Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

19-годишният Звездин Бесарабов:

Технологичните решения не бива да бъдат самоцел

Новите технологии ще оптимизират обществените структури, смята отличеният с наградата "Джон Атанасов" младеж

Звездин Бесарабов
Снимка: Личен архив

Ако си на 19 и ти е скучно, може да се захванеш с изкуствен интелект и криптирани данни. Или поне такъв е случаят на Звездин Бесарабов.

Той получи отличие на президента „Джон Атанасов" за дебютен пробив в областта на компютърните науки. 

Ако попитате Звездин Басарбов защо е започнал да се занимава с проекти в областта на блокчейн и изкуствения интелект, то ще ви отговори: „В училище, като бях в гимназията, ми беше малко скучно…“

Твърде много врати

Всъщност 19-годишният младеж признава, че интересът е провокиран от новите възможности в компютърните технологии. „Просто имам влечение към това да уча и да разбират нови неща. Знам, че дори да нямам конкретен план какво ще правя през целия си живот, това отваря твърде много врати“, мотивира се Звездин.

Освен, че вече е носител на сертификат „Джон Атанасов за дебютен пробив в областта на компютърните, Звездин Бесарабов стои и зад проект на блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект. Това му носи признание на Младежкото научно ЕКСПО в Люксембург заради предприемаческата насоченост на проекта. Звездин разработва и други проекти в областта на блокчейн и изкуствения интелект, които да анализират публични блокчейн данни с целта да се правят по-точни прогнози в областта на икономиката и пазарите. А всичко това му носи серия признания. И обяснението - човек има отговорност да развива света около него.

Да развиваш света

„На емоционално ниво много ми харесва да създавам стойност за другите хора“, допълва той.

Звездин Басарбов в момента учи първа година в Лондонския университет компютърни науки. И е от онова поколение, което разбира, че новите технологии ще донесат нова социална структура на обществото.

„В момента има твърде много социални структури – в университети, компании, включително политики, които не са особено ефективни“, пояснява Звездин, според когото  новите структури ще стимулират хората да се развиват.

Това, че няма ефективна организация, е голяма пречка пред нашата цивилизация, подчертава той.

„От тази гледна точка всякакви технологии с изкуствен интелект, особено с блокчейн технологии, могат да позволят на хората да изграждат конструкции, които не са толкова стандартни, както в днешния си вид и да позволяват на хората да се организират по начин, който да ги прави по-ефективни, да им дава възможност да изразяват своята креативност.“

Технологиите - връзка с човека

Затова Звездин Бесарабов ще запише да учи и психология. „Защото ако не вземаме предвид как човек се чувства, как мисли и какво иска на всяка стъпка, която развиваме, решение въз основа на технологиите, е много лесно да изпуснем целта на технологическото решение, което създаваме.“  

Резултатите говорят за човека, убеден е Звездин. Технологията му за ръкописна машина, която може да пресъздаде ръкописен текст на човек, вече е била закупена от компания, за да тества таблети. И това се е случило докато той е едва на 17 години.  

Визитка

Звездин Бесарабов e носител на сертификат в категорията „Джон Атанасов – дебютен пробив в областта на компютърните технологии“.

През настоящата година в конкурса „Млади таланти“ Бесарабов печели правото да представи страната ни на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS) през септември в София. За целта той създава блокчейн приложение за по-достъпно разработване и използване на изкуствен интелект и получава награда – възможност да участва в Младежкото научно ЕКСПО в Люксембург.

На международното състезание Intel International Science and Engineering Fair той печели 3 специални отличия, което е рекорд за страната досега.

За Звездин и неговите мечти и идеи слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20

Из живота на оператора: Крум Родригес върху горещия котлон в кухнята на киното

След "Гражда нинът светец" Крум Родригес снима "Майка" на Зорница София, а после и румънско-българския "Предупреждението", чиято световна премиера е на "София Филм Фест". Действието се развива в румънската столица Букурещ по време на протести. " В ъв филма се разказва за момче, което попада в тези протести, снимайки с..

публикувано на 21.03.24 в 13:30

История на 2 ръце и 4 колела: пътят на Стефан Иванов от Дряново до Млада Болеслав

Какво е да сбъднеш мечтата си след дългогодишен труд, основно нощем? Стефан Иванов от Дряново знае. Той е самоукият илюстратор на историята на някогашната автомобилна компания "Лаурин и Клемент" . Стефан вече може да се похвали с изложба в Млада Болеслав, Чехия – там, където чешките изобретатели променят мотолетописите на Европа...

публикувано на 20.03.24 в 17:29
Мира Стефанова

Житейските трудности са направили Мира Стефанова по-силна и упорита

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова, която е главният герой в следващата ни история, е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца,..

публикувано на 20.03.24 в 11:06
Алма Пьойсти

Финландската актриса Алма Пьойсти: Човек не бива да очаква успеха на един филм

Финландската актриса Алма Пьойсти бе един от специалните гости на тазгодишния София Филм Фест. Тя дойде в България, за да представи най-новия филм с режисьор Аки Каурисмаки "Паднали листа" – история за две отрудени и уморени от самотата човешки същества, които опитват да победят неблагоприятните условия, в които се намират, за да бъдат..

публикувано на 19.03.24 в 09:05
Рени Зарева и Пейо Пеев

"Спринт" с национално турне "Концерти с кауза“ от 12 март

Те са носители на многобройни български и международни награди през годините, делят сцена с емблематични световни музиканти като Лени Кравиц, китариста на "Rolling Stones" Мик Тейлър, Аланис Морисет и много други.  Рок група „Хоризонт“ вече 40 години на сцената През своите  близо 43 години от съществуването си натрупват внушителен..

публикувано на 12.03.24 в 15:46