Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Андрей Чорбанов: Иновативните терапии на рака все още са скъпи и недостъпни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Най-различни научни групи работят за създаване на нови Т-клетъчни терапии и постоянно могат да се очакват нови открития. Друг е въпросът доколко те могат да бъдат директно приложени. И в момента прилаганите Т-клетъчните терапии, които са много успешни за дадени тумори, са изключително скъпи и на практика неприложими за здравни системи от типа на нашата.“
   

Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Андрей Чорбанов, ръководител на Лаборатория по експериментална имунология в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ на БАН. Той коментира новината за ново имунно откритие, което дава надежди за терапия срещу всички видове рак. Според Чорбанов технологиите, с които се правят научните пробиви в борбата с рака, все още не са масово достъпни и не е сигурно доколко в близко бъдеще „такава експериментална терапия може да бъде приложена“.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Твърде рано е да се каже дали новината е революционна, защото учените знаят колко много етапи на проверка трябва да преминат тези нови открития, както и дали могат да бъдат ефективни в реални условия, коментира ученият. По думите му откритието е базово. Т-клетъчните терапии продължават да се развиват, те са сред най-модерните и щадящи организма терапии, посочи той.

Методите, включващи радиолъчение, химиотерапия и прочее са в сферата на все още много бруталната терапия с изключително много странични поражения върху организма на човек. Докато много по-модерните и съвременни имунотерапии са изключително щадящи и в много по-голяма степен запазват останалите здрави тъкани непокътнати от тази терапия.“

Т-клетъчната терапия има няколко направления. При едно от тях се вадят клетки на самия пациент, които се „обучават“ по различни методологии да разпознават туморите, разказа доц. д-р Андрей Чорбанов. „Било с генетични технологии да им се вгради рецептор, който да разпознава туморните клетки, да бъдат просто активирани.“

Ограниченията при подобни терапии се явяват в това, че клетките разпознават или биват научени да разпознават конкретни видове рак. Много видове рак обаче така се „маскират“ в клетката, че става много трудно за организма да отличи здравата клетка от туморната, поясни още доц. Чорбанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17