Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промяната е дело на хора, никога не влизали в клас според учител от София

Липсва ли визия в новия Закон за образованието

Реформата се оказа "проба-грешка", смята учител от Добрич

Снимка: БГНЕС

За първи път в края на учебната 2019/2020 г. ще се проведе задължителното външно оценяване по Български език и литература и по Математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас догодина. Все още обаче няма яснота за формата на матурите, което поставя в трудно положение преподавателите на учениците от 9-и клас.

„Проба – грешка се оказва реформата в средното образование. От Министерството на образованието за пореден път не послушаха своите учители. Ние не сме безгласни букви. Интересите на хората, които са правили реформата, може да са различни, но ние ще стопираме всичко, което възпрепятства знанието да достигне до учениците“, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Диана Боева, преподавател по български език и литература в Езиковата гимназия в Добрич. Според нея в новия Закон за образованието липсва визия и философия, която да изведе любовта към знанието като основна максима. Тя посочи какви са притесненията:

„Твърде дълго го чакахме този закон и след като се появи, едно от първите неща, които видяхме, е, че административната тежест върху учителя се увеличава, както се увеличават и бюрокрацията, и всякакви други неща, които пречат на основната дейност на учителя, а именно - ние сме в училище, за да преподаваме, не сме чиновници. Ние сме хора, които се опитваме да достигнем до учениците и да сведем знанието до тях по най-обективния, прост, обикновен начин. Административната тежест пречи на учителя да върши тази пряка своя дейност“.

Боева каза още, че не вижда смисъл във въвеждането на две степени в средното образование. Липсва диференциацията в средното училище, добави тя и попита каква ще е ролята на ЗИП-овете в 11- и 12-и клас. Има и още ред неясноти, смята учителят.

„Българската образователна система продължава да не е гъвкава. Ние изискваме от децата в по-горните класове да се ориентират и като го направят, да са там и никъде другаде. Не виждам гъвкавост, ако ученикът е сгрешил със своето решение, да може да се върне назад, да поеме в друга посока. Зададени са нещата в някакви коловози, рамки, липсва отношението към знанието“, коментира Диана Боева.

„Материалът от 11-и и 12-и клас по всички предмети, грубо казано, е свален в 8-и, 9-и и 10-и клас. Това е безумие. Не знам как учениците възприемат материала, дали са адаптивни спрямо него, дали са готови да вземат своето решение занапред“, изтъкна учителят и прогнозира, че това ще се отрази и върху оценките на учениците.

Преподавател от столичното 123 средно училище „Стефан Стамболов“ отбеляза, че учениците ѝ много трудно възприемат новото учебно съдържание. Според нея след завършен 10-и клас трябва да се издава документ:

„Тези, които ще приключат след 10-и клас – те няма да имат никакъв интерес да продължат. За тях е важно да вземат някакъв документ, за да вземат и шофьорска книжка. Нямат ясна представа какво точно ще работят“.

Единични са случаите, които не продължават обучението си след 10-и клас, каза учителят и добави мнението си:

„Имам чувството, че тази промяна са я направили хора, които никога не са влизали в училище и които имат по-скоро други интереси. Те не защитават нито интересите на децата, нито на образователната система“.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46