Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наръчник дава подробни съвети как да водим децата на планина

Престоят в планината дава на децата самочувствие и ги дисциплинира, смята авторът

Снимка: БГНЕС

От каква възраст е най-подходящо да тръгнете с децата си на планина и кои са най-подходящите маршрути? Отговорите дава наръчникът „На планина с деца“, събрал идеи и съвети, които ще ви убедят, че организирането на поход с най-малките туристи е напълно възможно и носи положителни емоции, развива качества и възпитава ценности.

Историите на дядо Владо – Владимир Сотиров, автор на книгата, който обикаля с внуците си Рила, Пирин и Родопите, могат да мотивират и по-скептичните, че децата се справят добре в планината. Той дава „рецепти“ какъв трябва да бъде подходът, така че детето да обикне планината и да тръгва с желание.

След 15 години ходене по планините той събрал всичките си пътеписи, публикувани в планинарски сайт, обработил ги, получило се нещо като семеен албум с над хиляда снимки. Въз основа на тази семейна ценност се появил и издателския проект. „Махнахме снимките, намалихме личния момент до максимум и се получиха точно тези наставления, които имат формата на наръчник“, обясни Сотиров в предаването "Закуска на тревата".

Той води и четирите си внучета на планина, при това спят на палатка, а не в хижи. Смята, че децата след две-три годишна възраст могат да нощуват в палатка в планината, както и да изминават по-големи разстояния.

„Първият например беше на две години и два месеца, когато го заведох под Мальовица и се изкачи с мен до Еленините езера – никакво носене, разбира се, детето си вървеше само. Мила (това е внучката)на три измина 25 километра за 12 часа цял ден ходене по Каньона на водопадите край Смолян. Боян беше, вторият внук, нямаше три години, когато се качи на Мальовица – пак сам. Внучката на четири се качи на Вихрен – това са 1100 метра денивелация.“

Наръчникът включва подробни препоръки и рецепти, както и отделно приложение с близо 40 различни варианта за еднодневни и няколкодневни екскурзии с различно ниво на трудност.

Според Владимир Сотиров включването на децата от малки в подобни семейни експедиции им дава самочувствие и те се усещат „наравно с големите“.

„Големите вървят и малките вървят. Вали ги дъжд, ама всички ни вали. Студено е, да, за всички е студено. Като бонус вече идва една дисциплина, която се проявява през цялата година вече в семейна обстановка. Няма глезотии, няма непослушание.“

С възрастта децата се радват да носят и повече свои вещи, като така помагат в разпределянето на багажа по време на поход, разказа още Сотиров.

„Това е едно послание, мое, към възрастните, да повярват в децата си, да нарамят раниците, да повярват и в себе си и да тръгнат.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05