 1% от всички паркове в София за градско градинарство. Това каза пред „Хоризонт“ Никола Бончев, който представлява инициативата „Градско градинарство“.

Тоест, както има кучешки заграждения, където можете да си разхождате кучетата, за които се отделят пари и за които винаги се намира финансиране, за да може даден кмет да се афишира по време на избори, също така може да се отдели 1% от всички паркове, които да бъдат заградени и отдадени за нуждите на градското градинарство.

Реакцията на предложението е негативна, изтъкна Бончев. „Постоянно се изкарва наредбата за парковете, която гласи, че в парковете не може да се отглеждат никакви растения.“

Довечера инициативата за градско градинарство организира среща в дома на  киното, на която ще има работилница как се прави разсад и как се садят растения. Събитието е от 18.30 ч.

„Първата градина, която направихме в кв. Надежда, беше обрана от клуба на една политическа партия и продадена след това в ресторанта. Има кражби, разбира се. Но градското градинарство не е за това да успеем да съхраним продукцията, за да се изхраним през зимата, а е чисто социално движение, което има за цел да си върне обратно града и да накара администрацията да работи в интерес на гражданите“, обясни Никола Бончев.

В момента на територията на София действат три инициативи за градско градинарство. Най-старата от тях – „Градини За дружба“ е вече на няколко години. Другите две са по-нови и оперират в кварталите „Студентски“ и „Изток“.

Акцент е не самото производство на зеленчуци, а социалната перспектива, която предлага то. Това е, малко или много, антиконсуматорско движение, което цели да научи хората как да отглеждат храната си, защото съвременният градски човек се е откъснал от практиките на нашите баби и дядовци, изтъкна никола Бончев.

Идеята не е да се спестят пари – с градско градинарство се занимават и високоплатени хора с добри професии, посочи той.

Междублоковите пространства са едно от местата, които са подходящи за практикуване на градско градинарство.

Още по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54