Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елеонора Негулова: Малкият бизнес е елемент на националната икономическа сигурност

Снимка: архив

В малките и средни предприятия рискът от фалит е по-малък, защото те са по-гъвкави в реакциите си и успяват по-бързо да се преструктурират. Това каза пред БНР Елеонора Негулова – председател на Националното сдружение за малкия и средния бизнес. 

Според нея трябва да се даде възможност потенциалът на малките и средни предприятия да се разгърне и дигитализацията в този сектор да бъде основен приоритет:

„Надявам се в хода на подготовката на новите оперативни програми това ще се отчита все повече. На малкия бизнес трябва да се гледа като на елемент на националната икономическа сигурност. Трябва да има комплексен, интегриран подход и на малкия бизнес да се гледа много по-отговорно и сериозно“.

Умрели предприятия

„В изследванията, които ние правим, стъпваме върху статистиката на НСИ, където не се говори за фалити, а се говори направо за умрели предприятия, т.е. активни, оцелели, родени и умрели. Ако погледнем тази статистика – на ден умират много повече и се раждат повече (бел. ред. проучване на компанията за управление на риска Coface съобщи, че всеки ден една българска компания фалира). Важни са тенденциите“, посочи Негулова в интервю за предаването "12+3".

В рамките на 5 години се наблюдава процеса, за да се види колко от родените предприятия ще оцелеят, обясни тя и добави, че тези, които оцелеят, имат голям шанс да останат активни дълъг период от време:

„Повечето компании, които оцеляват през първите 5 години, вече работят 10-15-20 години, могат да се преструктурират след това, да продадат част от бизнеса, да започнат нов, да диверсифицират“.

Негулова цитира данните за 2016 г. – умрелите предприятия са 41 611, а родените – 41 723. Ако видим каква е ситуацията с активните предприятия обаче – тези, които през годините са оцелели, са повече, има ръст на активните предприятия, подчерта тя.

Втори шанс

По думите й най-големите проблеми са свързани с това, че големите предприятия, които не са имали добро преструктуриране на бизнеса или са били свързани с процеси като например фалита на КТБ или други стагнирани пазари, те просто трябва да обявят несъстоятелност и влизат във фалит. Тук идва въпросът с втория шанс, каза Елеонора Негулова. Според нея това би трябвало да се гледа като натрупване на опит и вид капитал за следващо стартиране, защото макар и по болезнен начин хората научват какво не трябва да правят:

„По този показател – втори шанс, България има още много какво да направи. Ние сме далеч под средното ниво. Процедурата по ликвидация и обявяване на фалит отнема много време“.

Тя отбеляза и проблема с междуфирмената задлъжнялост, независимо от размера на бизнеса.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СГП предлага законодателни промени заради тежки катастрофи с пияни и дрогирани шофьори

Заради множеството случаи на тежки катастрофи, предизвикани от пияни и дрогирани шофьори, със загинали или тежко пострадали, Софийската градска прокуратура предлага серия от законодателни изменения.  Сред тях са увеличаване на срока на мерките "задържане под стража" и "домашен арест" от два месеца на осем месеца и възможност за събиране на трафични данни..

публикувано на 19.04.24 в 17:03

Кабинетът одобри 22 програми за развитие на образованието за общо 231 млн. лв.

Служебното правителството одобри 22 национални програми за развитие на образованието с общ бюджет 231 милиона лева.  Две от тях са нови - "Безопасност на движението по пътищата" и "Без агресия за сигурна образователна среда". Част от останалите програми включват подобряване на компетентността на ученици и учители, кариерно ориентиране,..

публикувано на 19.04.24 в 16:58
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл потвърди, че някои ведомствени служители имат забрана за пътуване

Кремъл потвърди, че служителите в някои държавни ведомства в Русия имат забрана за пътуване, а в други ведомства се изисква хората да уведомят за плановете си да заминат в чужбина. В четвъртък агенция Ройтерс съобщи, че Русия затруднява пътуванията в чужбина за някои служители поради опасения, че чужди сили могат да се опитат да получат достъп..

публикувано на 19.04.24 в 16:54

Общината в Кюстендил отдава жилища на медик от града и лекарка от Босилеград

Общината в Кюстендил ще отдаде жилища на медик от града и лекарка от Босилеград (Сърбия), които вече работят в районната болница и живеят под наем. Докладната за отдаването е внесена за предстоящото заседание на Общинския съвет.  Лекарят от града е завършил наскоро, сега специализира хирургия и живее под наем. Често му се налага да пътува и до..

публикувано на 19.04.24 в 16:52

Лавров: Казахме на израелците, че Иран не желае ескалация

Русия е дала ясно да се разбере на Израел, че Иран "не желае ескалация", заяви външният министър Сергей Лавров. "Имаше телефонни контакти между ръководствата на Русия и Иран, наши представители и израелците. По време на тези разговори много ясно заявихме на израелците, че Иран не желае ескалация", каза Лавров в радио интервю. От своя..

публикувано на 19.04.24 в 16:51
Централният площад в Ниш

В неделя премахват от Ниш неизбухнали през 1999 година снаряди на НАТО

Квартал в южния сръбски град Ниш ще бъде евакуиран в неделя заради премахването на неизбухнали снаряди на НАТО, открити в района, съобщиха от градския щаб за извънредни ситуации. "Специалните екипи за разминиране ще бъдат на място. Те ще преместят бомба, датираща от бомбардировките на НАТО през 1999 г., която тежи 1000 кг", заяви кметът..

публикувано на 19.04.24 в 16:49
Проф. Радостина Александрова

Проф. Александрова: Ваксинирайте срещу коклюш и роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето

За предпазване на новородено от коклюш се препоръчва ваксиниране на жената в последните три месеца от бременността и на роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето през първите месеци.  Това обясни за "Хоризонт" вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова във връзка с починалите от коклюш бебета в Кюстендил...

публикувано на 19.04.24 в 16:46