Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската урология на "Пирогов" се нуждае от високоспециализирана камера за операции

Отделението е единствено в страната, годишно през него преминават над 1000 деца

МБАЛСМ "Пирогов"
Снимка: БГНЕС
Единственото отделение по детска урология в България се нуждае от високоспециализирана камера. Затова е започнало кампания за набиране на средства. Отделението по детска урология на МБАЛСП "Пирогов" е уникално за страната. В него се лекуват деца с урологични заболявания и травми на пикочната система. Извършват се първични и консултантски прегледи, както и високоспециализирани изследвания по детска урология. 

Детската урология се занимава с около 30% от всички вродени аномалии в детска възраст, обясни пред "Хоризонт" д-р Стоян Пеев, завеждащ отделението. 

Тъй като детската урология е подспециалност на урологията, много малко са специалистите, които се занимават с този вид - в България те са само 5, посочи д-р Пеев.
"Годишно лекуваме средно над 1 000 деца. Ние сме единственото специализирано отделение за урология при деца в цялата страна и контингентът ни покрива както България, така и по някой път пациенти от чужбина", разказа в предаването "Хоризонт до обед" д-р Стоян Пеев. Около 70 до 80% от лекуваните заболявания в Детската урология на "Пирогов" са вродени, уточни той. 

"30% от всички заболявания, вродени, т.нар. малформации при децата, са в областта на урологията, т.е. представете си какъв голям обем от болести покриваме ние", допълни специалистът.

Отчита се динамика при бъбречно-каменната болест. "В ранна възраст започнаха да боледуват нашите деца от бъбречно-каменна болест. По принцип ние сме ендемичен район. Балканският  полуостров, заедно с Турция, част от Близкия Изток сме ендемичен район за образуването на конкременти, т.нар. бъбречно-каменна болест. Най-вероятно съчетано и с новите съответно диети, които се прилагат, приема на много, най-различни минерални води и най-вече генетичната предиспозиция на нашия народ води много често до развитието на бъбречно-каменна болест и то при много малки деца. Имали сме деца под една годинка, при които сме имали камъни с бъбречни кризи, с инфекции", коментира д-р Стоян Пеев.

Благодарение на напредналата пренатална диагностика много от аномалиите се откриват още по време бременността, посочи специалистът

"Съответно се проследяват, знаят родителите, ангажирани са и лекарите, да видят как ще се развие съответното заболяване. Друго, което много помогна за ранното откриване на заболяванията в областта на отделителната система, е така въведеният  скрининг на шестмесечна възраст, който правят детските нефролози - задължително ехографско изследване на бъбреците и пикочния мехур на децата."

Така се засичат на ранен етап аномалии, които протичат абсолютно безсимптомно, след което се установяват късно и се лекуват трудно.

Ехографското изследване е най-точно и ориентировъчно за наличието на аномалии на бъбреците, възпаления, камъни или други дисфункции, които могат да доведат до заболяването на детето, подчерта завеждащият отделението по детска урология. 

За да бъдат въведени съвременните стандарти в ендоскопската хирургия е необходимо да се закупи високоспециализирана камера. За целта от болницата участват в традиционната дарителска акция на банка, за да добавят събраните средства към тези, с които разполагат. 

"Ние използваме почти всички съвременни методики на лечение, като от началото на тази година почнахме да въвеждаме лапароскопската хирургия, благодарение и на апаратура дарена ни от Българската коледа. Лекуваме и по ендоскопски методики, използваме и инвазивни методики за диагностика", отбеляза д-р Стоян Пеев.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земетресение е усетено и в Девин

Земетресение с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер разлюля Девин, малко след 8.30 ч . Трусът е бил усетен хоризонтално и с бучене. Според данните на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, епицентърът е бил между Девин и Пазарджик, на дълбочина 5 км.  Преди това в самият Девин е имало трус с магнитуд 3.8 по скалата на..

публикувано на 29.03.24 в 10:07
Бойко Борисов

Борисов: Мераклии за премиери има и президентът е отговорен

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази увереност, че няма да се стигне до конституционна криза заради новата процедура по назначаване на служебно правителство от страна на президента. Той отказа да коментира друг казус  - следствие от конституционните промени – застъпването за 10 дни на сега действащия и на новия парламент, и прехвърли..

публикувано на 29.03.24 в 09:54

Край на хартиените рецепти за антибиотици – противоречията обаче остават

Българският фармацевтичен съюз не смята, че трябва да има изключения и изписването на антибиотик да бъде възможно и на хартия . Това заяви пред БНР председателят му Димитър Маринов.  От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и по последни данни на Здравното министерство не се предвиждат изключения. Последен..

публикувано на 29.03.24 в 09:52

Николай Милков: След 20 години членството България не страда от дефицит на доверие от страна на НАТО

На днешната дата преди 20 години България става член на НАТО. На тази дата страната ни депозира документите си по присъединяването във Вашингтон. Хранилището в Държавния департамент служи като депозитар на договорите на НАТО.  Какво се случи и как членството в НАТО може да бъде продължено.  През 2004 година документи във Вашингтон връчват и..

публикувано на 29.03.24 в 09:46
Заседание на НС и парламентарен контрол

ГЕРБ с извънредна точка: БЕХ да не разпределя дивиденти от печалбата си

Парламентът ще обсъди решение, с което да се задължи Българският енергиен холдинг (БЕХ) да не разпределя дивиденти от печалбата си за 2023 година. Предложението е на депутатите от ГЕРБ Делян Добрев и Теменужка Петкова, според които 425 млн. лв. могат да бъдат източени от Министерството на финансите. Точката е извънредна за петъчния дневен ред на..

публикувано на 29.03.24 в 09:35

НОИ стартира програмата за профилактика в 50 бази за 10 дни

От днес Националният осигурителен институт започва изпълнението на програмата за профилактика и рехабилитация за настоящата година. Договори са подписани с 50 бази, а парична помощ, която се предоставя на осигурените е за 10 дни. Покриват се нощувките -  до четири диагностични и терапевтични процедури дневно и частично 9 лева за храна на..

публикувано на 29.03.24 в 09:05
бившата казарма в Ловеч

Бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч продължава да е под въпрос

Бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч е една от най-важните теми, които интересува местните жители. Поне от 10 години три различни общински управления говорят, че теренът ще бъде превърнат в голям парк с музеи и атракции, но нито едно управление досега не успява да реализира намерението, дори след като държавата прехвърли на общината..

публикувано на 29.03.24 в 08:55