Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от Черна Гора и Сърбия на пленера по живопис в кюстендилското село Шишковци

Картина на Владимир Димитров- Майстора "Момиче с гергини"
Снимка: archives.bnr.bg

За шести път в кюстендилското село Шишковци, където десетилетия е живял и творил Владимир Димитров - Майстора, откриха пленер за студенти по живопис и скулптура от Художествената академия. За него пристигнаха и техни колеги от Черна Гора и Сърбия. Всички те ще останат в селото седмица.

Освен, че ще рисуват ще ги водят и на черешобер. Пленерът ще завърши с изложба в Градската галерия на Кюстендил, която носи името на Майстора.

Местните са свикнали вече да посрещат хора на изкуството, да домакинстват на арт изяви.  Кметът на Шишковци Климент Терзийски посрещна  студентите повече от радушно.

„Ние ще им покажем това, което е вдъхновило Майстора да остане близо 30 години в нашето село и където и да е ходил той винаги се е завръщал тук, защото е бил пленен от обичта и уважението на хората към него, от прекрасната природа, тишината от всичко, което е било необходимо, за да направи своите прекрасни картини. Аз вярвам, че все някой от вас ще стигне върха. Много ми се иска да стигне върха на Майстора.“

Оказа се, че само един от моделите на Майстора, 82-годишна жена, е още жива. В събота я очакват да пристигне от София в Шишковци. Тя ще участва в пленера.

„Боянка, 82 години. Последната от живите модели на Майстора. Повече живи нямаме.“

Кметът Климент Терзийски издаде творческите си планове - ще пише за Майстора и Моделите на Майстора.

„Сега като минат изборите ще седна да напиша спомените за моделите на майстора. Това, което са казали и са говорили пред мен, записките които съм направил на тях ще бъдат публикувани като спомени за Майстора.“

Директорът на галерията в Кюстендил „Владимир Димитров Майстора“ - скулпторът доц. Валентин Господинов, е преподавател в Националната художествена академия и е художествен ръководител на пленера.

„Има представител от катедра „Изкуствознание“, което е много хубаво, защото това са хора, които текстово ще облекат това, което се случва“.

Кюстендилското читалище „Асклепион“ за втора година прави литературен десант в Шишковци. Подготвя се поетична вечер на брега на Струма.

„Тази година инициативата прераства в Национален литературен фестивал. Идеята е колкото може повече творци от Кюстендил, независимо къде се намират да се ангажират в това събитие и за напред“, обясни Виолета Атанасова, председател на читалището, поетеса и журналист.

„Фестивалът ще бъде открит с премиера на книгата „Тъй рече Виктор“ на Маргарита Петкова. Много е интересно участието на Ана Цанкова, която е лауреат тази година на  конкурса „Южна пролет“ и още няколко имена на млади автори. Особен щрих  в атмосферата на литературния празник ще внесе дует Ксана, Клавдия Китанова и Антон Яначков“, добави тя.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15