Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключението "12+3"

Емблематични водещи на предаването представят едноименната книга

Георги Папакочев с книгата, посветена на легендарното предаване
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер в Столичната библиотека Йордан Лозанов, Чавдар Стефанов, Георги Папакочев и Петко Георгиев, както и много журналисти, които са работили в екипа на предаването на БНР „12+3“, ще представят книгата „Приключението „12+3“.
     

Чавдар Стефанов и Петко Георгиев разказват в предаването "Преди всички" за началото преди 30 години и за историята на предаването в бурните години от началото на прехода. Предаването е сред водещите фактори за превръщането на Радиото от държавно в обществено, казва Петко Георгиев.

Непознат феномен

„Малко по малко предавания като „12+3“ и появилите се по-късно и тръгналите по същия път предавания в „Хоризонт“ и „Христо Ботев“ направиха така, че Радиото да си извоюва в ключови моменти позицията на независима обществена медия, което беше непознат феномен тогава. Никой не е имал някаква рецепта, не е знаел как да го прави, не е имал предварителен план. Просто бяхме наясно, че нещата изискват съвършено различно отношение – откровено, искрено отношение към новините такива, каквито са, и пълна свобода, както и активно търсене и провокиране на размяната на различни мнения, на борбата на идеи“. 

Чавдар Стефанов

Трибуна в бурните години

„12+3" се превръща в трибуна на обществения дебат през бурните години от началото на прехода, а рейтингът му достига рекордни нива. Успехът на „12+3“ се дължи главно на ентусиазма на хората, които са го правили, допълва Чавдар Стефанов. „Нашата цел беше да покажем състоянието на обществото такова, каквото е в момента“.

Свободата на словото е кауза, борбата за която никога не трябва да спира, казва още Стефанов и не крие разочарованието си, че днес, 30 години по-късно, автоцензурата все още съществува. „Ние по принцип нямаме гилдия. Имаме ли някакъв съюз, който да отстоява нашите права? Нито СБЖ, нито „Подкрепа“ има някакво активно участие, нито пък журналистите проявяват желание да се асоциират и да отстояват правата си. Когато работиш в обществена медия, имаш и друга степен на отговорност – пред обществото“.

Йордан Лозанов

Предаването започва през януари 1989 година. „Всичко започна съвсем спонтанно, но очевидно концепцията за запълване на празния отрязък между 12 и 17 часа, а в конкретния случай между 12 и 15 часа, е била назряла“, казва днес Георги Папакочев в предаването "Хоризонт до обед".

Вдъхновител на начинанието е Йордан Лозанов. Началото по думите му е през есента на 1988, когато Берлинската стена все още изглежда непоклатима. „Тогавашният директор на „Хоризонт“ ме викна и ми каза: „Тия три часа трябва да се измислят“ и ми каза с кои хора ще работя – Жоро, Чавдар, Петко, Марги Шапкарова, Роси Байрямова и Галя Спасова – сивият кардинал на „12+3“.

Новинари изграждат облика на новото предаване

„Всички ние бяхме, до един, новинари в най-прекия смисъл на думата и го кръстихме по предложение на Жоро Папакочев „12+3“, спомня си Лозанов. Всички водещи на новото предаване имат зад гърба си опита на т.нар. прослуш (мониторинг) – редакционното звено, което следи, подбира и подготвя международни новини от чуждестранни източници.

Сергей Джоканов направи фантастични за времето сигнали, нечувани дотогава, признават бившите водещи днес. „Музиката беше огромна битка, за да може в тези три часа да няма само народна, класическа, музика на народите, соц естрада, българска естрада“, отбелязва Йордан Лозанов, според когото в музиката тогава са влагали и образователен елемент.

Георги Папакочев

Музиката на "12+3"

Ентусиазмът на музикалните редактори да подбират музика не само от фонда на БНР, но и от техните собствени колекции, помагал нещата да се случват по „необичаен и много сензационен ефирен начин“, допълва Георги Папакочев.

В една обществена медия не може да се води пропаганда, категоричен е Лозанов. По думите му това няма нищо общо със свободата на словото. „А това, че някой в „12+3“ днес прави пропаганда и я прави най-нагло, знаейки, че ако падне от микрофон, ще рипнат от президента до едни депутати от една партия, за да обясняват как свободата на словото е страшно ценна. Няма обществена медия в света, в която някой да се занимава с пропаганда.“

Сега, 30 години по-късно, обичаното предаване си има собствен сайт, където спомените и документите изграждат неговия пълнокръвен образ. Книгата носи името на сайта - Приключението „12+3“.

Още по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20