Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект свързва ученици с предприемачи

Идеята е младите хора да развиват креативността си там, където живеят

Снимка: pexels.com

Проект свързва учениците от 10 и 11 клас с предприемачи. Матия Голяр стои зад идеята в Словения и за 8-те години, в които я развива там, наистина има добри попадения. Той стартира собствена компания, когато е  на 19 години, а след като я продава, започва да обучава ученици от гимназиите как да печелят от онова, което обичат да правят.

Според Голяр това е начинът младите хора да се научат да си изкарват парите. Но зад подкрепата стои и по-дългосрочната цел - ако ученици успяват да реализират идеите си там, където живеят, това ще спре "изтичането на мозъци" в други държави.

"Целта на идеята е да бъде хипернеконвенционална. Ето ви пример. В провинциален град в Словения всеки се изнася и бяга. И тогава едно 11-годишно момче споделя, че живее до гората с най-старите елхови дървета в света. Събира заедно с баба си семената, шишарките, слага им надпис „Децата на най-старите елхи в света“ и ги продава за малка сума. Аз му казвам: „Не, това е най-лудата идея. Къде искаш да ги продаваш?“. Той ми отговори: "Лондонският „Хародс“. След което той буквално се обади на магазина и сподели идеята си. Едно 11 годишно дете!?! Два последователни сезона, ако отидете в „Хародс“, можете да си купите словенско коледно дръвче. Неговият продукт за 650 лири!!! И това, което правим, е да обясним на учениците, че възможностите са пред тях. Но трябва да се посветиш, за да ги постигнеш. И това не се случва като отидеш в Америка, а там, където живееш. Затова каним млади предприемачи до 30 години, които да дадат на тези деца „готварската книга“ как да осъществят идеята си. Която става възможност и за семейството. И точно заради това няма да се преместиш другаде."

Матия Голяр бе ментор в обучението на български младежи.

„Ако имаш идеи, ще бъдеш сигурен, дори и за пенсията си“, перифразира философията си Матия Голяр от Словения. И разказва, че през последните три години има и телевизионно шоу, в което, чрез най-големия словенски дистрибутор, представят проектите и продуктите на студентите и дават възможност да ги продават. Светлана Савова, която си партнира по идеята в рамките на инициативата "Тийноватор" казва, че тепърва подобна философия ще се тества в България. Засега отбори от 4 училища в София пробват сили в състезанието.

"От следващата учебна година вече имаме желанието да бъдат 25 в София и да включим пет във Варна. Всъщност в Българя има доста убеждаващи идеи. За учениците е важно да изграждат предприемачески умения още в ученическа възраст, защото това не дава свобода да мислят, свобода да рискуват. Те се научават още в тази възраст да работят в екип, което за тинейджърите е много трудно и предизвикателно. Но пък е част от програмата. И да са креативни. Да предлагат, да не се страхуват от провал и така нататък", коментира Савова.

Идеята на 11-класничката Михаела Иванова от 105-то училище в София е да прави буктрейлър - видеопредставяне на книги. „Това е много интересно тук, в България. В  Америка вече е професия, но тук тепърва започва. Трейлърна книга - това е като филмов трейлър, той се опитва да ти разкаже една история, да ти покаже героите. В следващия момент да стигне до някаква кулминация, след това просто да спре дотам“, разказва Михаела. 

"Следвам си мечтата. Нямам цел да печеля или да инвестирам, но просто искам да си я представя идеята. И осъзнавам, че в България трябва да има повече хора, които да се развиват. Аз съм човек, който иска да се развива личностно. И когато дойде този проект, си казах, че трябва да грабна възможността и действията са много важни."

Още за младежите и предприемачеството слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41